لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۴۴

خبرخوان

ایران شهروند زندانی فرانسوی را آزاد کرد

نِلی اِران کامبرول

براساس اعلام سخنگوی وزارت خارجه ایران، نِلی اِران کامبرول، شهروند فرانسوی که براساس گزارش‌ها چهار ماه پیش در جزیزه کیش بازداشت شده بود، آزاد شده است.

بهرام قاسمی خبر داد که این شهروند فرانسوی که به دلیل «ورود غیر مجاز به ایران» بازداشت شده بود، «پس از طی مراحل قانونی و رفع سایر اتهامات» در روز‌های اخیر آزاد شده است.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، روز چهارشنبه اول اسفند از تماس با مقام‌های ایران در خصوص وضعیت یک شهروند فرانسوی بازداشتی در کیش خبر داده بود.

او گفته بود که نِلی اِران کامبرول، بازرگان ۵۹ ساله اهل مارتینیک چهار ماه پیش در جزیره کیش بازداشت شده است.

پاتریسیا گرو دِزیر دیکانو، یک دوست نِلی اِران کامبرول در مصاحبه با رسانه‌ای محلی در مارتینیک گفته بود که دوستش به اتهام خرید و فروش غیرقانونی طلا بازداشت شده است.

به گفته وی، نِلی اِران کامبرول برای امضای قراردادی در خصوص سنگ‌های قیمتی به کیش سفر کرده بود.

پاتریسیا گرو دِزیر دیکانو همچنین گفته بود که مقام‌های ایران خواستار پرداخت ۴۵ هزار دلار (۴۰ هزار یورو) وثیقه هستند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مطهری: نهادهای اطلاعاتی می‌گویند معترضان آبان توده‌های فقیر بودند

علی مطهری خواستار انحلال شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا شده است

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، گفته است بر اساس «اعتراف نهادهای اطلاعاتی» معترضان آبان ۹۸ «توده‌های فقیر جامعه» بودند و «باید فکری به حال آنها بکنیم».

به گزارش وب‌سایت خبرآنلاین، این نماینده مجلس در نطق خود در جلسه روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، در مجلس با انتقاد از گران‌ کردن بنزین و روش اجرای این طرح گفت باید وزیر کشور استیضاح شود.

او همچنین خواستار انحلال شورای هماهنگی سران قوا شده و با اشاره به تصمیم این شورا درباره گران‌کردن بنزین چنین نظر داد که این تصمیم نشان می‌دهد که سران قوا «نبض جامعه را در دست ندارند».

شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا از اردیبهشت سال ۹۷ با دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی تشکیل شده است و از آن به عنوان اتاق جنگ اقتصادی حکومت ایران در دوران تحریم‌ها یاد می‌شود.

آقای مطهری همچنین با انتقاد از «ضعیف‌ شدن مجلس» گفته است نتیجه این روند «نفوذ استعمار خارجی» و «ظهور استبداد داخلی» است.

او گفته که درباره تضعیف مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت و شورای هماهنگی سران قوا نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است. او درباره پاسخ دادن یا ندادن رهبر به نامه‌اش توضیحی نداد.

آمادگی وزرا برای نشست اقلیمی مادرید در میانه نارضایتی‌ها

گرتا تونبورگ در کنفرانس آب و هوایی مادرید

یک هفته بعد از آغاز اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی در مادرید، قرار است وزرای اقتصاد و محیط زیست کشورها روز سه‌شنبه و چهارشنبه راهی این اجلاس شوند تا در رابطه با توافق اقلیمی پاریس به یک جمع‌بندی برسند.

این در حالی است که آمریکا به عنوان یکی از مهم‌ترین انتشاردهنده‌های گازهای گلخانه‌ای جهان، از توافق اقلیمی پاریس خارج شده و گزارش‌ها حاکی از کم‌کاری بسیاری از کشورها برای تحقق تعهدات‌شان است.

توافق پاریس بر این مبنا استوار است که تا پایان قرن، انتشار گازهای گلخانه‌ای به حدی کاهش یابد که گرمایش زمین بیش از ۱.۵ درجه نباشد.

پارسال حدود ۳۳.۴ میلیارد تن گاز دی‌اکسید کربن در جهان تولید شده و بنابر گزارش‌ها، این رقم در سال‌های آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

گازهای گلخانه‌ای عامل اصلی گرمایش زمین است.

در کنفرانس مادرید سازمان ملل و بسیاری از نهادهای بین‌المللی و فعالان محیط زیست گزارش‌هایی از وضعیت بحرانی تغییرات اقلیمی ارائه داده‌اند و خواهان فشار بر دولت‌ها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای هستند.

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در حال حاضر سالانه دوازده میلیون نفر به دلیل خطرات زیست‌محیطی مرتبط با تغییرات اقلیمی جان خود را از دست می‌دهند.

۴۳ کشور عضو کنوانسیون تغییرات اقلیمی به‌علاوه اتحادیه اروپا در این کنفرانس حضور دارند. این کشورها همگی کشورهای صنعتی یا اقتصادهای در حال تحول‌اند.

دولت چین مدعی آزادی اویغورها و دیگر اقلیت‌ها شد

دولت چین اعلام کرد که اویغورها و دیگر اقلیت‌های کشور را از اردوگاه‌های «بازآموزی» آزاد کرده است.

بازداشت ۱.۵ میلیون اویغور عمدتا مسلمان و دیگر اقلیت‌ها و انتقال آنها به اردوگاه‌هایی که دولت پکن نام «کمپ بازآموزی» بر آن نهاده، طی ماه‌های گذشته به شدت با واکنش جامعه جهانی، خصوصا غرب مواجه شده بود.

دولت چین بدون این که شواهدی نشان دهد، مدعی شده است اویغورها و دیگر اقلیت‌ها را از این اردوگاه‌ها آزاد کرده است.

شهرت ذاکر، فرماندار منطقه سین ‌کیانگ (به اویغوری: شنجانگ) که عمده بازداشتی‌ها از منطقه بوده، گفته است همه آنها به جامعه بازگشته‌اند.

دولت چین ابتدا منکر وجود چنین اردوگاه‌هایی بود، سپس اعلام کرد این افراد «داوطلبانه به کمپ‌ها آمده‌اند تا آموزش ببینند» و نهایتا بعد از افشای اسناد محرمانه دولتی در رابطه با «برخورد سازمان‌یافته» با اقلیت‌ها در کشور، آقای ذاکر اعلام کرده همه افرادی که در کمپ‌ها بودند، «دوره آموزشی داوطلبانه خود را تکمیل کرده» و آزاد شده‌اند.

وی مدعی شده دوره آموزشی شامل «یاد گرفتن زبان چینی، قانون و مهارت‌های فنی برای از بین بردن افراط‌گرایی بوده است».

بر اساس برآورد وزارت خارجه آمریکا، دولت چین تاکنون دو میلیون اویغور مسلمان به همراه برخی دیگر از اقلیت‌ها را بدون طی شدن روند قانونی لازم، بازداشت کرده و سعی در «ریشه‎‌کن» کردن زبان و فرهنگ آنها دارد.

فرمانده سابق سپاه: شورای نگهبان افراد را بر اساس مبانی فکری‌شان تایید صلاحیت کند

محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه در حال حاضر فرمانده یک قرارگاه فعال در زمینه جنگ نرم است

محمدعلی جعفری، فرمانده سابق سپاه، روز دوشنبه از شورای نگهبان خواست که برای تایید صلاحیت افراد «روی مبانی فکری» آنها تمرکز کند.

او در گفت‌وگویی که روز دوشنبه، ۱۸ آذر، از برنامه جهان‌آرا در شبکه تلویزیونی افق وابسته به سپاه منتشر شد علت این خواسته را هماهنگ شدن مدیریت کشور با نگاه رهبر جمهوری اسلامی ذکر کرد که به گفته آقای جعفری «نگاه اسلام ناب» است.

آقای جعفری گفت: «فکر نمی‌کنم شورای نگهبان با این دقت نگاه کند» و از این نهاد خواست که در سنجش خود دقت کند که کسی در این مبانی اشکال نداشته باشد.

فرمانده سابق سپاه با طرح این ادعای غریب که در «کشورهایی که مهد دموکراسی هم هستند باید نگاه فرد با نگاه حکومت بخواند» گفت: «آقایانی که اینجا روی کار می‌آیند ابایی ندارند که بگویند دیدگاه ما با رهبری اختلاف دارد. خوب اگر دیدگاهت اختلاف دارد برای چی آمدی؟»

آقای جعفری که در حال حاضر با حکم رهبر جمهوری اسلامی فرمانده قرارگاه فرهنگی و اجتماعی «بقیه‌الله» را بر عهده دارد، به اعتراض‌های اخیر هم اشاره کرده و گفته است در این اعتراضات « آن چه نگران‌کننده بود، تهدیدات نرم» بود.

احتمالا منظور او از تهدیدات نرم، شبکه‌های اجتماعی است. در جریان اعتراض‌ها، حکومت ایران برای جلوگیری از گسترش اعتراض‌ها و ممانعت از انتشار اخبار سرکوب معترضان، اقدام به قطع اینترنت کرد.

قرارگاه «بقیه‌الله» که سردار جعفری فرماندهی آن را بر عهده دارد، در زمینه جنگ نرم فعالیت دارد ولی تاکنون گزارشی از جزئیات فعالیت‌های آن منتشر نشده است.

ورود دلار در بازار ایران به کانال ۱۴ هزار تومان

گزارش‌ها از ایران حاکی از ادامه افزایش تدریجی نرخ دلار در کشور و ورود آن به کانال ۱۴ هزار تومان است.

در ادامه افزایش قیمت طلا و ارزهای خارجی در بازار ایران، روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، برابری دلار آمریکا و ریال ایران به ۱۴۰۵۰ تومان رسید.

این بالاترین قیمت دلار آمریکا در ۶ ماه اخیر محسوب می‌شود.

گزارش سایت‌های اعلام نرخ ارز و طلا همچنین نشان می‌دهد که قیمت یورو، ارز واحد ۱۹ کشور اروپایی هم به ۱۵۵۲۰ تومان رسیده‌ است.

روند افزایش قیمت ارزهای خارجی در ایران از دو هفته پیش و با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن آغاز شد و در روزهای اخیر با ارائه بودجه سال آینده شدت گرفته است.

افزایش دوباره قیمت دلار در ایران از سال ۹۶ و پس از مطرح شدن خروج آمریکا از برجام آغاز شده بود.

«افزایش چهار برابری کودک‌همسری» همزمان با افزایش وام ازدواج

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ایران از افزایش «چهار برابری» کودک‌همسری در برخی نقاط ایران به دنبال افزایش مبلغ وام ازدواج خبر داد.

به گزارش روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، خبرگزاری ایسنا، محمدمهدی تندگویان افزوده بررسی‌ها نشان می‌دهد در برخی از نقاط کشور که «فقر فرهنگی و اقتصادی» وجود دارد، از وام ازدواج «برای معامله کودکان زیر ۱۵ سال، به ویژه دختران» استفاده می‌شود.

وی ضمن انتقاد از افزایش میزان وام ازدواج اضافه کرد که به نظر می‌رسد این موضوع، «کمکی به افزایش میزان ازدواج در کشور نمی‌کند، بلکه ممکن است زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری نیز شود.»

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد که افزایش وام ازدواج به تنهایی کافی نیست، بلکه هم جوانان باید بتوانند از «پس بازپرداخت آن بربیایند و هم باید قواعدی در مورد سنین» دریافت‌کنندگان وضع شود.

به گفته آقای تندگویان، «عده‌ای با بیش از ۴۰ تا ۴۵ سال سن نسبت به دریافت این وام اقدام کرده‌اند.»

در سال‌های اخیر نمایندگان زن مجلس تلاش کردند تا سن ازدواج در قوانین ایران را تغییر دهند، اما با مقاومت سایر نمایندگان و نیز روحانیون روبه‌رو شدند.

فروردین‌ماه سال جاری مقامات محلی در ایران اعلام کردند در سال گذشته ۱۴۰۰ دختر زیر ۱۴ سال در استان زنجان و ۱۰۵۴ دختر زیر ۱۴ سال در خراسان شمالی ازدواج کرده‌اند.

خردادماه نیز یک مقام قضایی همدان گفت در سال ۱۳۹۷ یک هزار و ۵۹۶ ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در این استان ثبت شده که ۶۰ مورد از آنها به طلاق منجر شده است.

در پی سرکوب اعتراضات، شهرام ناظری و خانه موسیقی برنامه‌های خود را لغو کردند

شهرام ناظری

شهرام ناظری با انتشار بیانیه‌ای از برگزار نکردن کنسرت خود در قونیه به احترام مردم کُرد سوریه و مردم ایران خبر داد.

در این بیانیه کوتاه که روز دوشنبه، ۱۸ آذر، منتشر شده، شهرام ناظری دلیل برگزار نکردن کنسرتش را «همدردی با درد و رنج زنان، مردان و کودکان کُرد سوریه و به احترام مردم فداکار و نازنین کشورم» عنوان کرده است.

شهرام ناظری چندین سال است که در آذرماه هر سال کنسرتی را برای مولاناخوانی در قونیه ترکیه، محل دفن مولانا، برگزار می‌کند.

ارتش دولت ترکیه در مهرماه سال جاری عملیاتی را با عنوان «چشمه صلح» علیه کردهای منطقه کردنشین سوریه انجام داد که به کشته شدن چند صد نفر و فرار حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم منطقه منجر شد.

از سوی دیگر، در اعتراضات آبان سال جاری در بیش از ۲۰۰ شهر ایران نیز چند صد نفر از معترضان با شلیک گلوله نیروهای انتظامی و امنیتی کشته شدند.

در گزارشی دیگر، خانه موسیقی ایران نیز روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، اعلام کرد که «در پی حوادث اخیر در کشور»، جشن سالانه این خانه را برگزار نمی‌کند.

پیشتر اعلام شده بود که بیستمین سالگرد تأسیس خانه موسیقی ایران اوایل ماه آینده برگزار خواهد شد.

رفع فیلتر تلگرام در ایران تکذیب شد

روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی ایران روز سه‌شنبه خبرهای تائیدنشده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها مبنی بر رفع فیلتر شدن از پیام‌رسان تلگرام را تکذیب کرد.

خبرگزاری میزان به نقل از این مرکز برگزاری جلسه کارشناسی شورای عالی فضای مجازی کشور در خصوص رفع فیلتر تلگرام را تکذیب کرد.

روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرده که «تصمیم‌گیری در این خصوص در شورای عالی فضای مجازی کشور صحت نداشته و صراحتا تکذیب می‌شود.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، در سومین همایش و نمایشگاه «تهران هوشمند» گفته بود پنج‌شنبه هفته جاری، یک «سورپرایز ویژه» از طریق شبکه‌های اجتماعی اعلام خواهد شد.

این موضوع باعث شد تا برخی وب‌سایت‌های خبری و کاربران شبکه‌های اجتماعی بنویسند که رفع فیلتر تلگرام قرار است «سورپرایز ویژه» آقای جهرمی باشد.

ایرنا نیز نوشته بود شایعه‌ای پخش شده مبنی بر این که «با توجه به دستگیری و بازداشت قاضی صادرکننده حکم فیلتر تلگرام و همچنین آثار مخرب فیلترشکن‌ها و کاربردی نبودن سایر شبکه‌های اجتماعی و خالی شدن تلگرام از فیک‌نیوزها با دستگیری روح‌الله زم، دلیلی برای ادامه فیلترینگ تلگرام باقی نمی‌ماند.»

اوایل مهرماه برخی وب‌سایت‌های خبری نوشتند بیژن قاسم‌زاده، بازپرس چند پرونده مشهور از جمله پرونده مربوط به حمید بقایی، معاون اجرایی دولت سابق ایران، و همچنین صادرکننده دستور فیلتر تلگرام به اتهام «فساد اقتصادی» بازداشت شده است.

«ناپدید شدن» یک هواپیمای نظامی شیلی با ۳۸ سرنشین

عکس تزئینی است

نیروی هوایی شیلی دوشنبه اعلام کرد یک هواپیمای نظامی این کشور با ۳۸ سرنشین به هنگام پرواز به سمت قطب جنوب ناپدید شده است.

این هواپیمای ترابری هرکولس سی-۱۳۰ ساعت ۱۶:۵۵ به وقت محلی از شهر پونتا آرنا به پرواز درآمد. اما یک ساعت پس از پرواز تماس با این هواپیما قطع شد.

نیروی هوایی شیلی در بیانیه ای اعلام کرد، این هواپیمای ترابری ۱۷ خدمه و ۲۱ مسافر داشته است.

نیروی هوایی شیلی نقشه‌ای از محل گم شدن این هواپیمای سی-۱۳۰ منتشر کرده است.

محاکمه عموی بشار اسد به اتهام پولشویی در پاریس

دادگاه عموی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به اتهام پولشویی و استفاده از منابع دولتی سوریه جهت سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات، دوشنبه در پاریس آغاز شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، رفعت اسد، ۸۲ ساله، برادر حافظ اسد، به دلیل بیماری در دادگاه حاضر نبود.

رفعت اسد به دنبال کودتایی ناموفق در سال ۱۹۸۴ از سوریه گریخت و در نهایت به فرانسه رفت.

طبق این گزارش ارزش هلدینگ و املاک، از جمله آپارتمان های لوکس رفعت اسد در پاریس بالغ بر ۹۰میلیون یورو(۹۹.۵ میلیون دلار) برآورد شده است.

گروه های ضد فساد و مبارزه با پولشویی می گویند، دارایی های رفعت اسد بسیار بیشتر از آنچه است که وی به عنوان حقوق معاون رئیس جمهوری سوریه دریافت می‌کرده است.

تحقیقات مقام‌های فرانسوی درباره دارایی‌های رفعت اسد از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است.

وزیر خارجه روسیه در کاخ سفید با ترامپ و پومپئو دیدار می‌کند

وزرای خارجه دولت پوتین و ترامپ (از راست: لاوروف و پومپئو) طی یک سال گذشته چند بار دیدار و چند بار نیز تلفنی گفت‌‌وگو کرده‌اند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، ۱۹ آذر به وقت آمریکا، در واشینگتن، با رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه ایالات متحده، دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا آقای لاوروف و مایک پومپئو قرار است در مورد «گستره‌ای از مسائل منطقه‌ای و مسائل دوجانبه» گفت‌وگو کنند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس و همچنین روزنامه واشینگتن‌پست گفته‌اند انتظار می‌رود دو طرف در یک کنفرانس خبری مشترک نیز شرکت کنند.

این دو رسانه آمریکایی می‌گویند پومپئو و لاوروف در مورد اوکراین، سوریه، مسائل مربوط به کنترل تسلیحات و دیگر چالش‌های موجود بین دو کشور مذاکره خواهند کرد.

همزمان با اعلام سفر سرگئی لاوروف به واشینگتن، روسای جمهوری روسیه و اوکراین، پس از دیداری ۹ ساعته در پاریس، توافق کردند تا پایان سال جاری میلادی «به‌طور کامل و فراگیر» آتش‌بس برقرار کنند و کلیه زندانیان را نیز مبادله کنند.

وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه در بیانیه‌‌ای گفته سرگئی لاوروف با همتای آمریکایی خود «در مورد مسائل کلیدی در امور بین‌المللی و بخش‌های مهم روابط دوجانبه، تبادل نظر خواهد کرد».

وزرای خارجه دولت ترامپ و پوتین طی یک سال گذشته چند بار دیدار و چند بار نیز تلفنی گفت‌‌وگو کرده‌اند.

اردوغان: یک میلیون آواره را در شمال سوریه اسکان می‌دهیم

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز دوشنبه گفته است، یک میلیون پناهجوی سوری در مناطق شمال سوریه که ترکیه دو ماه پیش عملیاتی نظامی انجام داد اسکان داده خواهد شد.

رجب طیب اردوغان به یک شبکه تلویزیونی «تی ار تی» گفته است، در صورتی که کشورهای متحد ترکیه کمکی در این زمینه انجام ندهند، آنکارا خود هزینه اسکان پناهجویان سوریه را متقبل خواهد شد.

وی تصریح کرد: هدف ما و برنامه ما در منطقه امن٬ اسکان یک میلیون نفر در محدوده بین تل‌أبیض و رأس‌العین،‌ است.

تل ابیض و رأس‌العین شهرهای مرزیمهم تحت کنترل نیروهای کرد سوریه موسوم به «یگان های مدافع خلق» بود که مهرماه ماه گذشته شاهد حملات شدید نیروهای ترکیه بود . ترکیه برای بیرون راندن نیروهای کرد سوریه از منطقه مرزی مشترک با سوریه در ۱۷ مهر عملیات نظامی را با نام «چشمه صلح» آغاز کرد.

«یگان های مدافع خلق» که سال‌های اخیر به عنوان متحد آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، در سوریه جنگیده بود در نهایت مجبور شد از منطقه مرزی با ترکیه ۳۰ کیلومتر عقب نشینی کند.

در حال حاضر حدود چهار میلیون از مهاجران سوری ساکن ترکیه هستند که بالاترین رقم آوارگان سوری در یک کشور به حساب می‌آید. در مواردی بین آوارگان سوری و مردم ترکیه درگیری‌هایی نیز روی داده است.

نسرین ستوده خواستار محاکمه آمران و عاملان کشتار معترضان شد

نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر زندانی در اوین، در بیانیه‌ای خواستار محاکمه آمران و عاملان کشتار معترضان در اعتراض‌های آبان ماه شد.

خانم ستوده در بیانیه خود همچنین « خواستار تحقیقات مستقل با حضور نمایندگان و وکلای مورد وثوق مردم و فعالان مدنی، با دخالت و نظارت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه‌ی حقوق بشر برای ایران» شده است.

این وکیل مدافع حقوق بشر زندانی از دولت ایران خواسته است:«هر چه زودتر آمار قربانیان، مصدومین و بازداشت شدگان را که بسیاری از آنان در شرایط خطرناکی نگهداری می‌شوند اعلام کند.اجساد باقیمانده قربانیان تحویل خانواده‌ها شده و اجازه سوگواری آبرومندانه به خانواده‌ها داده شود.»

در همین ۱۶۰ وکیل دادگستری در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، خواستار تحقیق و تفحص در مورد اعتراضات آبان ماه و عزل و تعقیب مسئولانِ خاطی شدند.

نسرین ستوده به اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام» هم اکنون در حال تحمل حبس و در زندان اوین است.

رؤسای جمهوری اوکراین و روسیه در اجلاس صلح پاریس با یکدیگر دیدار کردند

ولادیمیر پوتین (راست) همراه با امانوئل مکرون (وسط) و وولودیمیر زلنسکی در نشست پاریس

روسای جمهوری اوکراین و روسیه روز دوشنبه ۱۸ آذر برای نخستین بار در اجلاس پاریس برای پیشبرد و برقراری صلح در شرق اوکراین با یکدیگر دیدار کردند.

وولودیمیر زِلِنسکی و ولادیمیر پوتین، در همراهی با رهبران فرانسه و آلمان تلاشی تازه برای پایان دادن به منازعه‌ای را آغاز کرده‌اند که از پنج سال پیش تاکنون بیش از ۱۳ هزار کشته بر جای گذاشته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های حاضر در این اجلاس، چشم‌انداز صلح بین دو کشور را نویدبخش ارزیابی نکرده است. رئیس‌جمهوری اوکراین به گفته آنان به لحاظ سیاسی در کشورش معذوریت‌هایی دارد، و ولادیمیر پوتین در مقابل فشار خارجی تمایلی به ابراز نرمش ندارد.

بنابر توصیف رسانه‌ها، رهبران اوکراین و روسیه بدون آنکه به یکدیگر نگاه کنند و بدون انکه در مقابل عکاسان و خبرنگاران با یکدیگر دست دهند، وارد سالن اجلاس در کاخ الیزه شدند.

تورج شعبانخانی، موسیقیدان، درگذشت

ترانه «بهار، بهار» یکی از آثار مشهور این هنرمند بود

تورج شعبانخانی موسیقیدان پیشکسوت، روز دوشنبه ۱۸ آذر در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

ترانه «بهار، بهار» یکی از آثار مشهور این هنرمند بود. تورج شعبانخانی آهنگ ترانه‌های معروفی مانند «نازی، ناز کن» ابی و «همسفر» ستار، «آدمک» و «پروانه من» را برای فریدون فروغی ساخته بود.

او پس از انقلاب بهمن ۵۷ نیز با هنرمندان بسیاری از جمله رضا آریایی، ناصر عبداللهی و محمدرضا عیوضی همکاری کرده بود.

این هنرمند آبان‌ماه برای نشست «آسیب‌شناسی ۱۰۰ سال ترانه در ایران» به همدان سفر کرده بود و به دلیل بیماری در این شهر بستری شده بود.

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG