لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۴

آمریکا اسماعیل هنیه را در فهرست سیاه تروریستی قرار داد


اسماعیل هنیه هم‌اکنون در فهرست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد.

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ بهمن اسماعیل هنیه رهبر جنبش اسلامگرای فلسطینی حماس را در فهرست سیاه تروریستی خود قرار داد و تحریم‌هایی را علیه او وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هنیه ارتباط نزدیکی با شاخه نظامی حماس دارد و از هواداران مبارزات مسلحانه از جمله علیه غیرنظامیان است».

این بیانیه اضافه می‌کند: «او آن‌گونه که گزارش شده در حملات تروریستی علیه شهروندان اسرائیلی نقش داشته است. حماس مسئول زندگی ۱۷ آمریکایی است که در حملات تروریستی کشته شده‌اند».

اسماعیل هنیه هم‌اکنون در فهرست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد که بر اساس آن تمام دارایی‌های احتمالی او در ایالات متحده مسدود می‌شود و افراد و شرکت‌های آمریکایی نیز حق دادوستد با وی را نخواهند داشت.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائیل و اعتراضات کشورهای اسلامی و فلسطین به آن، می‌نویسد که در این شرایط اقدام وزارت خارجه آمریکا تنش‌ها را افزایش خواهد داد.

اسماعیل هنیه پیش از این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا را محکوم کرده و گفته بود که واشینگتن می‌خواهد جهان را در رابطه با مسئله فلسطین گمراه کند.

در رابطه با مسئله اورشلیم، آخر آذرماه مجمع عمومی سازمان ملل یک نشست اضطراری با حمایت کشورهای عربی و اسلامی برگزار کرد که در آن با رای ۱۲۸ عضو از ۱۹۳ عضو سازمان، قطعنامه‌ای در مخالفت با هر گونه تغییری در موقعیت سیاسی اورشلیم صادر شد.

در بیانیه روز چهارشنبه وزارت خارجه آمریکا نام سه گروه هم در کنار اسماعیل هنیه آمده که از آنها به عنوان «تروریست جهانی» یاد شده است. این گروه‌ها عبارتند از حرکة الصابرین در فلسطین، لواء الثورة و حرکة حسم یا لشکر انقلابیون در مصر.

این بیانیه می‌گوید، افراد و گروه‌های یادشده که دو مورد آنها تحت تسلط ایران هستند، ثبات خاورمیانه را تهدید می‌کنند، مانع پیشرفت فرایند صلح می‌شوند و متحدان ما در مصر و اسرائیل را هدف حملات خود قرار می‌دهند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه/ س.ن/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG