لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۳

آژانس می گوید ایران تولید سوخت هسته‌ای را کاهش داده استآژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده با غلظت پایین راکاهش داده است اما همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.
روز جمعه آژانس در گزارش جدید خود گفته است که از شمار پنج هزار سانتریفیوژ ایران که در گزارش قبلی آمده بود ۴۰۰ سانتریفیوژ کاسته شده است.
در گزارش آژانس همچنین تصریح شده است که تهران با درخواست بازرسان برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای‌اش موافقت کرده است.
با این حال در این گزارش ذکر شده است که ایران به پرسش‌های موجود در باره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای پاسخ نداده است.
پس از انتشار گزارش تازه آژانس در نخستین واکنش‌ها، وزارت خارجه آمریکا گفت که ایران به طور کامل با آژانس همکاری نکرده است و همچنان از خواست جامعه جهانی سر پیچی می‌کند.
از سوی دیگر نماينده ايران در آژانس بين‌المللی انرژی اتمی گفت که دستیابی بازرسان برای نظارت بر تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی نشانگر شفافيت در صلح‌آميز بودن فعاليت‌های هسته‌ای ايران است.
گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنای مذاکرات آتی گروه پنج به علاوه یک خواهد بود که دوم سپتامبر (چهارروز دیگر) بر سر برنامه هسته‌ای ایران و برای بررسی احتمال وضع تحریم‌هایی جدید علیه جمهوری اسلامی تشکیل جلسه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG