لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۶

مقامات یمنی می گویند نیروهای دولتی یک شهر استراتژیک را بازپس گرفتند


عکس از آرشیو

مقامات حکومت یمن می گویند روز سه شنبه نیروهای دولتی یک شهر مهم در استان حدیده را از شبه نظامیان شیعه حوثی بازپس گرفته اند که می تواند خطوط تدارکاتی شورشیان را قطع کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامهای یمنی گفتند، نیروهای دولتی با حمایت حملات هوایی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی پس از دو هفته نبرد شدید با شورشیان حوثی توانستند شهر حیس را تصرف کنند. به گفته آنها فقط در جریان نبردهای ۴۸ ساعت گذشته حداقل ۸۵ نفر از نیروهای دو طرف کشته شده اند.

در یمن نیروهای حکومتی که جامعه بین المللی آنرا به رسمیت می شناسد با حمایت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی با شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران می جنگند که بخش عمده شمال کشور از جمله صنعا پایتخت را در کنترل خود دارند.

مقامات یمنی گفتند هدف از عملیات نیروهای دولتی قطع خطوط ارتباطی شورشیان حوثی از استان اب واقع در مرکز یمن به سوی حدیده است.

صلیب سرخ بین المللی روز سه شنبه هشدار داد اگر دارو و نیازهای مراکز دیالیز یمن به زودی تامین و حقوق کارکنان این مراکز پرداخت نشود هزاران نفر از افرادی که به نارسایی کلیه مبتلا هستند جان خود را از دست خواهند داد.

رییس هیئت نمایندگی صلیب سرخ در یمن در بیانیه‌ای گفت:«نیاز مبرم بیماران کلیوی به خوبی شدت ویرانی خدمات پزشکی در یمن را نشان می دهد که در درازمدت روی سلامت بسیاری از مردم تاثیر منفی خواهد داشت.»

در این بیانیه گفته می شود که از زمان گسترش جنگ در یمن در سال ۲۰۱۵ هر روزه حدود ۲۵ درصد از بیماران دیالیزی جان خود را از دست داده اند. برای پیشگیری از افزایش رقم مرگ و میر بر اثر این بیماری به دستگاههای دیالیز و بودجه لازم برای پرداخت حقوق کارمندان این مراکز نیاز مبرم وجود دارد.

جنگ یمن در طول سه سال گذشته در حالت بن بست ویرانگر و مرگباری بوده است. بر اثر جنگ تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته، بیش از دو میلیون نفر بی‌خانمان شده و بیماری وبا به شکل گسترده‌ای شیوع پیدا کرده است.

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG