لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۰

پادشاه عربستان سعودی رییس ستاد مشترک ارتش را از کار برکنار کرد


ملک سلمان، پادشاه عربستان، روز دوشنبه رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور و برخی از فرماندهان ارشد نظامی دیگر را از سمت‌های خود برکنار کرد.

خبرگزاری رسمی دولتی سعودی گزارش داد ژنرال عبدالرحمان بن صالح البنیان از ریاست ستاد مشترک ارتش کنار گذاشته شده و به جای او، فیاض الرویلی به این مقام منصوب شده است. این گزارش می‌افزاید پادشاه عربستان همچنین فرماندهان نیروی زمینی و هوایی این کشور، تعدادی از معاونان وزرا و همچنین شهرداران را هم تغییر داده است. شاخص‌ترین تغییر، انتصاب خانم تماد بنت یوسف الرماح به سمت معاونت وزیر کار است.

پادشاه عربستان همچنین شماری از شاهزاده‌ها را به عنوان مشاوران خود منصوب کرده است. وزارت دفاع هم اعلام کرده که ملک سلمان استراتژی جدید نظامی نیروهای مسلح را تایید کرده است.

در گزارش‌های منتشره به جزئیات یا دلایل این تغییرات اشاره‌ نشده است. تغییرات یاد شده در حالی صورت می‌گیرد که جنگ عربستان سعوی با شبه‌نظامیان حوثی در یمن به پایان سومین سال خود نزدیک شده است. ادامه درگیری‌ها در حالی است که سازمان ملل وضعیت یمن را یکی از ناگوارترین بحران‌های انسانی در جهان خوانده است.

محمدبن سلمان، ولیعهد پادشاه عربستان، با حفظ سمت وزیر دفاع این کشور هم هست. او در ماه‌های گذشته تغییراتی را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی دنبال کرده و «کمیته مبارزه با فساد» به ریاست محمد بن سلمان آبان امسال دستور بازداشت شماری از شاهزادگان، وزرا و تعدادی از مقامات سابق را صادر کرد.

منتقدان ولیعهد عربستان می‌گویند او از این کمیته به عنوان پوششی برای سرکوب مخالفان خود استفاده می‌کند.

XS
SM
MD
LG