لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۰

ائتلاف به رهبری آمریکا حمله به شبه نظامیان مورد حمایت ایران را رد کرد


نقشه سوریه و موقعیت مرزی التنف

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در جنگ علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، روز سه شنبه گزارش‌ها در خصوص حمله به شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در مرز عراق و سوریه را رد کرده است. این در حالی است که یک فرمانده شبه نظامیان شیعه عراقی می گوید، در این حمله هفت نیروی سپاه پاسداران کشته شده اند.

به گزارش رویترز، گروه شبه نظامی شیعه کتائب سید الشهدا که از جانب ایران حمایت می‌شود، اعلام کرده است که ۳۶ نیروی این گروه در حمله‌ای در روز دوشنبه کشته شدند. انها می‌گویند در این حمله ۷۵ نفر نیز زخمی شده‌اند.

گروه کتائب سید الشهدا در بیانیه‌ای آمریکا را مسئول این حمله دانسته است.

گروه کتائب سید الشهدا از جمله گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی (نیروهای بسیج مردمی عراق) است.

در همین حال خبرگزاری تسنیم به نقل از فرمانده کل کتائب سید الشهدا نوشته است که در حمله روز دوشنبه هفت نیروی سپاه پاسداران ایران نیز کشته شده‌اند.

ابوآلاء الولائی گفته است: «شب گذشته مواضع گردان‌های سیدالشهدا در نوار مرزی از سوی آمریکایی‌ها به‌شدت بمباران شد و آنان با صدور بیانیه‌ای مدعی شدند مواضع گروه تروریستی داعش را بمباران کرده‌اند درحالی که این مواضع چهار روز پیش توسط نیروهای ما پاکسازی شد و بخشی از این نیروهایمان را در آنها مستقر کردیم، اطلاعات کامل و موقعیت مواضع پاکسازی‌شده نیز در اختیار ارتش سوریه و نیروهای روسیه قرار گرفته بود.»

طبق این گزارش درگیری در منطقه مرزی «عکاشات» و شرق منطقه «التنف» در خاک سوریه روی داده است.

نیروهای آمریکایی پایگاه التنف را در اختیار دارند و در حال آموزش گروهی از شبه‌نظامیان سوری، با هدف نبرد علیه نیروهای داعش، هستند.

ابوآلاء الولائی همچنین اظهار داشت: نیروهای داعش مدعی شده‌اند که یک نفر از نیروهای سپاه را به اسارت گرفته‌اند اما خبر دقیقی در این خصوص وجود ندارد.

وی در ادامه گفته است: در این حمله یکی از فرماندهان سپاه به‌ نام حسین قمی نیز کشته شد.

به گفته ابوآلاء الولائی، حسین قمی بیش از چهار سال در سوریه فعالیت داشت و مسئولیت فرماندهی و کنترل نیرو‌ها در منطقه با وی بود.

عبادی: داعش مسئول حمله است

این در حالی است که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفته است، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که پیکارجویان وابسته به داعش به نیروهای گروه کتائب سید الشهدا در نزدیکی مرز سوریه حمله کرده‌اند.

حیدر العبادی که در یک کنفرانس خبری در بغداد صحبت می‌کرد، اظهار داشت: به نظر می‌رسد نیروهای داعش ابتدا با توپخانه نیروهای کتائب سید الشهدا را گلوله باران کرده‌اند و سپس با خودروی‌های بمب گذاری شده به مواضع آن‌ها حمله کرده‌اند.

در همین زمینه ائتلاف به رهبری آمریکا روز سه شنبه ادعاها در خصوص حمله به مواضع این گروه شبه نظامی شیعه را رد کرده و گفته است، ائتلاف در چنین زمانی عملیات هوایی انجام نداده است.

به گزارش رویترز، حمله به مواضع این گروه شبه نظامی شیعه عراقی در نزدیکی «تنف» روی داده است. نیروهای آمریکایی پیش‌تر به نیروی‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران در این محل حمله کرده بودند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG