لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۴

آمریکا ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده اف -۳۵ کنار گذاشت


ترکیه  از جمله کشورهای توسعه‌دهنده و خریدار  جنگنده اف-۳۵ بود (عکس از آرشیو)

یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه اعلام کرد که ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده اف-۳۵ کنار گذاشته می‌شود.

واشینگتن پیشتر بارها به آنکارا در خصوص خرید سامانه روسی اس-۴۰۰ هشدار داده بود. به رغم مخالفت‌های آمریکا، نخستین محموله‌ از سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ ، روز جمعه از روسیه به ترکیه منتقل شد.

آلن لرد، یکی از معاونان وزارت دفاع آمریکا، گفته است، شرکای پروژه ساخت جنگنده اف-۳۵ در تصمیم خذف ترکیه از این پروژه با آمریکا همراه هستند و روند کنار گذاشتن ترکیه از آن به طور رسمی آغاز می‌شود.

این مقام پنتاگون تصریح کرده است که آمریکا بین ۵۰۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون دلار برای تغییر خط تولید موتور جنگنده اف-۳۵ هزینه خواهد کرد.

ترکیه از جمله کشورهای توسعه‌دهنده و خریدار جنگنده اف-۳۵ بود و عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی‌، ناتو است.

آمریکا می‌گوید ، سامانه «اس ۴۰۰» برای مقابله با هواپیماها و موشک‌های ناتو طراحی شده و می‌تواند اطلاعات مخفی جنگنده فوق پیشرفته «اف ۳۵» را جمع‌آوری کند.

ترکیه می‌گوید، سال‌ها برای دریافت سامانه‌های ضدهوایی با اعضای ناتو و خود آمریکا مذاکره کرده، اما آنها طبق شرایط ترکیه حاضر به تحویل سامانه‌های خود نشدند و این کشور مجبور شده‌است این تسلیحات را از روسیه بخرد.

روابط میان ترکیه و آمریکا طی سالهای گذشته به‌خاطر کمک ایالات متحده به کردهای عراق و سوریه برای جنگ با داعش نیز دچار تلاطم شده‌است. ترکیه گروه‌های کرد مورد حمایت آمریکا را به برنامه‌های جدایی‌طلبانه در خود ترکیه متهم می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روزگذشته گفت صرف نظر کردن از فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به آنکارا، نه برای کشورش و نه برای ترکیه «عادلانه نیست».

با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG