لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۴۱

اعتراض و اعتصاب سراسری در ارمنستان؛ جاده‌های اصلی بسته شد


اعتراض‌های گسترده مردمی روز چهارشنبه در ایروان

نیکول پاشینیان، رهبر مخالفان در ارمنستان که گفته بود روز دوم ماه مه، اعتراضی سرتاسری و گسترده در کشور برگزار خواهد شد، مشارکت مخالفان و دامنه اعتصاب را «بی‌سابقه» خوانده و گفته در جریان تظاهرات، «بیانیه‌ مهمی» منتشر خواهد کرد.

آقای پاشینیان در پیامی ویدیویی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک گفت که «هیچ جاده بازی در ایروان و دیگر شهرها باقی نمانده»‌ و مردم در واکنش به رای‌گیری در پارلمان، به اعتصاب سراسری پیوسته‌اند.

او از معترضان خواست راه‌های اصلی را باز کنند و از همه خواست ساعت هفت عصر به وقت محلی، در میدان جمهوری در ایروان، جمع شوند.

نیکول پاشینیان، روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت پس از آن که نتوانست از پارلمان این کشور برای تصدی نخست وزیری رای لازم را کسب کند، خواستار اعتصاب سراسری در این کشور شد.

آقای پاشینیان روز سه‌شنبه برای نخست وزیری تنها ۴۵ رای کسب کرد. این در حالی بود که برای احراز این پست او نیاز به ۵۳ رای در پارلمان ارمنستان داشت. حزب حاکم جمهوری‌خواه هم اکنون ۵۸ کرسی از ۱۰۵ کرسی پارلمان را در اختیار دارد.

در حالی که نیکول پاشینیان خواستار اعتراض و نافرمانی مدنی شده، آرمن سرکیسیان رییس جمهوری ارمنستان خواستار برقراری گفت‌وگوها برای رفع بحران پیشاپیش رای‌گیری دوم در پارلمان شده که قرار است هشتم ماه مه، هفته آینده، انجام شود.

رییس جمهوری ارمنستان در یک بیانیه گفت:‌ «من بسیار متاسفم با این که همه از عواقب خطرناک آن برای آینده کشور سخن گفته‌اند،‌ هنوز بحران سیاسی ادامه دارد.»

کارن کارپتیان، نخست وزیر موقت هم در بیانیه‌ای از تمامی قدرت‌های سیاسی کشور خواسته «حسن نیت و انعطاف» نشان داده و در میز مذاکره مشارکت کنند.

تحولات تازه در منازعه قدرت در ارمنستان درحالی روی می دهد که اعتراضات گسترده مخالفان علیه سرژ سرکیسیان باعث شد تا وی از سمت نخست وزیری کناره‌گیری کند.

آقای سرکیسیان ۱۰ سال رئیس‌جمهوری ارمنستان بود و با تغییر در قانون اساسی در آخرین سال ریاست‌جمهوری‌اش، اختیارات مقام نخست‌وزیری را بیشتر کرد و درست یک هفته بعد از ترک پست ریاست‌جمهوری، پارلمان این کشور وی را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کرد.

به استناد گزارش‌هایی از رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG