لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۱

دست‌کم دو کشته در درگیری «میان حوثی‌ها و هواداران صالح» در پایتخت یمن


هزاران نفر از هواداران رئیس‌جمهوری پیشین یمن، روز پنج‌شنبه دست به تظاهرات در صنعا زدند

رویترز می‌گوید در جریان درگیری میان «حوثی‌ها و هواداران علی عبدالله صالح»، در صنعا، پایتحت یمن، دست‌کم دو نفر کشته شده‌اند. خبرگزاری وابسته به حوثی‌ها درگیری مرگبار «میان نیروهای امنیتی و عوامل مسلح» را تائید کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، درگیری‌ مسلحانه در روز چهارم شهریور ماه، پس از آن رخ داد که اعضای پیشین گارد ریاست‌جمهوری، به نیروهای مسلح حوثی‌ که در تلاش برای ایجاد یک ایست بازرسی نزدیک خانه پسر علی عبدالله صالح بودند، آتش گشودند.

هواداران صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن، در جریان نبرد و شورش علیه عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری شناخته‌شده یمن از نظر سازمان ملل متحد، حضور داشتند.

تیراندازی و درگیری چندین ساعت به درازا کشیده و به مسدود شدن جاده اصلی منطقه «حده»، در جنوب غربی صنعا، انجامیده‌است.

خبرگزاری تحت کنترل حوثی‌های یمن می‌گوید دو نفر از حوثی‌ها کشته شده‌اند. این خبرگزاری گفته درگیری بین نیروهای امنیتی و «عوامل مسلحی» که داخل یک ساختمان پنهان شده بودند، رخ داده‌است. به گفته این خبرگزاری، در نهایت با دخالت نیروهای امنیتی پایتخت، درگیری‌ها خاتمه پیدا کرده‌است.

به گزارش رویترز رسانه‌های دیگر از شمار بیشتری از کشته‌شدگان در هر دو طرف خبر داده‌اند، اما در حال حاضر چنین چیزی تائید نشده‌است.

اتحاد میان هواداران صالح و حوثی‌ها، در مواردی شکننده و ناپایدار به نظر رسیده‌است. هر یک طرف‌ها، در موارد مختلف، با تردید به اهداف دیگری نگریسته‌است. گفته می‌شود در مورد ریشه‌های اعتقادی و باورها نیز شباهت‌های چندانی میان دو گروه وجود ندارد.

هواداران رئیس‌جمهوری پیشین یمن، روز پنج‌شنبه دست به تظاهراتی در صنعا زدند، که در برخی گزارش‌ها، «نمایش قدرت» در برابر حوثی‌ها توصیف شده‌است. این تظاهرات خود یک روز پس از آن صورت گرفته که حوثی‌ها به شدت از توصیف این گروه به به عنوان یک گروه «شبه‌نظامی» از طرف صالح انتقاد کردند.

هواداران صالح و حوثی‌ها مشترکا در شمال یمن به نبرد علیه نیروهای هوادار هادی پرداخته‌اند. دولت هادی در جنوب یمن مستقر است و از حمایت ائتلافی به رهبر ریاض برخوردار است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از سال ۲۰۱۵ وارد نبردهای یمن شده و از آن زمان به بعد دست‌کم ۱۰ هزار نفر در جریان نبردها کشته شده‌اند. در یکی از تازه‌ترین حملات هوایی ائتلاف عربی بین ۱۲ تا ۱۴ نفر از جمله چندین کودک جان خود را از دست داده‌اند.

در عین حال یمن در ورطه سقوط به یکی از بدترین همه‌گیری‌های وبا در سال‌های اخیر قرار دارد. سازمان بهداشت جهانی، در روزهای پایانی ماه مرداد، اعلام کرده بود روزانه پنج‌هزار مورد ابتلا به وبا در آن کشور ثبت می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG