لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۲۴

خبرخوان

ظریف: آمریکا نباید با طالبان مذاکره کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با تایید مذاکرات قبلی جمهوری اسلامی با گروه طالبان، مذاکرات فعلی آمریکا با این گروه را «کاملا اشتباه» خواند و از آن انتقاد کرد.

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه در همایشی در نیویورک گفت جمهوری اسلامی هم گفت‌وگوهایی را با طالبان آغاز کرد، اما اصرار آمریکا برای دستیابی به توافق با این گروه «به طور جدی اشتباه» است.

مقام‌های جمهوری اسلامی سال‌ها منکر هرگونه مذاکره و ارتباط با گروه طالبان یا حضور اعضای این گروه در خاک ایران بودند اما علاوه بر گزارش‌های متعدد بین‌المللی، چهار سال پیش سفر دست‌کم سه هیئت از گروه طالبان به ایران، برای مذاکره و همچنین حضور در نشست «بیداری اسلامی»، تایید شد.

محمدجواد ظریف در اظهارات روز چهارشنبه‌اش با وجودی که گفت: «من اولین فردی بودم که گفتم هیچ طرح صلحی برای افغانستان نمی‌تواند طالبان را نادیده بگیرد»، در عین حال از مذاکرات فعلی آمریکا با این گروه انتقاد کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی توضیح چندانی درباره اظهاراتش نداد و تنها گفت که آمریکا نباید سایر گروه‌ها را در آینده افغانستان نادیده بگیرد و دولت این کشور را «غریبه بداند».
مقام‌های آمریکا و افغانستان هنوز واکنشی به این سخنان ابراز نکرده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

استقبال ظریف از طرح «گذرگاه سبز» روسیه

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، در رشته‌توئیت‌هایی به زبان روسی از طرح جایگزین روسیه در برابر تحریم‌های آمریکا، موسوم به طرح «گذرگاه سبز»، استقبال کرد.

او در توئیت‌های خود نوشت: «کشورهای مختلفی برای کنترل ویروس کرونا مرزهای جغرافیایی خود را بسته ولی مرزهای کمک‌رسانی خود را باز کرده‌اند. دونالد ترامپ همچنان در مقابل خواسته جهانی برای رفع تحریم‌های ایران به منظور مقابله با کرونا مقاومت می‌کند. کرونا ممکن است به کشورهای همسایه ایران سرایت کند. ایران از ایده روسیه مبنی بر ایجاد گذرگاه سبز به جای جنگ اقتصادی و تحریم استقبال می‌کند.»

تفاهم‌نامه گمرکی گذرگاه سبز میان ایران و روسیه به منظور تسهیل تبادل کالاهای تجاری بین دو کشور در سال ۱۳۹۵ امضا شده بود.

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، مقام‌های روسی از تحریم‌های آمریکا علیه خود و کشورهای هم‌پیمان روسیه انتقاد کرده و در پی طرح‌هایی برای کاهش فشار این تحریم‌ها بوده‌اند.

روز هفتم فروردین امسال نیز روسیه، چین، ایران و پنج کشور دیگر با ارسال نامه‌ای از سازمان ملل خواستند تحریم‌های تجاری را که می‌تواند مانع مبارزه با ویروس کرونا شود، لغو کند.

ارس امیری موقتاً از زندان مرخص شد

ارس امیری در کنار خانواده‌اش، لحظاتی پس از بیرون آمدن از زندان

ارس امیری که اوایل سال گذشته در سفر از بریتانیا به ایران بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود، روز پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین، از زندان به مرخصی آمد.

ارس امیری از کارمندان پیشین شورای فرهنگی بریتانیا و دانشجویی است که حدود یک دهه در لندن زندگی می‌کرد و سال گذشته در سفر به ایران با اتهام «طراحی، مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه‌های نفوذ فرهنگی» مواجه و زندانی شد.

خانم امیری چندی پیش در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشت که نهادهای امنیتی از او خواسته‌اند با آنها همکاری کند، اما او این پیشنهاد را رد کرده است.

پس از انتشار عمومی این نامه، سخنگوی قوه قضائیه اتهام او را «جاسوسی» اعلام کرد.

حکم ده سال حبس برای ارس امیری، که دادگاه تجدیدنظر نیز آن را تأیید کرد، با اعتراض‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد و از جمله بیش از ۳۵۰ نفر از هنرمندان، نویسندگان و فعالان فرهنگی ایران در نامه‌ای به سران سه قوه تأکید کردند افرادی مانند خانم امیری «شایسته حمایت و قدردانی‌اند، نه زندان و تهمت و محرومیت».

طی یک ماه گذشته و در پی مرخص شدن تعداد گسترده‌ای از زندانیان به دلیل شیوع ویروس کرونا، شماری از زندانیان سیاسی امنیتی نیز به مرخصی فرستاده شده‌اند.

اولین گروه از کودکان بی‌سرپرست پناهجو از یونان راهی غرب اروپا شدند

اردوگاه پناهجویان در جزیره خیوس یونان

پس از آن‌ که ماه گذشته هشت کشور اتحادیه اروپا داوطلبانه اعلام کردند که ۱۶۰۰ کودک بی‌سرپرست مقیم اردوگاه‌‌های پناهندگی یونان را می‌پذیرند، اولین گروه از این کودکان قرار است هفته آینده راهی لوکزامبورگ شوند.

به نوشته روزنامه گاردین، مانوس لوگوتِتیس، وزیر مهاجرت یونان، خبر داده است که این گروه اولیه متشکل از یازده کودک زیر ۱۲ سال است که در کمپ‌های جزایر خیوس و لسبوس یونان جا داده شده بودند.

در این زمینه، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، خبر داده است که کشورش طی هفته‌های آینده حدود ۵۰۰ کودک بی‌سرپرست را از این اردوگاه‌‌ها به آلمان منتقل خواهد کرد و از دیگر کشورها نیز خواسته تا برای رفع این معضل فعال شوند.

این ۵۰۰ کودک که بیشترشان زیر ۱۴ سال دارند قرار است در آلمان تست کرونا بدهند و شرایط قرنطینه دوهفته‌ای هم برای آنها فراهم شود.

ده‌ها هزار پناهجو از کشورهایی چون سوریه، افغانستان، عراق و ایران در وضعیتی وخیم در اردوگاه‌های پرازدحام پناهندگی در یونان به‌سر می‌برند و به‌تازگی مسئله شیوع ویروس کرونا در این مناطق به وخامت اوضاع افزوده است.

شهردار پردیس بازداشت شد

کورش گلریز، شهردار پردیس

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، از بازداشت شهردار پردیس و چند نفر از کارکنان شهرداری به اتهام تخلف مالی خبر داد.

بر اساس این گزارش، کورش گلریز، شهردار پردیس، و شماری از کارکنان او «به علت کشف تخلفات مالی رخ‌داده مربوط به چند سال گذشته» بازداشت شده‌اند.

پیش از این، در بهمن سال گذشته نیز خبر بازداشت معاون و چند تن از کارکنان اداری و مالی شهرداری پردیس با اتهامات مشابه منتشر شده بود.

خبرگزاری مهر افزوده است که در پرونده تخلف مالی شهرداری پردیس تاکنون حدود ۱۰ نفر از کارکنان این شهرداری بازداشت شده‌اند.

اواخر سال گذشته، شهردار دوره قبل شهر پردیس نیز در رسیدگی به اتهام تخلف مالی بازداشت شده بود.

گفته می‌شود همه این بازداشت‌ها مربوط به یک پرونده تخلف مالی در شهرداری پردیس است.

پردیس یکی از شهرستان‌های استان تهران در شمال شرق پایتخت است.

کویت: تولیدکنندگان نفت قصد کاهش ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه از تولید خود را دارند

نمایی از پالایشگاه نفت گازپروم‌نفت در امسک، روسیه

وزیر نفت کویت می‌گوید تولیدکنندگان اصلی نفت قصد دارند بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه از تولید آن بکاهند.

خالد فاضل، وزیر نفت کویت، ۲۱ فروردین گفته مذاکرات بین تولیدکنندگان در «اوپک» و دیگر تولیدکنندگان اصلی در هفته‌های گذشته، در حال رسیدن به نتیجه است.

آقای فاضل می‌گوید «می‌توانم تائید کنم که هدف رسیدن به توافقی است برای کاستن از تولید نفت بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون بشکه در روز».

وزیر نفت کویت تاکید کرده اوپک و هم‌پیمانانش می‌خواهند در بازار نفت که دستخوش چالش‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا شده، «توازن ایجاد کرده، مانع از سقوط بیشتر بهای نفت شوند».

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهوری آمریکا نیز گفته بود احتمالا روسیه و عربستان تولید روزانه خود را ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا بازارها به ثبات برسد.

مذاکرات بین دو غول اصلی در «اوپک+» یعنی روسیه و عربستان سعودی تا کنون از رسیدن به نتیجه باز مانده بود. خود این موضوع نیز به روند نزولی بهای نفت دامن زد.

خالد فاضل می‌گوید مذاکرات برای آن‌که کشورهای بیشتری به روند کاهش تولید بپیوندند، از جمله برزیل، آمریکا، کانادا، آرژانتین، نروژ و کلمبیا، ادامه دارد.

ترامپ گفته بود آمریکا آماده پیوستن به مذاکرات است؛ با این حال معلوم نیست این کشور تمایلی به کاهش تولید داشته باشد یا نه.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه تهدید کرده بود اگر عربستان و روسیه به توافق نرسند، بر واردات نفت از آنها «تعرفه بالایی وضع خواهد کرد».

بهای نفت برنت، شاخص بین‌المللی، با ۲.۷ درصد رشد اکنون به بالای ۳۳ دلار هر بشکه رسیده است. اوایل سال جاری، این رقم نزدیک ۷۰ دلار بود.

اوج‎‌گیری تولید انرژی‌های پاک در آمریکا همزمان با سقوط تولید ذغال‌سنگ

اداره اطلاعات انرژی آمریکا می‌گوید تولید نفت این کشور به‌دلیل افت قیمت آن در سال جاری میلادی نیم میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت، اما تولید برق از منابع تجدید‌پذیر شاهد افزایش چشمگیری خواهد بود.

این گزارش می‌گوید مصرف زغال سنگ در نیروگاه‌های برقی آمریکا در سال جاری ۲۰ درصد کاهش خواهد داشت، اما تولید برق از منابع پاک ۱۱ درصد افزایش می‌یابد.

تولید برق از انرژی باد ۱۹.۴ گیگاوات و برق خورشیدی نیز ۱۲.۶ گیگاوات رشد خواهد داشت.

روزنامه نیویورک‌تایمز نیز روز چهارشنبه گزارش داد که سهم انرژی‌های تجدیدپذیر (بادی، خورشیدی و غیره) از کل تولید برق آمریکا از ۱۰ درصد در سال ۲۰۱۰ به ۱۸ درصد در سال گذشته افزایش یافت و انتظار می‌رود در سال جاری به ۲۱ درصد اوج بگیرد.

تولید گاز آمریکا نیز در سال گذشته رکورد تولید روزانه ۹۲.۲ میلیارد فوت مکعب در روز را شکست، اما انتظار می‌رود این رقم امسال به ۹۱.۷ میلیارد فوت مکعب در روز برسد.

تولید زغال‌سنگ نیز قرار است ۲۲ درصد کاهش یابد.

به رغم رشد چشمگیر تولید انرژی‌های پاک در آمریکا، آژانس بین‌المللی انرژی اخیرا گزارش داد که تولید برق از منابع تجدیدپذیر در کل دنیا با چالش مواجه شده است، چرا که بخش اعظمی از پروژه‌ها از حمایت مالی دولت‌ها برخوردار است و شیوع کرونا توانایی مالی دولت‌ها را برای کمک به انرژی‌های پاک به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

کرونا؛ بهبود نسبی در وضعیت سلامتی نخست‌وزیر بریتانیا

تست ابتلای بوریس جانسون به کرونا ۱۰ روز مثبت اعلام شد.

گزارش‌ها حاکی است نخست‌وزیر بریتانیا که در پی بدتر شدن وضعیت جسمانی‌اش به خاطر ابتلا به ویروس کرونا به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده بود، اندکی بهبود یافته است.

بوریس جانسون ۱۰ روز بعد از تایید ابتلایش به کرونا، شنبه هفته جاری درخواست کرد که در بیمارستان بستری شود و دوشنبه با بدتر شدن وضعیت جسمانی‌اش به بخش مراقبت‌های ویژه (آی‌سی‌یو) منتقل شد.

مشاور آقای جانسون گفته است که حال او بهتر شده است و اکنون می‌تواند روی تخت نشسته و با تیم پزشکی صحبت کند.

بریتانیا روز ۲۳ مارس برای ۱۵ روز قرنطینه عمومی اعلام کرد، اما گزارش‌ها حاکی است که شیوع کرونا در این کشور به شدت در حال افزایش است.

وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید قرنطینه کشور در هفته جاری به پایان نخواهد رسید و تمدید خواهد شد.

طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۹۳۸ نفر در بریتانیا از کرونا فوت کرده و شمار مبتلایان با افزایشی نزدیک ۵۵۰۰ نفری طی یک شبانه‌روز، به بالای ۶۰ هزار نفر در روز چهارشنبه رسید.

تاکنون هفت هزار و ۹۷ نفر در بریتانیا از ویروس کرونا فوت کرده‌اند.

زالی: تهران یکی از مهمترین مراکز داغ بیماری کرونا است

آقای زالی پیش از این نیز در مصاحبه‌های متعدد درباره شیوع مجدد کرونا در تهران هشدار داده بود

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران اعلام کرد این شهر یکی از «مهمترین مراکز داغ» بیماری کرونا است که با هیچ استان دیگری در کشور قابل مقایسه نیست.

علیرضا زالی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین خبر داد که مراجعات افراد مبتلا به کرونا در سه روز اخیر افزایش یافته است.

او درصد آمار جان‌باختگان کرونا نسبت به میزان مبتلایان بستری شده در بیمارستان‌ها را ۲.۳ و نسبت به کل مراجعان ۱.۳ درصد اعلام کرد.

آقای زالی در عین حال تعداد افراد جان‌باخته در تهران را اعلام نکرد. بر اساس آمار رادیو فردا دستکم ۱۳۰۰ نفر در استان تهران جان باخته‌اند.

آقای زالی همچنین متوسط سن متوفیان در شهر تهران را ۶۹,۲ سال ذکر کرد.

فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران در عین حال گفت: «بیشتر بستری‌شدگان در بیمارستان‌ها در رنج سنی ۵۰-۴۰ سالگی قرار دارند و این امر حاکی از این است که افراد مسن به هشدارها و توصیه‌ها توجه کرده و کمتر از منزل خارج شده‌اند».

او همچنین اعلام کرد که بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی دولتی در این شهر دو هزار تخت ویژه (آی.سی.یو) دارند که این تخت‌ها اشغال هستند.

آقای زالی پیش از این نیز در مصاحبه‌های متعدد درباره شیوع مجدد کرونا در تهران هشدار داده بود.

تعدادی از نمایندگان مجلس پیشنهاد تعطیلی فعالیت‌های ادارات دولتی را مطرح کرده‌اند اما دولت با این پیشنهادها مخالفت کرده است.

در همین حال حسن روحانی، رئیس‌‌جمهوری اسلامی، در واکنش به انتقادها از پایان خانه‌نشینی و فاصله‌گذاری در ایران همزمان با اتمام تعطیلات نوروز گفت که برای مقابله با کرونا «جان، نیاز به نان دارد» و کارگران روزمزد باید به سرِ کار برگردند.

به رغم تورم ۴۱ درصدی، حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان ۱۵ درصد افزایش یافت

هیات وزیران ایران روز چهارشنبه ۲۰ فروردین افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال جاری خورشیدی را تصویب کرد.

بدین ترتیب کمترین حقوقی که کارمندان دولتی، لشکری و بازنشستگان خواهند گرفت، حدود ۲.۸ میلیون تومان خواهد بود.

افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در حالی است که بنابر گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به اسفند پارسال بیش از ۴۱ درصد بوده است. البته مرکز آمار ایران این رقم را حدود ۳۵ درصد گزارش کرده است.

با این حال، اگر افزایش قیمت‌ها با همین روال ادامه پیدا کند، رشد حقوق کارمندان کمتر از نصف رشد قیمت‌ها در سال ۹۹ خواهد بود.

همچنین تاکنون به رغم گذشت نزدیک به سه هفته از آغاز سال، حداقل حقوق کارگران مشخص نشده است.

سازمان جهانی بهداشت اتهام «همسویی با چین» را رد کرد

مقامات سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۰ فروردین اتهام «همسویی» خود با چین را رد و تاکید کردند اکنون که جهان در میانه بحران همه‌گیری کرونا به‌ سر می‌برد، زمان مناسبی برای کاهش بودجه این سازمان نیست.

یک روز قبل از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، با انتقاد شدید از سازمان جهانی بهداشت گفته بود که این نهاد به هنگام شیوع ویروس کرونا توصیه‌های اشتباهی به سود چین کرده بود.

آمریکا بزرگترین حامی مالی این سازمان است و واشینگتن اعلام کرده که کمک‌های خود را کاهش خواهد داد.

این موضع واکنش هانس کلوگ، مدیر سازمان جهانی بهداشت در اروپا، را به‌دنبال داشت که عنوان کرد: «ما هنوز در مرحله حاد یک بیماری همه‌گیر به‌سرمی‌بریم و از این رو زمان مناسبی برای کاهش کمک‌های مالی نیست».

بروس ایلوارد، مشاور ارشد مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، نیز از روابط این سازمان با چین دفاع کرد و گفت که همکاری آنها با مقامات چین برای شناخت این بیماری و شیوع آن مهم بوده است.

ایالات متحده پارسال ۴۰۰ میلیون دلار به سازمان بهداشت جهانی کمک کرد در حالی که کمک‌های مالی چین در همان سال ۴۴ میلیون دلار بوده است.

همتی: یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ رفع توقیف شد

دادگاهی در لوکزامبورگ درخواست آمریکا برای اختصاص ۱.۶ میلیارد دلار دارایی ایران به بازماندگان حادثه ۱۱ سپتامبر را رد کرده بود

رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های این بانک در کلیراستریم لوکزامبورگ رفع توقیف شده است.

عبدالناصر همتی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین خبر داد که با حکم یک دادگاه، این مبلغ رفع توقیف شده و با حکم دادگاه دیگری از انتقال آن به آمریکا جلوگیری شده است.

آقای همتی توضیح بیشتری در این زمینه نداده است و اعلام نکرده که این مبلغ در آن بانک باقی مانده یا به ایران منتقل شده است.

دادگاهی در لوکزامبورگ فروردین ماه پارسال درخواست آمریکا برای توقیف و مصادره ۱.۶ میلیارد دلار دارایی ایران و اختصاص آن به بازماندگان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر را رد کرده بود. محسن محبی، نماینده رابط ایران در دیوان بین‌المللی دادگستری، اعلام کرده بود که این حکم قطعی نیست.

در پی شکایت جمعی از بازماندگان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از ایران برای دریافت غرامت، دادگاهی در نیویورک در سال ۲۰۱۲ مقرر کرد که تهران به خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان حملات به مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک و پنتاگون ۷.۵ میلیارد دلار بپردازد.

ایران قبل از آغاز تحریم‌های بین‌المللی در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۱.۶ میلیارد دلار دارایی نزد یک شرکت نقل‌ و انتقال ارز لوکزامبورگی به نام «کلییر استریم» داشت که این رقم به خاطر تحریم‌ها مسدود شد، اما بعد از لغو تحریم‌ها نیز به خاطر رأی دادگاه آمریکایی و مراجعه بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر به دادگاه لوکزامبورگ، این دارایی مسدود ماند.

روسیه: افت طبیعی تولید نفت آمریکا نباید در توافق کاهش تولید لحاظ شود

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، روز چهارشنبه اعلام کرد افت طبیعی تولید نفت آمریکا در محاسبه میزان تعهد ایالات متحده به کاهش تولید نفت نباید لحاظ شود.

اظهارات وی یک روز بعد از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر شده است که می‌گوید تولید نفت این کشور در سال جاری میلادی نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود نیم میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

قرار است پنج‌شنبه هفته جاری اوپک و کشورهای هم‌پیمان موضوع کاهش تولید نفت برای افزایش قیمت آن را مذاکره کنند. این مجموعه از آمریکا و کانادا نیز می‌خواهند به توافق کاهش تولید نفت ملحق شوند.

این اجلاس قرار بود دوشنبه برگزار شود، اما تا روز پنج‌شنبه به تعویق انداخته شد.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران روز چهارشنبه اعلام کرد باید اوپک و کشورهای هم‌پیمان و دیگر کشورهای جدیدی که قرار است به توافق کاهش تولید نفت ملحق شوند، قبل از اجلاس پنج‌شنبه دقیقا مشخص کنند چه میزان تولید خود را کاهش خواهند داد و روی این موضوع قبلا توافق شود، وگرنه شکست مذاکرات می‌تواند حتی قیمت‌های نفت را بیشتر از سابق کاهش دهد.

قبلا دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا گفته بود احتمالا روسیه و عربستان تولید روزانه خود را ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند تا بازارها به ثبات برسد.

وی گفته بود آمریکا نیز آماده پیوستن به مذاکرات است. اما معلوم نیست این کشور تمایلی به کاهش تولید داشته باشد یا نه. ترامپ دوشنبه تهدید کرد اگر عربستان و روسیه به توافق نرسند، بر واردات نفت از آنها تعرفه بالایی وضع خواهد کرد.

قیمت نفت برنت از حدود ۷۰ دلار در ابتدای سال، به خاطر شیوع کرونا و شکست اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش دوباره تولید نفت، به حدود ۲۰ دلار سقوط کرد، اما بعد از اعلام آمادگی این کشورها برای مذاکرات بیشتر، دوباره به نزدیک ۳۳ دلار افزایش یافت.

زیان ۷۰۰ میلیارد دلاری ثروتمندان جهان از شیوع کرونا

دونالد ترامپ در جلسه مطبوعاتی روزانه خود در کاخ سفید

نشریه فوربز در تازه‌ترین گزارش سالانه از وضعیت میلیاردرهای جهان می‌گوید، ثروت آنها از ۸.۷ تریلیون دلار در سال گذشته به ۸ تریلیون دلار در سال جاری سقوط کرده است.

شیوع ویروس کرونا بر درآمد شرکت‌ها تاثیر منفی داشته و ارزش سهام آنها را به شدت کاهش داده است.

این گزارش همچنین می‌گوید شمار میلیاردرهای جهان از ۲۳۵۳ نفر در سال گذشته میلادی به ۲۰۹۵ نفر کاهش پیدا کرده است که نشان می‌دهد ۲۶۷ نفر از این فهرست خارج شده است.

همچنین تقریبا نیمی از ثروتمندان جهان با افت دارایی مواجه شده‌اند.

جف بزوس رئیس و موسس شرکت آمازون اگرچه ۱۸ میلیارد دلار از دارایی‌های خود را از دست داده، اما باز هم با ۱۱۳ میلیارد دلار دارایی، در صدر فهرست ثروتمندان جهان است.

اما دارایی‌های بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت ۱.۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و هم اکنون با ۹۸ میلیارد دلار دارایی، دومین ثروتمند بزرگ جهان است.

این گزارش همچنین می‌گوید ثروت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا طی یک ماه گذشته یک میلیارد دلار افت کرده و به ۲.۱ میلیارد دلار رسیده و هم اکنون جایگاه هزار و یکم را در لیست ثروتمندان جهان دارد.

جذب ۱۵۰۰ نفر برای خبر دهی و «پیشگیری از جرم» در استان همدان

یک مقام دادگستری همدان از جذب نزدیک به ۱۵۰۰ «ناظر و دیدبان پیشگیری از جرم» در این استان خبر داد. این افراد قرار است «تخلفات» درونی سازمان‌های خصوصی و دولتی را به قوه قضائیه منتقل کنند.

به گزارش روز چهارشنبه، ۲۰ فروردین، در خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، میزان، حسین عسگری، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان این خبر را اعلام کرده است.

به گفته این مقام،‌ جذب این افراد با هدف «مشارکت مردمی و استفاده بهینه از ظرفیت نیرو‌های مردمی متعهد و مجرب در راستای دریافت گزارش وقوع تخلف و جرم» صورت گرفته است.

شبکه پیشگیری از وقوع جرم به منظور تحقق بند سوم «سیاست‌های کلی قضایی» که سال ۸۸ به قوه قضاییه ابلاغ شد، در سال ۱۳۹۵ احیا شد.

شبکه «دیده‌بان» یا «ستاد مردمی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه» از سال ۸۳ با عنوان «ستادهای پیشگیری و حفاظت اجتماعی» در دادگستری‌ها فعال بود اما فعالیت‌های آن از سال ۹۵ گسترش یافت.

فعالیت‌های مربوط به سازماندهی نیرو‌های این شبکه از طریق سایتی به نام «سجام» (سیستم جامع اطلاعات مردمی) انجام می‌شود.

مهدی رحیمی، دبیر اجرایی سامانه سجام در سال ۹۶ به خبرگزاری ایسنا گفته بود این شبکه در تمام استان‌ها نیرو جذب می‌کند اما این به معنای استخدام کردن مردم نیست.

با این حال به گفته وی، این افراد پس از ثبت‌نام، آموزش دیده و سازماندهی می‌شوند که چگونه گزارش‌های خود را تهیه و ارسال کنند.

وزارت اطلاعات و نهادهای انتظامی ایران بارها در گزارش‌های خود اعلام کرده‌اند که به واسطه «خبرهای مردمی»، متوجه تخلفات و جرائم شده‌اند.

با پایان منع رفت‌وآمد در ووهان ده‌ها هزار نفر از این شهر خارج شدند

پس از ۷۶ روز تعطیلی کامل و ممنوعیت خروج از شهر ووهان، کانون اصلی وقوع بحران کرونا، چین روز چهارشنبه به بخشی از این محدودیت‌ها پایان داد.

این شهر ۱۱ میلیون نفری از بیش از دو ماه پیش که برای اولین بار در آن ویروس کرونا مشاهده شد، در محاصره مأموران انتظامی بوده و اکنون به گفته مسئولان با باز شدن راه‌ها، تنها از طریق راه آهن بیش از ۵۵ هزار نفر طی روز چهارشنبه در حال خروج از ووهان هستند.

به گفته مسئولان راه‌آهن چین، حدود ۴۰ درصد از این مسافران راهی منطقه دلتای رود مروارید، از قطب‌های اصلی تولید در چین، هستند.

چین می‌گوید شیوع کرونا از ماه گذشته در این کشور تحت کنترل درآمده و به گفته دولت تمامی موارد جدید ابتلا افرادی هستند که از خارج آمده‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۵۰ هزار نفر در ووهان آلوده به کرونا شده‌اند و بیش از ۲۵۰۰ نفر از آنها جان باختند.

آمار مرگ بر اثر کرونا در ووهان حدود ۸۰ درصد از کل مرگ‌ومیرهای کرونایی در چین است.

درستی آمارهای اعلام‌شده توسط دولت چین البته از سوی مقامات آمریکایی و حتی وزارت بهداشت ایران محل شک و تردید دانسته شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG