لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۰۵

وال استریت جورنال: هکرهای ایرانی مظنون حمله به نهادهای بحرین


پیش از این نیز گزارش‌هایی در خصوص حملات سازمان یافته هکرهای احتمالا وابسته به حکومت ایران منتشر شده بود. (عکس از آرشیو)

روزنامه وال‌استریت جورنال روز چهارشنبه ۱۶ مرداد در گزارشی نوشته است که گروهی هکر، که احتمالا وابسته به حکومت ایران هستند، ظرف یک ماه گذشته به زیرساخت‌ها اصلی و رایانه‌های دولتی بحرین حمله کرده‌اند.

این گزارش می افزاید، این حملات باعث نگرانی رهبران کشورهای منطقه در خصوص قصد ایران برای افزایش حملات سایبری در راستای تشدید تنش در منطقه شده است.

منابع مطلع به وال استریت جورنال گفته اند که حملات سایبری ایران در منطقه نسبت به گذشته افزایش یافته است.

یک منبع مطلع به این روزنامه آمریکایی گفته است، هکرها روز دوشنبه به سیستم های آژانس امنیت ملی بحرین، اصلی ترین نهاد تحقیقات جنایی این کشور، و همچنین وزارت کشور و معاون اول نخست وزیر نفوذ کردند.

این گزارش می‌افزاید، مقام های بحرینی همچنین پنجشنبه دو هفته پیش (۲۵ اوت) متوجه حملات سایبری به اداره آب و برق این کشور شدند.

این مقام مطلع همچنین گفته است، برخی بر این باورند که حملات اخیر نوعی آزمون برای توانایی ایران در مختل کردن امور بحرین است.

وی اضافه کرده است: «آنها بعضی از سیستم‌ها را تحت فرمان و کنترل خود داشتند.»

پیش از این نیز گزارش‌هایی در خصوص حملات سازمان یافته هکرهای احتمالا وابسته به حکومت ایران منتشر شده بود.

شرکت امنیتی «فایرآی» پارسال در گزارشی گفته بود که هکرهایی که احتمالا به حکومت ایران وابسته هستند پشت حملات صورت گرفته به شرکت‌های اقتصادی و نظامی عربستان و غرب قرار داشته‌اند.

فایرآی افزوده است که این هکرها از نوعی بدافزار استفاده می‌کنند که سال ۲۰۱۲ ده‌ها هزار رایانه را در عربستان سعودی نابود کرد.

اشاره این شرکت به بدافزار «شامون» است که سال ۲۰۱۲ شرکت نفت سعودی «آرامکو» و یک شرکت گاز قطری به نام «راس‌گاز» را هدف قرار داد. این ویروس تمام اطلاعات هارد کامپیوترهای آلوده را پاک کرد و روی صفحه مانیتور تصویر پرچم آتش گرفته آمریکا را به نمایش درآورد.

نسخه دوم این بدافزار نیز سال ۲۰۱۶ کامپیوترهای دولت سعودی را آلوده کرد.

فایرآی تاکید دارد که در این مرحله این هکرها فقط از طریق ارسال ایمیل فیشینگ به اطلاعات این کامپیوترها دست یافته‌اند.

این شرکت می‌گوید سرنخ‌هایی در دست دارد که نشان می‌دهد این گروه توسط دولت ایران هدایت می‌شوند٬ از جمله این‌که این هکرها از زبان فارسی استفاده می‌کنند و ساعت کاریشان از شنبه تا چهارشنبه است.

با استفاده از وال استریت جورنال و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG