لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۴۵

هشدار سازمان بهداشت جهانی: ممکن است درمان قطعی برای کووید- ۱۹ پیدا نشود


تحقیقات آزمایشگاهی‌ درباره ویروس کرونا در روسیه (عکس از آرشیو)

سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه ۱۳ مرداد هشدار داد که با وجود امیدواری قوی به کشف واکسن ممکن است، هیچگاه یک درمان قطعی برای بیماری کووید- ۱۹ پیدا نشود و روند بازگشت به زندگی عادی طولانی باشد.

به گزارش رویترز تاکنون بیش از ۱۸ میلیون و ۱۴۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان شناسایی شده و بیش از ۶۸۸ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. در تعدادی از کشورهای جهان که فکر می‌کردند ویروس را کنترل کرده اند موارد جدید و گسترده‌ای از شیوع ویروس روی داده است.

دکتر تدروس ادهانوم، دبیرکل و مایک رایان، مدیربخش اضطراری سازمان بهداشت جهانی از تمامی کشورهای جهان خواستند تدابیر بهداشتی مثل زدن ماسک، شستشوی دست، فاصله اجتماعی و انجام تست را به شکل سختگیرانه‌ای اجرا کنند.

تدروس ادهانوم در یک نشست خبری در دفتر مرکزی سازمان بهداشت جهانی در شهر ژنو گفت:«پیام به حکومت‌ها و مردم کاملا واضح است، باید تمامی این اقدامات را انجام دهید.» او افزود زدن ماسک باید به یک نماد همبستگی در سراسر جهان بدل شود.

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی افزود:«تعدادی از واکسن‌های تجربی اکنون به مرحله آزمایش بالینی رسیده اند و ما امیدواریم چندین واکسن برای جلوگیری از ابتلا مردم به ویروس تولید شود. ولی در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و ممکن است هیچگاه چنین درمانی تولید نشود.»

دکتر مایک رایان، مدیر بخش اضطراری سازمان بهداشت جهانی نیز گفت کشورهایی نظیر برزیل و هند که مبتلایان زیادی دارند باید خود را برای یک نبرد طولانی آماده کنند. او افزود:«مسیر خروج از این وضعیت طولانی و مستلزم اقدامات و تعهد طولانی است.»

مقامات سازمان بهداشت جهانی گفتند، هیئت تحقیق اعزامی این نهاد برای بررسی چگونگی شیوع اولیه ویروس هنوز از چین بازنگشته است.

قرار است یک هیئت علمی بزرگتری متشکل از پژوهشگران چینی و بین المللی به ریاست سازمان بهداشت جهانی در ماههای آینده شیوع اولیه ویروس در شهر ووهان را بررسی کند ولی ترکیب این هیئت و زمان آغاز ماموریت آن هنوز مشخص نشده است.

تدروس ادهانوم در بخش دیگری از سخنان خود از مادران خواست که شیردادن به نوزادان را ادامه دهند چون حتی درصورت ابتلا به کووید - ۱۹ مزایای آن «در حد قابل ملاحظه ای» از احتمال ابتلا به ویروس بیشتر است.

منبع: رویترز؛ ش.ر

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG