لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۶

اتحادیه اروپا خواستار تضمین حق اعتراض مردم ایران شد


اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، از ایران خواست که حق اعتراض مردم در سراسر کشور را که در چند روز اخیر توسط نهادهای امنیتی و انتظامی سرکوب شده است، تضمین کند.

این اعتراض‌ها که از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز و به سرعت گسترش یافت، گسترده ترین تظاهرات از زمان اعتراض های سال ۸۸ است.

سخنگوی فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه، با صدور بیانیه ای گفت که اروپا با مقام‌های ایرانی در تماس بوده و انتظار دارد که حق راهپیمایی مسالمت آمیز مردم و آزادی بیان آنان تضمین شود.

از سوی دیگر، زیگمار گابریل، وزیر امورخارجه آلمان، با ابراز نگرانی در مورد جان باختن تظاهرکنندگان در ایران، از حکومت جمهوری اسلامی خواست تا به حقوق مردم احترام بگذارد.

تظاهرات روز دوشنبه در حالی برگزار می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، پیش از آن گفته بود ملت ایران، این گروه کوچک و اقلیت را به خوبی جمع می‌کند.

برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل تجمع‌های روزهای اخیر را موضوعات اقتصادی و مواردی چون افزایش قیمت‌ها دانسته‌اند. این در حالی است که معترضان در تجمع‌های خود با اعتراض به گرانی و افزایش قیمت‌ها،‌ شعارهای سیاسی ضد رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی نیز سر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG