لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۱۰

تعلیق کمک ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای بازسازی سوریه


دو مقام دولتی آمریکا روز جمعه، دهم فروردین‌ماه، گزارش مبنی بر تعلیق کمک ۲۰۰ میلیون دلاری آمریکا برای بازسازی سوریه پس از داعش را تایید کردند.

در ادامه گزارش‌ها از تمایل دونالد ترامپ به خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه، خبرگزاری رویترز به نقل از این دو مقام که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود از تعلیق این کمک چند ده میلیون دلاری خبر داد.

پیشتر روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال در روز جمعه گزارش کرده بود که آقای ترامپ به وزارت خارجه آمریکا دستور داده است برنامه این کمک میلیون دلاری را فعلا متوقف کند.

بنا بر این گزارش، این کمک برای بازسازی فعلا تا زمانی که دولت ترامپ تصمیم بگیرد چه نقشی در سوریه خواهد داشت معلق خواهد ماند.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز می‌گوید که شورای امنیت ملی آمریکا قرار است در دو سه روز آینده در جلسه‌ای درباره کارزار تحت رهبری این کشور در سوریه به بحث بنشیند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق، ماه گذشته در کنفرانس کمک به بازسازی عراق که در کویت برگزار شد اعلام کرد که آمریکا تصمیم دارد برای ایجاد ثبات در مناطق آزاد شده در خاک سوریه نیز ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کند.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی در همین زمینه خبر داد که رئیس جمهور آمریکا «هفته‌هاست» که از خروج از خاک سوریه حرف می‌زند و بارها در نشست‌های خصوصی به مشاوران خود گفته است که با شکست داعش اکنون زمان خروج نیروهای آمریکایی است.

این خبرها روز پنج‌شنبه هفته گذشته زمانی تایید شد که آقای ترامپ خود در یک سخنرانی اعلام کرد که آمریکا به‌زودی از سوریه خارج خواهد شد.

دونالد ترامپ که در ریچفیلد در ایالت اوهایو درباره بازسازی زیرساخت‌های آمریکا سخن می‌گفت با اشاره به ازبین رفتن گروه حکومت اسلامی، داعش،‌ در سوریه و عراق اظهار داشت: «ما به‌زودی از سوریه خارج خواهیم شد.»

اما آن طور که در گزارش‌ها آمده است، تصمیم آقای ترامپ به خروج از سوریه و تعلیق کمک میلیون دلاری در تضاد با نظر وزیر دفاع آمریکا و همین طور وزیر خارجه سابق این کشور است.

گرچه پنتاگون تخمین می‌زند که داعش حدود ۹۸ درصد از قلمروی تحت حکومت خود در سوریه و عراق را از دست داده، مقامات نظامی آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت عدم تثبیت و بازسازی مناطق آزادشده همواره امکان بازگشت شبه‌نظامیان داعش هست.

این نگرانی‌ای است که «چند دیپلمات اروپایی» نیز در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس ابراز کرده‌اند.

جیمز متیس، وزیر دفاع، نیز خود در دی‌ماه ۹۶ گفته بود که انتظار دارد از این پس حضور غیرنظامیان آمریکایی در سوریه افزایش یابد و شمار بیشتری از آنها به عنوان دیپلمات و مقاطعه‌کار به این کشور بروند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در ماه دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که آمریکا دو هزار نیرو در سوریه دارد.

به دنبال پیشروی گسترده داعش در غرب عراق در سال ۲۰۱۴، آمریکا ائتلافی نظامی برای مقابله با این گروه تشکیل داد.

آمریکا همچنین از نیروهای دموکراتیک سوریه که گروهی متشکل از شبه نظامیان کرد و عرب است نیز حمایت کرد.

این نیروها با پشتیبانی ائتلاف تحت رهبری آمریکا توانستند بخش وسیعی از قلمرو داعش در سوریه و به‌ویژه رقه، پایتخت این گروه، را تصرف کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG