لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۷

شورای اروپا تصمیم پارلمان کریمه برای برگزاری رفراندوم برای پیوستن به روسیه را غیرقانونی خواند


پس از جلسه روز پنجشنبه شورای اروپا با حضور رهبران ۲۸ کشور عضور اتحادیه اروپا، هرمان فّن رْومپوی ، رییس این شورا تصمیم های این اتحادیه در قبال بحران اوکراین را اعلام کرد.
رییس شورای اروپایی تصمیم پارلمان دولت خودمختار کریمه برای پیوستن به روسیه را غیر قانونی خواند و از تلاش اتحادیه اروپا برای حفظ تمامیت ارضی اوکراین خبر داد.

هرمان فون رْومپوی همچنین در سخنانی از رویکرد سه مرحله ای اتحادیه اروپا در صورت به تفاهم نرسیدن با روسیه بر سر دخالت در موضوع اوکراین سخن گفت. رییس شورای اروپایی اعلام کرد که اتحادیه اروپا موضوع لغو روادید با روسیه و همچنین هر قرارداد تازه ای را به حالت تعلیق در آورده است. در همین حال این اتحادیه در صورت ادامه اقدامات روسیه، اعمال منع سفر و توقیف اموال برخی افراد در روسیه و اوکراین بررسی خواهد کرد و همچنین نشست مشترک روسیه و اتحادیه اروپا را به حالت تعلیق در می آورد.

در اقدامی دیگر اتحادیه اروپا معتقد است که راه حل این بحران باید از طریق گفتگو با استفاده از مکانیزم های چند جانبه به دست آید. رییس شورای اروپایی سومین مرحله رویکرد اتحادیه اروپا را نوعی هشدار به روسیه توصیف کرد و گفت مسکو باید بداند که ادامه این وضعیت با واکنش های جدی ای از جمله اقتصادی روبرو خواهد بود
XS
SM
MD
LG