لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۵۴

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان رهسپار دور تازه‌ای از مذاکرات می‌شود


زلمی خلیلزاد (نفر وسط) در حال انجام مذاکرات با طالبان و دولت افغانستان برای پایان دادن به طولانی‌ترین جنگی‌ست که آمریکا درگیر آن شده‌است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، دور تازه‌ای از سفرها و مذاکرات خود را برای دستیابی به توافق با گروه طالبان و پایان دادن به خشونت‌ها و نبردها در افغانستان آغاز می‌کند.

آن‌طور که وزارت خارجه آمریکا ۲۱ بهمن ماه اعلام کرده، آقای خلیلزاد و هیئت همراه او رهسپار بلژیک، آلمان و ترکیه، قطر، افغانستان و پاکستان خواهند شد.

این پنجمین سفر زلمی خلیلزاد، سفیر پیشین ایالات متحده در کابل، در راستای مذاکرات صلح افغانستان است.

روزنامه پاکستانی «تودی» می‌گوید او قرار است پیش از انجام تفاهمات تازه با طالبان، که معمولا در دوحه، پایتخت قطر انجام می‌شود، نخست به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان سفر کند؛ این موضوع را وزارت خارجه آمریکا یا خلیلزاد تائید یا رد نکرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان نیز هنوز در مورد سفر تازه نماینده ایالات متحده اظهار نظر نکرده‌است.

وزارت خارجه ایالات متحده گفته است «این سفر بخشی از تلاش‌های کلی برای ایجاد سنگ بنای روند صلح است؛ روندی که حافظ منافع ملی ایالات متحده باشد و سبب شود تا همه طرف‌ها در افغانستان گرد هم آمده و با یکدیگر به گفت‌وگو بنشینند. مذاکراتی که آن‌ها را به سوی آینده‌ای برای کشورشان رهنمون شود».

وزارت خارجه ایالات متحده و خود آقای خلیلزاد اخیرا از مذاکرات با طالبان ابراز رضایت و خوشبینی کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، نیز در جریان سخنرانی سالانه خود در کنگره، ابراز امیدواری کرده بود که برای کاهش نیروهای ایالات متحده در افغانستان و نیز دستیابی به صلح در این کشور توافقی سیاسی حاصل شود.

آقای ترامپ گفته بود مقام‌های دولتش مشغول «گفت‌وگوهای سازنده با شماری از گروه‌های افغان از جمله با طالبان» هستند.

با این حال کم نیستند قانون‌گذاران آمریکایی که در مورد خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند. اخیرا سنای ایالات متحده در یک رای‌گیری نمادین ولی فراحزبی، از تصمیم ترامپ در مورد بازگشت نیروهای آمریکایی از سوریه و افغانستان، انتقاد کرد و در مورد «خروج شتاب‌زده» از منطقه هشدار داد.

در عین حال دولت افغانستان نیز تاکید کرده هرگونه مذاکرات در مورد آینده این کشور باید توسط دولت مرکزی در کابل صورت گیرد.

عبدالله عبدالله، رئیس امور اجرایی افغانستان، ۱۶ بهمن ماه گفته بود خودداری گروه طالبان از گفت‌وگو با دولت، مانع اصلی برای رسیدن به صلح در کشورش است و افزوده بود این گروه همچنان به دنبال «بازگشت به امارت ترور» است.

بنا بر ارزیابی نهاد آمریکایی ناظر بر افغانستان از سال گذشته، دولت مرکزی کابل اندکی بیش از نصف خاک افغانستان را در کنترل خود دارد.

نیروهای آمریکایی از سال ۲۰۰۱، یعنی از زمان واکنش آمریکا به حملات یازده سپتامبر، که به حمله به افغانستان و سرنگونی طالبان انجامید، در این کشور حضور دارند. شمار آن‌ها در حال حاضر ۱۴ هزار نفر است که ترامپ قصد دارد نیمی از آن‌ها را به کشور بازگرداند.

وزارت خارجه آمریکا، الجزیره، اروپای آزاد، رادیو آزادی، رادیو فردا|ت

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG