لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۲۳

حمایت دموکرات‌های نامزد ریاست‌ جمهوری آمریکا از معترضان در ایران


پنج نامزد اصلی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری ۲۰۲۰. از این میان جو بایدن هنوز به اعتراضات ایران واکنشی نداشته است

سناتور الیزابت وارن و تعداد دیگری از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جمعه اول آذر از مطالبات معترضان در ایران حمایت کرده‌اند.

خانم الیزابت وارن، از نامزدهای پیشتاز حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ در توییتر خود نوشته است: ایرانی ها به خیابانها آمده‌اند تا به فساد و اقتدارگرایی اعتراض کنند. این نبردی است که در نهایت باید توسط مردم ایران انجام شود و در آن پیروز شوند ، اما ما از خواست آنها برای عزت، آزادی در برقراری ارتباط با جهان و همچنین حق تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می‌کنیم.

افزایش قیمت بنزین بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا، در ۲۴ آبان به بروز اعتراض‌های مردمی گسترده در بسیاری از شهرهای ایران انجامید.

اعتراضات یک هفته اخیر در ایران بنا بر بررسی رادیو فردا، حداقل ۱۳۸ کشته و شمار زیادی مجروح بر جای گذاشته و گزارش‌ها حاکی از بازداشت دستکم ۴۸۰۰ نفر در ۱۲ استان کشور است.

شش روز است که حکومت جمهوری اسلامی ایران دسترسی مردم به اینترنت را قطع کرده است.

خولیان کاسترو، یکی دیگر از نامزد دموکرات در توییتر نوشته است: خشونت علیه مردم شجاع ایران که علیه حکومت خود دست به اعتراض زده‌اند، غیرقابل قبول است. قطع عمدی اینترنت توسط حکومت ایران باید کاملا برداشته شود و حق (مردم) برای تظاهرات محترم شمرده شود. ایرانی- آمریکایی ها باید بتوانند با بستگان خود در( داخل ایران) ارتباط داشته باشند.

پیت بوتجیچ، دیگر نامزد حزب دموکرات نیز در توییتر خود نوشته است: من شجاعت معترضان ایرانی را تحسین می کنم و در کنار آنها ایستاده ام، کسانی که یک بار دیگر برای مطالبه تغییر قیام کرده‌اند. دولت ایران باید به جای توسل به خشونت و سانسور برای سرکوب اعتراضات، برای بهبود زندگی شهروندان خود اقدام کند.

سناتور کامالا هریس، از نامزدهای دموکرات‌ها در توییتر نوشته است: حکومت ایران به جای کشتن شهروندان خود، نقض حقوق ، خاموش کردن اینترنت و بی ثبات کردن منطقه ، باید به مردم خود گوش فرا دهد و امور را اصلاح کند. من در کنار مردم شجاع ایران ایستاده‌ام.

با استفاده از توییتر؛ خ

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG