لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۱۱

عربستان از انهدام یک موشک دیگر حوثی ها خبر داد


ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان

یک سخنگوی نظامی عربستان روز دوشنبه ۱۶ بهمن اعلام کرد که سامانه دفاعی این کشور یک موشک شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت ایران را که به سمت شهر خمیس مشیط شلیک شد، منهدم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، سرتیپ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف کشورهای عرب به رهبری عربستان به تلویزن دولتی عربستان گفته است که این موشک از منطقه صعدا به سمت شهر خمیس مشیط در۱۶۰ کیلومتری مرز با یمن شلیک شد.

ترکی المالکی، شبه نظامیان حوثی را متهم کرده که مناطق مسکونی و غیر نظامی را هدف قرار می دهند.

این سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان همچنین گفته است، ایران با کمک به افزایش قابلیت های نظامی شبه نظامیان حوثی، قوانین بین المللی را نقض می کند.

وی همچنین از جامعه بین المللی خواسته است که ایران را به دلیل حمایت شبه نظامیان حوثی و نادیده گرفتن قوانین بین المللی پاسخگو کند.

به گزارش العربیه، وابسته به عربستان، ترکی المالکی همچنین روز دوشنبه گفته است که حوثی‌ها تاکنون ۹۵ موشک بالستیک به سوی خاک سعودی شلیک کرده اند و سامانه‌های دفاعی این کشور همه این موشک‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

عربستان سعودی و آمریکا می‌گویند، ایران تسلیحات موشکی در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد. این در حالی است که ایران این اتهام‌ها را رد کرده است.

همچنین گزارش‌ها حاکی است که کار‌شناسان سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت گفته‌اند، بررسی بقایای موشک‌های بالیستیک شلیک شده توسط حوثی‌های یمن به سوی عربستان نشان می‌دهد که قطعات آن در ایران تهیه شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۲ دی‌ماه با استناد به بخش‌هایی از گزارش تهیه شده از سوی کار‌شناسان سازمان ملل و همچنین بر اساس اظهارات دیپلمات‌ها، خبر داد که ایران با نقض تحریم‌های سازمان ملل، به جنگجویان حوثی مورد حمایت خود در یمن موشک و هواپیمای نظامی بدون سرنشین داده است.

تسلیحات « برای حمله به باب المندب»

به گزارش العربیه، ترکی المالکی همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که ایران تسلیحات مورد نیاز برای حمله به تنگه باب المندب را در اختیار شبه‌نظامیان حوثی گذاشته است.

ترکی المالکی اضافه کرده ست: حوثی‌ها با قایق‌های بمبگذاری شده به بندر الحدیده حمله می‌کنند و این موضوع جریان دریانوردی تجاری جهانی در تنگه باب المندب را تهدید می‌کند.

مقام های آمریکا طی یکسال گذشته بارها خواستار پاسخگو شناختن ایران در سازمان ملل در ارتباط با ارسال سلاح برای شبه نظامیان شیعه حوثی در یمن شده اند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، اخیرا ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت را برای بازدید از باقیمانده موشک بالستیکی که آمریکا مدعی است ساخت ایران بوده و روز چهارم نوامبر توسط حوثی‌ها به سمت ریاض شلیک شد به یک انبار نظامی در حومه واشینگتن برد.

در همین حال، کار‌شناسان سازمان ملل متحد که مسئول نظارت بر اجرای تحریم‌های یمن هستند، دو نوبت، یک‌بار در ماه‌های مه و ژوئیه ۲۰۱۷ و سپس ماه‌های نوامبر و دسامبر این سال برای بررسی بقایای موشک‌های زمین به زمین شلیک شده از سوی حوثی‌ها به اهداف‌ سعودی، به عربستان رفتند.

کار‌شناسان سازمان ملل با بررسی بقایای موشک‌های شلیک شده و پهپادهای نظامی به کار گرفته شده از سوی حوثی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که این جنگ‌افزار منشا ایرانی دارد و ایران آنها را بعد از آغاز تحریم‌های شورای امنیت در مارس ۲۰۱۵ به دست حوثی‌ها رسانده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، با استناد به قطعنامه شماره ۲۲۱۶ شورای امنیت که در بند ۱۴ آن بر منع ارسال مستقیم یا غیر مستقیم جنگ‌افزار برای حوثی‌ها و متحدین آنها تاکید شده است، کمیته بررسی پی برد که جمهوری اسلامی ایران این بند را زیر پا گذاشته و احتیاط لازم را در خودداری از فروش یا انتقال موشک و پهپاد به حوثی‌ها و حامیان علی عبدالله صالح نشان نداده است.

ایران اتهام ارسال موشک برای حوثی‌ها را رد کرده‌است. وزارت خارجه ایران، عربستان سعودی را متهم کرده‌است که «با وارونه جلوه دادن همه حقایق» تلاش می‌کند «تا شاید افکار عمومی را از اقدامات بی‌ثبات‌ساز عربستان در منطقه، به مسیری دیگر منحرف کند».

با استفاده از گزارش های آسوشیتدپرس، العربیه و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG