لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۲

کاخ سفید:‌ تا شکست کامل نیروهای داعش در سوریه باقی خواهیم ماند


کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد نیروهای آمریکایی به «خط پایان ماموریت خود» در سوریه رسیده‌اند و خیلی زود از آن‌جا خارج خواهند شد اما با این حال تا زمان «شکست کامل نیروهای حکومت اسلامی یا داعش، در سوریه باقی خواهند ماند.

دونالد ترامپ،‌ رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود تمامی دو هزار نیروی نظامی ایالات متحده در سوریه، از این کشور خارج شده و به آمریکا بازخواهند گشت. آقای ترامپ پیش از این هم اظهار نظر مشابهی مطرح کرده بود، امری که از آن استقبال کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، پس از دیداری که دونالد ترامپ روز سه شنبه با مسئولان امنیت ملی آمریکا داشت، سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که مأموریت نیروهای آمریکایی برای نابودی داعش در سوریه سریعا به پایان نزدیک می شود. وی با این همه افزود آمریکا و متحدانش «متعهد به از بین بردن بقایای اندک داعش در سوریه هستند».

کاخ سفید در بیانیه‌ای کوتاه گفت: «با توجه به پاکسازی منطقه از اعضای گروه حکومت اسلامی، حضور نیروهای آمریکایی در کنار متحدان کرد و شبه نظامیان عرب، دیگر منطقی نخواهد بود.»

این بیانیه افزوده است:‌ «ایالات متحده آمریکا و متحدانش مصمم به پاکسازی کامل گروه حکومت اسلامی در سوریه هستند، هرچند مقدار کمی از این نیروهای داعش هنوز باقی مانده است.»

هفته گذشته آقای ترامپ عنوان کرد که آمریکا هزینه‌ای معادل هفت تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کرده که هیچ سودی نداشته است.

او در سخنان خود گفت:‌ «ما خیلی زود از سوریه خارج خواهیم شد. بگذارید مردم خودشان به امور برسند.»‌

گفته‌های آقای ترامپ در تناقض با سیاست کلی بود که آمریکا در ماه ژانویه سال جاری به آن اشاره کرده و گفته بود نیروهای آمریکایی به ثبات منطقه پس از شکست داعش کمک کرده و نفوذ آمریکا در سوریه را بیشتر خواهند کرد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه قبلی آمریکا آن زمان گفته بود، نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از بازگشت حکومت اسلامی و القاعده و برای مقابله با نفوذ موضع ایران در سوریه، در این کشور باقی خواهند ماند.

آقای تیلرسون همچنین هشدار داده بود هرگونه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، دست حاکمیت سوریه برای انجام خشونت علیه مردم این کشور را باز می‌گذارد.

هرچند که آقای ترامپ، رکس تیلرسون را از کار برکنار کرده، اما نیروهای دیپلماتیک و نظامی آمریکا برای پیشبرد استراتژی واشینگتن و برقراری ثبات در شرق سوریه فعالیت می‌کنند.

جو وتل، فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه، روز سه‌شنبه گفته بود بخشی از کار برای برقراری ثبات، برعهده نیروهای نظامی آمریکایی است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های فرانسه و آسوشیتد پرس، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG