لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۲۹

درخواست سازمان ملل برای تحقیق درباره حمله به مهمانسرای یمنی


روز چهارشنبه گذشته، مقامات یمنی و شاهدان عینی اعلام کردند که بر اثر حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به مهمانسرایی در نزدیکی صنعا، پایتخت این کشور، دست‌کم ۳۵ تن کشته شده‌اند.

دو روز پس از حمله مرگبار به مهمانسرایی در حومه پایتخت یمن، دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه، سوم شهریورماه، خواستار «تحقیق مستقل» درباره حمله نیروهای وابسته به عربستان سعودی به این ساختمان شد.

روز چهارشنبه گذشته، مقامات یمنی و شاهدان عینی اعلام کردند که بر اثر حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به مهمانسرایی در نزدیکی صنعا، پایتخت این کشور، دست‌کم ۳۵ تن کشته شده‌اند.

شبکه تلویزیونی المسیره در همان روز خبر داد که ۴۱ غیرنظامی در این حملات کشته شده‌اند و به احتمال زیاد تعداد تلفات افزایش خواهد یافت.

به گفته شاهدان عینی، هدف دیگر این حملات یک پست بازرسی شورشیان حوثی در فاصله چند کیلومتری مهمانسرا نیز بود.

حال، به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه در بیانیه‌ای خواستار تحقیق «مستقل» در این باره شده است.

سخنگوی این دفتر همچنین به تمام طرف‌های درگیر در کشور یمن لزوم «احترام به قوانین بین‌المللی حقوق بشر» را یادآور شده است.

به گفته این مقام، تا روز پنج‌شنبه، دوم شهریور، ۵۸ غیرنظامی در یمن در اثر این حملات جان خود را از دست داده‌اند، «از جمله ۴۲ نفر به دست نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان».

اما در ساعتی که خبر درخواست تحقیق درباره این حملات مرگبار منتشر شد رسانه‌ها از حمله‌ای دیگر به پایتخت یمن خبر دادند که «۱۲ کشته از جمله شش کودک» داشت.

شبکه خبری الجزیره تعداد تلفات در این حمله اخیر را ۱۴ نفر اعلام کرد.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از مارس ۲۰۱۵ یعنی دو سال و نیم پیش حملات گسترده‌ای را علیه شورشیان حوثی و متحدان آن یعنی نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس ‌جمهوری برکنار شده یمن، آغاز کرد.

هدف این کارزار نظامی بیرون راندن حوثی‌ها از مناطق گسترده‌ای از خاک یمن و از جمله شهر صنعا و بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رئیس ‌جمهوری یمن، اعلام شده است.

با این حال حملات هوایی ائتلاف در عین حال مراکز غیرنظامی مثل مدارس، بیمارستان‌ها و بازارها را نیز هدف گرفته و به دنبال خود هزاران کشته از میان مردم عادی و غیرنظامیان برجا گذاشته است.

به همین دلیل، گروه‌های مدافع حقوق بشر ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان سعودی را به ارتکاب جرائم جنگی متهم کرده‌اند.

این گروه‌ها در عین حال از کشور‌های غربی به‌ویژه آمریکا و بریتانیا خواسته‌اند تا فروش اسلحه و کمک نظامی به این ائتلاف را متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG