لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۰

ایران در فهرست آمریکا از کشورهای فروگذار در مقابله با قاچاق انسان قرار می‌گیرد


تصویری منتشرشده در خبرگزاری رسمی دولت ایران از محموله‌ای کشف‌شده از انسان در میان بار یک کامیون

کاخ سفید آمریکا اعلام کرده دستورات لازم، برای قرار دادن ایران، ونزوئلا و چهار کشور آفریقایی در فهرست کشورهایی که در تلاش برای مبارزه با قاچاق انسان «فروگذار کرده‌اند» را داده‌است. گامی که می‌تواند این کشورها را در رابطه با آمریکا، در انزوای بیشتری قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز کاخ سفید هشتم مهر ماه اعلام کرد ایران، ونزوئلا، جمهوری دمکراتیک کنگو، گینه استوایی، سودان جنوبی و سودان، در سال جدید مالی به فهرستی که محدودیت‌هایی را علیه این‌گونه کشورها در بر می‌گیرد، افزوده شده‌اند.

بنا بر قانونی مصوب سال ۲۰۰۰ در آمریکا؛ با عنوان قانون حفاظت از قربانیان قاچاق انسان، کشورهایی که حداقل معیارها و استانداردهای مقابله با قاچاق انسان را اجرا نکرده و تلاشی در این زمینه نمی‌کنند، کمک‌های خارجی غیر بازرگانی و غیر انسان‌دوستانه دریافت نمی‌کنند.

کاخ سفید در عین حال گفته است که کره شمالی، اریتره، روسیه و سوریه، که پیش‌تر در فهرست مربوطه قرار داشتند، با محدودیت‌ها تازه‌ای، از جمله در زمینه مسائل آموزشی، مبادلات فرهنگی با ایالات متحده، روبه‌رو می‌شوند.

رویترز همچنین گزارش داده‌است که دولت ترامپ از از مدیر اجرایی آمریکایی صندوق بین‌المللی پول و دیگر آمریکایی‌هایی که در بانک‌های توسعه چندجانبه مدیر اجرایی هستند، خواسته‌است تا در سال مالی ۲۰۱۸ علیه تمدید وام یا ارائه دیگر کمک‌ها به ایران، روسیه و کره شمالی رای دهند.

صندوق بین‌المللی پول با ۱۸۹ عضو از مهم‌ترین و معتبرترین منابع در ارزیابی وضعیت اقتصادی جهان است و بر اجرای سامانه پولی در سطح جهان نظارت دارد. دفتر این نهاد در واشینگتن آمریکا است. ۲۴ مدیر اجرایی در هیئت اجرایی این صندوق فعالیت می‌کنند که هشت کشور از جمله آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و عربستان سعودی هر یک، یک مدیر دارند. از بین شماری از دیگر کشورها، ۱۶ مدیر دیگر انتخاب می‌شوند.

سال مالی ۲۰۱۸ از روز یک‌شنبه نهم مهر ماه به وقت آمریکا آغاز می‌شود.

در تیر ماه گذشته وزارت خارجه آمریکا، در گزارش سالانه خود درباره قاچاق انسان در جهان، گفته بود ایران همچنان در «سطح سوم» این فهرست قرار دارد؛ در کنار کشورهایی مانند روسیه، ونزوئلا و سوریه.

سطح دوم و سوم گزارش سالیانه کشورهایی را شامل می‌شود که چالش قاچاق انسان را به رسمیت شناخته‌اند و تلاشی برای رفع آن ندارند یا آن را به رسمیت نمی‌شناسند که ایران در این سطح قرار دارد.

در گزارش وزارت خارجه آمریکا گفته شده بود ایران «تلاش محسوسی» برای رفع معضل قاچاق انسان انجام نداده، اما در عین‌حال افزوده بود که این کشور گام‌هایی، از جمله تاسیس مراکزی برای کمک به افراد قربانی قاچاق انسان، برداشته‌است.

بیشتر در همین رابطه ⇣​

گزارش هانا کاویانی در مورد هفدهمین گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره قاچاق انسان
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:01 0:00
لینک مستقیم

در واکنش به آن گزارش وزارت خارجه ایران، اتهامات مطرح‌شده را به شدت محکوم کرد و دولت آمریکا را «فاقد صلاحیت لازم» برای ارائه چنین گزارش‌هایی دانست. وزارت خارجه ایران گفته بود «سرمنشاء قاچاق انسان را باید در سیاست‌های یک‌سوگرایانه، مداخله‌جویانه و تجاوزگرانه نیروهای نظامی و امنیتی آمریکا و برخی از متحدان این کشور دانست».

افزوده‌شدن ایران به فهرست مربوط به «حفاظت از قربانیان قاچاق انسان»، یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که نام ایران در کنار ونزوئلا، کره شمالی و چند کشور دیگر، در فرمان اجرایی دونالد ترامپ در پیوند با محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صدور روادید، آمد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG