لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۳۰

سال‌هاست که از «مهر» جا می‌مانند


چند دانش‌آموز افغان در یکی از مدارس خودگردان کودکان مهاجران افغان در ایران

کمتر از سه هفته مانده به آغاز سال تحصیلی جدید، گروهی از فعلان حقوق کودکان، حقوق اقلیت‌ها خواستار ثبت‌نام کودکان افغان ساکن ایران در مدارس شده‌اند.

یک توفان توئیتری هم توسط کاربران عمدتا ایرانی و نیز افغان ساکن ایران راه افتاده است. این کاربران با استفاده از هشتگ #ازمهرجانمانند خواستار آن شده‌اند که کودکان افغان حقوقی برابر با دیگر کودکان داشته باشند.

آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۹۴ در دستوری اعلام کرد هیچ کودک افغان حتی مهاجرانی که به صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.

وزارت کشور ایران هم سه ماه بعد از آغاز این طرح خبر داد و به دانش‌آموزان ۷ تا ۱۸ سال افغان که مدرک اقامت قانونی ندارند فرصت داد تا برای دریافت معرفی‌نامه تحصیلی که به آنها امکان ثبت‌نام در مدارس ایران را می‌دهد اقدام کنند. تعدادی از کودکان افغان موفق شدند در مدرسه ثبت‌نام کنند اما تعدادی از تحصیل باز ماندند.

در برنامه دیدگاه‌های این هفته به موضوع تحصیل کودکان افغان پرداخته‌ایم. با حضور دو کارشناس: مهرداد درویش‌پور جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در سوئد، و عادله محسنی کارشناس حقوق قضایی و فعال حقوق کودکان و زنان اهل افغانستان، که خود در ایران تحصیل کرده است.

در این میزگرد نیم‌نگاهی هم داشتیم به سایر اقلیت‌های قومی و مذهبی که از تحصیل در ایران محروم هستند.

دیدگاه‌ها؛ نگاهی به تحصیل کودکان افغان در ایران
please wait

No media source currently available

0:00 0:24:59 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG