لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۰۸

نیروهای گارد ملی آمریکا به مرز مکزیک اعزام می‌شوند


چند روز پس از اعلام طرح دونالد ترامپ برای بهره‌گیری از نیروهای نظامی در حفظ امنیت مرزها، گارد ملی ایالات متحده در ایالت تکزاس از اعزام ۲۵۰ نفر به مرز جنوبی تکزاس با مکزیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از گارد ملی تکزاس در زو جمعه، ۱۷ فروردین، این نفرات در عرض ۷۲ ساعت آینده به مرز مکزیک و تکزاس اعزام خواهند شد.

در همین زمینه فرماندار ایالت آریزونا نیز روز جمعه از اعزام ۱۵۰ نیروی گارد ملی در هفته آینده به مرز مکزیک خبر داد.

طبق گزارش‌ها، فرماندهی گارد ملی برای حفاظت از مرزها قرار است به عهده فرماندار هر ایالت باشد.

ساخت دیوار در مرز آمریکا و مکزیک و گرفتن هزینه ساخت این دیوار از کشور مکزیک یکی از وعده‌های انتخاباتی اصلی دونالد ترامپ در زمان رقابت‌های ریاست جمهوری بود.

با این حال پس از گذشت یک سال و اندی از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ هنوز نه تأیید بودجه آن را به طور کامل از کنگره گرفته و نه توانسته است دولت مکزیک را وادار به پرداخت هزینه دیوار کند.

این بود که دونالد ترامپ روز سه‌شنبه هفته گذشته ضمن تأکید بر این که در ساخت دیوار مرزی میان ایالات متحده و مکزیک مصمم است، افزود قصدش این است که شماری از نیروهای نظامی آمریکا را تا زمان ساخت کامل دیوار و اطمینان از «امنیت مرزی برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی» در مرز مستقر کند.

در همین زمینه گزارش‌ها حاکی از آن است که جیمز متیس، وزیر دفاع در دولت ترامپ، روز جمعه حکم تأمین بودجه برای چهار هزار از نیروهای گارد ملی تا پایان ماه سپتامبر سال جاری را امضا کرده است.

با این حال رویترز به نقل از یکی از فرماندهان گارد ملی می‌گوید که جزئیات دقیق مأموریت این نیرو و تعداد نفرات اعزامی و هزینه این طرح هنوز مشخص نیست.

آن طور که در بیانیه مشترک وزرای دفاع و امنیت داخلی آمریکا در این باره آمده است، مرزهای آمریکا با مکزیک حفره‌ها و ضعف‌هایی امنیتی دارد که گارد ملی می‌تواند در حل و رفع آنها مؤثر باشد.

اما به گفته کریستین نیلسن، وزیر امنیت داخلی، نفرات گارد ملی قرار نیست در اجرای عملی قانون دخالتی داشته باشند و بیشتر «نقشی حمایتی» ایفا خواهند کرد.

استفاده از نیروهای نظامی در منطقه مرزی با مکزیک، امری بی‌سابقه نیست. در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸، جرج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به نیروهای گارد ملی اجازه داد برای عملیات تحلیل اطلاعاتی در مرز مکزیک مستقر شوند.

در سال ۲۰۱۰ هم باراک اوباما به شماری از نیروهای گارد ملی دستور داد در مرز مکزیک مستقر شده و به نیروهای مرزی، کمک اطلاعاتی و عملیاتی دهند.

رئیس‌جمهور مکزیک روز پنج‌شنبه گذشته بار دیگر به موضع رئیس‌جمهور آمریکا تاخت و از طرح بهره‌گیری از نیروهای نظامی نیز انتقاد کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ف.دو./م.ا.
XS
SM
MD
LG