لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۷

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر ایران به ما ملحق شود


پل رایان (سمت راست) از اتحادیه اروپا خواست با سیاست افزایش تحریم ایران که دونالد ترامپ (سمت چپ) پیشنهاد کرده است، همراهی کند

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا،‌ گفت که این کشور در حال مذاکره با اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران بر سر برنامه موشکی تهران و سیاست خارجی‌اش در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای رایان که در ابوظبی به سر می‌برد، روز پنجشنبه پنجم بهمن، ایران را متهم کرد که «در پی افزایش نفوذ خود در منطقه، به بهای متحدان وفادار آمریکا، از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی است و باید به وسیله تحریمهای جدید مهر شود».

وی از اتحادیه اروپا خواست برای افزایش تحریم‌های ایران به آمریکا ملحق شود.

در جریان توافق موسوم به برجام، شماری از تحریم های ایران که به دلیل برنامه اتمی‌اش اعمال شده بود، تعلیق شد. آمریکا ولی ایران را به دلیل برنامه موشکی دوربُرد، موزد تحریم‌های دیگری قرار داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، چندی پیش و پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران برای ۱۲۰ روز دیگر گفته بود: این آخرین بار است که تعلیق این تحریم‌ها ‌را تمدید می‌کند و ایرادهای «فاجعه بار» در توافق هسته ای با ایران باید اصلاح شوند.

پل رایان گفت اتحادیه اروپا هم باید آمریکا را در این مهلت ۱۲۰ روزه همراهی کند تا سیاستی قاطع‌تر در مقابل ایران پیدا کنند. در غیر این صورت، رئیس‌جهوری آمریکا تمامی تحریم ها علیه ایران را بازمی گرداند.

رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به آزمایش‌های موشکی ایران که به گفته او، نقض توافق هسته ای است،‌ افزود:‌ «ببینید دارند با منطقه چه کار می کنند، ببینید در سوریه چه کرده اند و ببینید در یمن دارند چه کار می کنند».

او افزود: «از نقطه نظر اقتصادی، کارهای بیشتری از عهده ما بر می‌آید. ما ابزارهایی در اختیار داریم که می‌توانیم همراه با متحدان‌مان از آن استفاده کنیم. این موضوعی است که در جریان مذاکرات، دنبال می‌کنیم و می‌خواهیم که اروپا هم با آن همراه شود».

دونالد ترامپ در بیانیه ای در آستانه پایان یافتن مهلت ۱۲۰ روز برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران گفته بود: برخلاف میل بسیارم، ایالات متحده را از توافق هسته‌ای با ایران خارج نکرده‌ام. در عوض، دو مسیر پیش رو ترسیم کرده‌ام: یا ایرادهای فاجعه‌بار این توافق تصحیح شود، و یا اینکه ایالات متحده از این توافق خارج می‌شود.

دونالد ترامپ و مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند، ایران به‌واسطه آزمایش‌های موشکی خود و همین طور فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش در منطقه از جمله در سوریه و یمن، در واقع، به «روح برجام» پایبند نیست.

ایران می‌گوید برنامه موشکی را با اهداف دفاعی دنبال می‌کند و این موضوع قابل مذاکره نیست.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، ایران را متهم می‌کنند که مشغول برپایی جنگ و بروز بحران‌های سیاسی در منطقه است.

جمهوری اسلامی ایران این اتهام‌ها را رد کرده و در مقابل، کشورهای عربی خلیج فارس را متهم کرده است که در پی تسلط بر منطقه و حفظ منافع اسرائیل هستند.

این اتهام از سوی کشورهای مذکور رد شده است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ساعاتی پس از تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران توسط رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که توافق هسته ای ایران و شش قدرت جهانی، برجام، قابل مذاکره مجدد نیست.

با استناد به گزارش هایی از خبرگزاری رویترز، خبرگزاری فرانسه؛ ک.ت/ب.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG