لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۹

فرانسه و آلمان مذاکرات مربوط به اصلاحات در سازمان جهانی بهداشت را «ترک کردند»


مدیر کل سازمان جهانی بهداشت (در وسط تصویر) همراه با وزیران بهداشت و فرانسه و آلمان در کنفرانسی در ژنو: ۲۵ ژوئن

خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع رسمی گزارش می‌دهد که فرانسه و آلمان گفت‌وگوهای مربوط به اصلاحات در سازمان بهداشت جهانی را «ترک کرده‌اند» چون دولت آمریکا با وجود خروج از این نهاد تلاش می‌کند «این مذاکرات را هدایت کند».

تائید این گزارش می‌تواند به چالشی برای دولت ایالات متحده تبدیل شود؛ چون واشینگتن که در حال حاضر ریاست دوره‌ای گروه هفت را برعهده دارد قصد داشت تا سپتامبر و قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یک طرح مشترک برای انجام اصلاحات در سازمان بهداشت جهانی ارائه دهد.

دولت ایالات متحده در ۱۷ تیر ماه امسال به سازمان ملل متحد اطلاع داد که دقیقا طی یک سال از نهاد وابسته به آن، یعنی سازمان جهانی بهداشت، خارج می‌شود.

دونالد ترامپ این نهاد را متهم کرده که در واکنش به بحران کرونا بیش از حد به چین نزدیک بوده و نتوانسته است به خوبی این بحران را مدیریت کند.

دولت‌های اروپایی نیز از سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرده‌اند ولی آن‌طور که رویترز گزارش داده‌ به نظر می‌رسد دلیل خروج آنها از مذاکرات، پافشاری آمریکا بر هدایت این گفت‌وگوها بوده است.

ایالات متحده تا پیش از این مهم‌ترین تامین‌کننده و اهدا‌کننده منابع مالی به سازمان جهانی بهداشت به‌شمار می‌رفت.

یک مقام ارشد اروپایی که در مذاکرات شرکت داشته به خبرگزاری رویترز گفته «هیچکس نمی‌خواهد در مذاکرات مربوط به اصلاحات شرکت کند ولی مواضع کشوری که از این نهاد خارج شده به او دیکته شود.»

سخنگویان دولت‌های آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا که همه از اعضای گروه هفت هستند حاضر نشدند در مورد گزارش رویترز اظهار نظر کنند.

ولی وزارت بهداشت فرانسه به خبرگزاری رویترز گفت «با توجه به تصمیم آمریکا برای خروج از سازمان بهداشت جهانی این کشور نباید مذاکرات مربوط به اصلاحات در این نهاد را رهبری کند.»

از سوی دیگر اما یک مقام ارشد دولت آمریکا اظهار داشته که تمامی کشورهای عضو گروه هفت از طرح آمریکا حمایت می‌کنند. او افزوده «البته خروج فرانسه و آلمان از جمع کشورهایی که حامی این اصلاحات هستند جای تاسف دارد.»

مذاکرات مربوط به اصلاحات در سازمان بهداشت جهانی از حدود چهار ماه پیش آغاز شد و وزرای بهداشت کشورهای گروه هفت تاکنون در حدود ۲۰ نشست مجازی شرکت کرده‌اند.

توافق در چارچوب کشورهای گروه هفت می‌تواند زمینه گفت‌وگو و توافق در گروه ۲۰ و همچنین در سازمان ملل متحد را فراهم کند. ولی تصویب نهایی این اصلاحات مستلزم موافقت چین و روسیه نیز خواهد بود که عضو گروه هفت نیستند ولی در سازمان ملل صاحب نفوذ هستند.

محورهای اصلاحات پیشنهادی آمریکا تاکنون منتشر نشده است. اما پیش‌تر شماری از مقام‌های اروپایی به رویترز گفته بودند که در پی اصلاحاتی در طرح آمریکا توافق در مورد این طرح عملی به نظر می‌رسد. کشورهای اروپایی نیز طرفدار انجام اصلاحات عمیق در سازمان بهداشت جهانی هستند و حتی در اظهارنظر‌های علنی خود از عملکرد این نهاد انتقاد کرده‌اند.

ولی خارج از دایره انتقادها، دولت‌های اروپایی در عین حال خواهان تقویت سازمان بهداشت جهانی، افزایش بودجه و استقلال آن هستند. با قطع کمک‌های واشنگتن، که حدود ۱۵ درصد از کل بودجه این نهاد است عملا سازمان بهداشت جهانی تضعیف خواهد شد.

بر پایه گزارش رویترز

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG