لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۷

معامله توافقی ارز، برای برخی از کالاها، آزاد می شود


به گزارش خبرگزاری ایرنا، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، روز دوشنبه گفت قرار است معاملات کالاهای اولویت سوم، عمدتا شامل صادرکنندگان خُرد و بخش خصوصی، با نرخ توافقی باشد و بدین ترتیب برای این نوع کالاها، بازار ثانویه ای در کنار بازار اصلی شکل می گیرد.

خبرگزاری مهر نیز گزارش داده است که تیم اقتصادی رئیس جمهور، در جلسه‌ای که روز یکشنبه با حضور حسن روحانی برگزار شد، بالاخره توانست شخص وی را قانع کند که خرید و فروش توافقی ارز میان صادر کننده و وارد کننده، عملیاتی شود.

آقای سیف، روز دوشنبه، در حاشیه جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تقسیم بندی کالاهای وارداتی به سه گروه، گفت: ارز کالاهای اساسی و حیاتی از محل فروش نفت، با ارز رسمی، توسط بانک مرکزی تامین می شود. ارز مورد نیاز گروه دوم که کالاهای ضروری هستند از محل ۸۰درصدِ درآمدهای غیرنفتی و از محل سامانه نیما تامین می شود و ارز مورد نیاز اولویت سوم، از محل ۲۰درصد کالاهای غیرنفتی انجام می شود. همان گروهی که قرار شده است با نرخ توافقی باشد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که از روز یکشنبه تلاطم در بازار ارز موجب برگزاری اعتصاب و اعتراض‌های متعدد در بازارهای تهران شده است.

XS
SM
MD
LG