لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۴۸

آمریکا قطعنامه پیشنهادی کویت در حمایت از فلسطینی ها را وتو کرد


آمریکا روز جمعه ۱۱ خرداد پیش نویس قطعنامه پیشنهادی کویت درباره «محافظت بین المللی» از شهروندان فلسطینی را وتو کرد. این در حالی بود که پیش نویس پیشنهادی آمریکا در این زمینه تنها یک رای مثبت کسب کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۱۵ عضو شورای امنیت پس از ساعات ها رایزنی در خصوص پیش نویس کویت رای گیری کردند که آمریکا آن را وتو کرد. به این پیش نویس ۱۰ رای مثبت و چهار رای ممتنع داده شد. روسیه، چین و فرانسه از اعضای دائم شورای امنیت به این پیش نویس رای مثبت دادند. بریتانیا نیز به این قطعنامه رای ممتنع داد.

این پیش نویس «خشونت اسرائیل» علیه فلسطینی ها را محکوم می کرد.

قرار بود شورای امنیت پنجشنبه در خصوص قطعنامه پیشنهادی کویت رای گیری کند، اما آمریکا خواستار تغییراتی در متن این پیش نویس شده بود.

این در حالی است که نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته بود، این پیش نویس کاملا یکجانبه است و به نقش گروه حماس که کنترل غزه را در دست دارد، اشاره ای نمی کند.

خانم هیلی در بیانیه ای پیشتر اعلام کرده بود: آمریکا بدون تردید پیش نویس کویت را وتو خواهد کرد. این (پیش نویس) رویکردی یکطرفه دارد و تلاش های کنونی برای صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها را تضعیف می کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد همچنین پیش از رای گیری شورای امنیت درباره پیش نویس کویت گفت: گروه تروریستی حماس مسئول اصلی وضعیت بد مردم در غزه است.

این قطعنامه برای تصویب به ۹ رای مثبت از ۱۵ عضو شورای امنیت نیاز داشت و می بایست هیچ یک از اعضای دایم شورای امنیت نیز آن را وتو نمی کرد.

در ادامه این نشست، آمریکا قطعنامه پیشنهای خود را ارائه کرد. در این قطعنامه گروه حماس به عنوان مقصر خشونت های اخیر معرفی شده بود.

آمریکا تنها کشوری بود که به این پیش نویس رای مثبت داد. سه کشور با قطعنامه پیشنهادی آمریکا مخالفت کردند و ۱۱ کشور نیز به آن رای ممتنع دادند.

با استفاده از گزارش های رویترز، آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ خ.ک.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG