لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۱۱

آمریکا می‌گوید تهدیدها علیه مایک پومپئو و برایان هوک همچنان ادامه دارد


مایک پومپئو (راست)، وزیر خارجه سابق، و برایان هوک، مسئول سابق در امور ایران در وزارت خارجه آمریکا

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد دولت جو بایدن کماکان تهدیدها علیه مایک پومپئو، وزیر خارجه سابق، و دستیار وی برایان هوک در دولت دونالد ترامپ را جدی می‌گیرد.

این گزارش که روز دوشنبه ۲۳ آبان منتشر شد، می‌افزاید وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته به کنگره اطلاع داد که این دو مقام سابق وزارت خارجه آمریکا همچنان در معرض «تهدید جدی و معتبر یک دولت خارجی یا عوامل آن» هستند.

هشدار وزارت خارجه دولت بایدن به طور مشخص ایران را به عنوان منبع تهدیدها معرفی نکرده، اما مقامات ایرانی مدت‌ها است که خشم خود را از پومپئو و هوک به‌دلیل کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران، از جمله قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان «سازمان تروریستی خارجی» ابراز کرده‌اند.

علاوه بر این، برخی از مقامات ایرانی آن‌ها را متهم کرده‌اند که به حمله پهپادهای آمریکایی که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در بغداد شد، چراغ سبز نشان دادند.

روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده منصوب رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، مرداد امسال در گزارشی با موضوع حمله به سلمان رشدی، آن را «زنگ خطری» برای عاملان کشتن قاسم سلیمانی خواند و دونالد ترامپ و وزیران خارجه و دفاع دولت او را به ‌«انتقام نزدیک» تهدید کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر در اسفند پارسال گزارش داد به اسنادی دست یافته است که‌ نشان می‌دهد دولت آمریکا برای محافظت ۲۴ ساعته از جان آقای پومپئو و برایان هوک، نماینده ویژه سابق آمریکا در امور ایران، ماهانه دو میلیون دلار هزینه می‌کند.

بر همین اساس، از اوت ۲۰۲۱ تا فوریه امسال در مجموع بیش از ۱۳ میلیون دلار برای محافظت از جان این دو مقام ارشد آمریکایی در مقابل تهدیدات خارجی که به حکومت ایران مرتبط است، هزینه شده.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد طبق روال عادی قوانین آمریکا، آقای پومپئو تا ۱۸۰ روز بعد از ترک وظیفه، تحت حفاظت اداره امنیت وزارت خارجه آمریکا بود، اما بر اساس تصمیم آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت بایدن، حفاظت «جدی و مطمئن آقای پومپئو از تهدیدات خارجی» در بازه‌های دو ماهه تمدید می‌شود.

بر اساس گزارش جدید این خبرگزاری، تصمیم به ادامه حمایت از پومپئو و هوک توسط دولت آمریکا، با امضای برایان مک‌کئون معاون وزیر خارجه دولت جو بایدن در امور مدیریت در هشتم نوامبر امضا و در ۹ نوامبر به کنگره ارسال شده است.

مک‌کئون گفته است: «به تشخیص من، تهدید خاص در رابطه با مایکل پومپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، همچنان ادامه دارد».

او از زبانی مشابه برای اشاره به تهدید علیه آقای هوک استفاده کرده است.

این گزارش می‌افزاید وزارت خارجه دولت جو بایدن هیچ اظهارنظر فوری در مورد این اطلاعیه‌ها نداشت. هوک از اظهار نظر خودداری کرد و سخنگوی پومپئو واکنشی نشان نداده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG