لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۲۷

تلاش در سنای آمریکا برای پایان‌دادن به تعطیلی دولت فدرال


کاخ کنگره آمریکا

سناتورهای ایالات متحده قرار است ظهر روز دوشنبه دوم بهمن ماه (به‌وقت آمریکا) برای پایان‌دادن به بن‌بست فعلی در بودجه، رای‌گیری کنند. تعطیلی دولت فدرال آمریکا تا زمان رای‌گیری ادامه خواهد داشت.

نمایندگان سنای ایالات متحده در دومین روز پیاپی به تلاش‌ها برای یافتن راهی که به تعطیلی جاری دولت خاتمه دهد، ادامه دادند؛ در حالی‌که اعضای هر دو حزب اصلی آمریکا دیگری را عامل مشکلات پیش‌آمده معرفی می‌کنند.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا، در جلسه روز یک‌شنبه گفته‌است «قصد من این است که به مسائل مربوط به قوانین داکا (در مورد مهاجران غیرقانونی که در زمان کودکی به آمریکا آورده شده‌اند)، امنیت مرزها و مسائل مرتبط به آن‌ها بپردازم. هدف من در عین حال طرح قوانین مربوط به افزایش بودجه دفاعی، کمک‌های پس از فجایع طبیعی و مسائل مهم دیگر است».

دولت فدرال آمریکا شامگاه جمعه ۲۹ دی ماه، پس از آن‌که طرح بودجه موقت در سنا رای نیاورد، تعطیل شد.

اکثر سناتورهای دمکرات خواستار تعیین وضعیت قانونی مهاجران در چارچوب برنامه موسوم به «داکا» هستند. «داکا» به صدها هزار نفر از کسانی مربوط می‌شود که در کودکی به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده‌اند و اکنون در آستانه اخراج از ایالات متحده قرار دارند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش به برنامه حمایتی دوران باراک اوباما پایان داد و گفت تحت هیچ شرایطی حاضر به ادامه آن نخواهد بود.

جمهوریخواهان که در سنای آمریکا اکثریت را در اختیار دارند، حاضر به پذیرش خواسته دمکرات‌ها در مورد برنامه «داکا» نشدند و می‌گویند نباید موضوع مهاجرت را با بودجه دولت در هم آمیخت.

دونالد ترامپ روز یکشنبه گفت اگر تعطیلی دولت آمریکا ادامه پیدا کند، جمهوری‌خواهان باید با تغییر آیین‌نامه سنا، به دولت بودجه اختصاص دهند.

با ادامه تعطیلی دولت فدرال، فعالیت بسیاری از سازوکارهای زیرنظر آن نیز به‌طور کامل یا نسبی متوقف شده‌است. ده‌ها پارک ملی، تندیس، بنا و سازه تاریخی از جمله آن‌ها هستند. از دیگر بناهای مشهور، تندیس «آزادی» در نیویورک است که البته قرار است روز دوشنبه بازگشایی شود.

اختلاف دولت و کنگره بر سر بودجه در سال ۲۰۱۳ نیز، به تعطیلی ۱۶ روزه‌ی دولت وقت انجامید.

برپایه گزارش‌های رویترز، اسوشیتدپرس و رادیو فردا/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG