لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۰۸

حمله به کارمند سفارت ایران در یونان با سلاح سرد؛ تهران اعتراض کرد


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که «مراتب اعتراض شدید» تهران نسبت به این اتفاق به کاردار یونان ابلاغ شده است

به دنبال حمله یک «ناشناس» به یکی از کارمندان سفارت ایران در یونان، وزارت خارجه جمهوری اسلامی، کاردار آتن در تهران را احضار کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اعلام این مطلب گفته که «مراتب اعتراض شدید» تهران نسبت به این اتفاق به کاردار یونان ابلاغ شده است.

خبرگزاری رسمی قوه قضائیه جمهوری اسلامی نوشته احضار کاردار یونان که در غیاب سفیر این کشور صورت گرفت، پس از حمله عصر روز چهارشنبه فردی ناشناس با سلاح سرد به یکی از کارکنان سفارت ایران انجام شده است.

بر اساس این گزارش، این حمله در یکی از خیابان‌های اطراف سفارت ایران در آتن رخ داده و کارمند یادشده بر اثر آسیب‌دیدگی در بیمارستان بستری شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران و خبرگزاری‌های کشور به میزان جراحت کارمند سفارت ایران و وضعیت فعلی وی، هیچ اشاره‌ای نکرده‌اند.

با این حال آن گونه که آقای قاسمی گفته مدیر کل تشریفات وزارت امور خارجه ایران، ضمن «ابلاغ اعتراض شدید...خواستار بررسی فوری موضوع و شناسایی هویت و انگیزه فرد مهاجم» شده است.

وزارت خارجه ایران همچنین نسبت به لزوم «تامین امنیت سفارت و کارکنان» آن به کاردار یونان تذکر داده است.

در اسفندماه سال ۹۶ نیز در دو مورد به سفارت ایران در لندن و نیز اقامتگاه سفیر ایران در وین حمله شد.

حمله ۱۷ اسفند ماه شماری از هواداران آیت‌الله صادق شیرازی به سفارت ایران در لندن، «در اعتراض به دستگیری سیدحسین شیرازی» فرزند آیت‌الله صادق شیرازی، مرجع تقلید، صورت گرفت. پلیس بریتانیا مهاجمان را در نهایت بازداشت کرد.

وزارت خارجه ایران در اعتراض به این حمله نیکلاس هاپتون سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد و مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی نیز پلیس بریتانیا را به «اهمال» در بازداشت مهاجمان متهم کردند.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور روابط بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، لندن را به «کوتاهی» در حفظ امنیت سفارت ایران متهم کرد و گفت: «هیچ بعید نیست که اینها در ارتباط با برخی از جریان‌ها در انگلیس باشند».

به گفته آقای ولایتی، دولت بریتانیا «اگر می‌خواست» می‌توانست جلوی حمله به سفارت ایران را بگیرد.

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه هم با قطعیت گفت که پلیس لندن با مهاجمان به سفارت «همکاری» کرده است.

۲۱ اسفندماه نیز مرد مصری‌تبار و تبعه اتریش که بعدا «محمد اِ. م.» معرفی شد، با چاقو به سوی نگهبان اقامتگاه سفیر ایران در وین حمله کرد.

به گزارش رسانه‌های اتریش، نگهبان ابتدا با اسپری فلفل تلاش کرد تا این مهاجم را متوقف کند اما وقتی موفق نشد، از اسلحه خود استفاده کرد.

بنا بر گفته پلیس،‌ نگهبان اقامتگاه سفیر با شلیک ۴ گلوله به سمت فرد مهاجم، او را متوقف کرد و فرد مهاجم در همان محل حادثه جان خود را از دست داد.

آن طور که سخنگوی وزارت خارجه اتریش به خبرگزاری رسمی این کشور گفته، عبادالله مولایی سفیر ایران به همراه همسر و دو فرزندش در زمان این حمله، در محل سکونت خود بودند.

با آنکه وزارت دفاع اتریش از افزایش یک سرباز دیگر به عنوان نگهبان برای سفارت ایران خبر داد، اما وزارت خارجه ایران از دولت اتریش خواست هرچه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کند و «توجه بیشتر به حفاظت مکان‌های دیپلماتیک ایران در این کشور داشته باشد».

ایران در حالی این درخواست‌ها را مطرح کرده که پس از انقلاب سال ۵۷ تاکنون، دست‌کم به سه سفارت آمریکا، بریتانیا و عربستان در تهران حمله شده است.

با استفاده از گزارش‌های میزان‌آنلاین، ایسنا و رادیو فردا؛ ب.ب/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG