لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۳۳

برایان هوک: جمهوری اسلامی ایران درباره ویروس کرونا به مردم خود دروغ گفت


نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید که واشینگتن قصد داشت به رفع کاستی‌های نظام بهداشت و درمان ایران کمک کند.

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده حکومت ایران را به دروغ‌گویی درباره گستره شیوع ویروس کرونا در این کشور متهم ساخت و از این‌که تهران پیشنهاد کمک واشینگتن را رد کرده است، ابراز تاسف کرد.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز پنج‌شنبه ۱۵ اسفند گفت واکنش جمهوری اسلامی به شیوع ویروس کرونا در کشور یکی از مواردی است که «بحران مشروعیت» مقام‌های ایران را نشان می‌دهد.

او که در سفرش به پاریس در یک کنفرانس خبری حضور یافته بود، افزود: «حکومت ایران به مردم خود درباره ویروس کرونا دروغ گفت. آنها به مردم گفتند که چیزی برای نگرانی وجود ندارد، اما همان لحظه ویروس داشت در ایران پخش می‌شد».

آمار رسمی قربانیان بیماری کوید-۱۹ در ایران ۱۰۷ نفر اعلام شده است که همراه با ایتالیا پس از چین بیشترین نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری را در جهان دارد.

در این میان تهران پیشنهاد کمک وزارت خارجه آمریکا به مردم ایران برای مقابله با ویروس کرونا را رد کرده و آن را «بازی سیاسی‌روانی» خوانده است.

آقای هوک در این زمینه گفت: «ما در جریان هستیم که نظام بهداشت و درمان ایران کاستی‌هایی دارد و می‌خواستیم که این کاستی‌ها را برطرف کنیم».

این مقام دولت آمریکا در ادامه افزود: «امروز در نتیجه سوءمدیریت حکومت و عدم شفافیت آن با مردم، شاهد این هستیم که شیوع ویروس کرونا در ایران وضعیت بسیار وخیم‌تری را نسبت به دیگر کشورها پدید آورده است».

خبر شیوع ویروس کرونا در ایران به طور ناگهانی و با اعلام خبر مرگ چند نفر در شهر قم اعلام شد بدون اینکه رسانه‌های ایران گزارشی درباره ابتلای افراد به کرونا منتشر کنند. این نوع رفتار باعث شد که بسیاری، جمهوری اسلامی را به «پنهانکاری» و «کوچک جلوه دادن» بحران کرونا در ایران متهم کنند.

در حالی که دامنه این بحران روز بروز در حال گسترش بود، نه تنها پروازهای بین ایران و چین که محل انتشار این ویروس بود متوقف نشد که مقام های وزارت بهداشت ایران حاضر نشدند تا شهر قم را قرنطینه کنند که مرکز اصلی شیوع کرونا بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و سایت رادیو فردا/ س.ن/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG