لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۱

ايران می گوید با «اصل خروج اورانيوم» براى مبادله سوخت اتمى مخالفتى نداردعلى باقرى، معاون دبير شوراى عالى امنيت ملى جمهورى اسلامى روز دوشنبه اعلام كرد كه ايران با اصل خروج اورانيوم براى تحويل گرفتن سوخت اتمى راكتور تحقيقاتى تهران مخالفتى ندارد بلكه در باره «نحوه خروج» آن بحث دارد.

آقای باقری در این باره گفت : «ايران با انتقال سوخت سه و نيم درصد مشكلى نداشت اما به شرطى كه تامين سوخت راكتور تهران تضمين صد در صدى شده باشد».

معاون دبير شوراى عالى امنيت ملى، در جمع تعدادى از دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتى، طرف هاى غربى را متهم كرد كه «آمادگى لازم براى ادامه گفت و گو ها» با ايران را ندارند.

راكتور تهران يك نيروگاه تحقيقاتى و پژوهشى است كه جمهوری اسلامی مى گويد سوخت آن رو به اتمام است. ایران خواستار مذاكره بر سر مبادله سوخت اتمى و انجام تغييرات گسترده در طرح آقاى برادعى شده است ولى آمريكا و فرانسه هر گونه تغيير در پيش نويس ارائه شده از سوى آژانس را رد كرده اند .

آژانس از ایران خواسته است از فرصت استثنايی به دست آمده برای جلب اعتماد جامعه‌ی بين‌المللی استفاده کرده و توافقنامه‌ مبادله‌ی سوخت با ارسال اورانيوم کم‌ـ غنی‌شده‌ی خود را قبول کند.

XS
SM
MD
LG