لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۴۶

آمریکا دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در سان‌فرانسیسکو را صادر کرد


سفارت روسیه در واشینگتن (عکس از آرشیو)

در واکنش به اقدام مسکو در کاهش تعداد دیپلمات های آمریکایی، وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه دستور تعطیلی کنسولگری روسیه در سان‌فرانسیسکو و دو دفتر این کشور در واشینگتن‌دی‌سی و نیویورک‌ را صادر کرد.

دستورتازه وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه اقدامات متقابل دو کشور علیه یکدیگر روی می دهد. در واکنش به تحریم‌های کنگره ایالات متحده علیه مسکو، وزارت خارجه روسیه ماه گذشته از دولت آمریکا خواست از شمار دیپلمات‌ها و کارمندان خود در روسیه بکاهد و تعداد آنها را به ۴۵۵ نفر یعنی تعداد دیپلمات های روس در آمریکا تقلیل دهد.

کنگره آمریکا می گوید، تحریم های تازه علیه روسیه به دلیل مداخله این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ و همچنین الحاق شبه جزیره کریمه و بحران اوکراین اعمال شد. روسیه اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد می کند.

به گزارش رویترز، هدر نائرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرده است: با توجه به تمایل روس ها برای شرایط مساوی، ایالات متحده از دولت روسیه خواسته است تا کنسولگری این کشور درسان‌فرانسیسکو و دو دفتر در واشینگتن‌ دی‌.سی و نیویورک‌ را تا دوم سپتامبر تعطیل کند.

یک مقام بلندپایه دولت آمریکا نیز به رویترز گفته است، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در روز پنجشنبه این موضوع را به اطلاع وی رساند.

این مقام همچنین اضافه کرد، قرار است رکس تیلرسون و سرگئی لاوروف در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر با یکدیگر دیدار کنند.

وزارت خارجه روسیه نیز می گوید، سرگئی لاوروف در گفت وگوی تلفنی خود با رکس تیلرسون از تعطیلی کنسولگری و این دو دفتر ابراز تاسف کرده است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرده است، پس از ارزیابی دقیق اقدام روز پنجشنبه آمریکا، مسکو به این اقدام پاسخ خواهد داد.

این دور از رویارویی دیپلماتیک بین مسکو و واشینگتن از آخرین روزهای دولت باراک اوباما آغاز شد. ابتدا دولت اوباما در دی‌ماه سال گذشته دستور اخراج ۳۵ دیپلمات روس را از آمریکا صادر کرده و دو سازمان اطلاعاتی روسیه را نیز مورد تحریم قرار داد.

مقام‌های دولت اوباما همچنین در همان زمان دو ساختمان متعلق به روسیه در نیویورک و مریلند را نیز بستند.

نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و بر همین اساس دولت باراک اوباما ولادیمیر پوتین را متهم می‌کردند که شخصاً تلاش‌ها برای دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ از جمله حملات سایبری علیه دموکرات‌ها را هدایت کرده است.

XS
SM
MD
LG