لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۱۱

خبرخوان

مهدی محمودیان، یکی از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره درباره سرکوب اعتراضات، بازداشت شد

مهدی محمودیان، از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره درباره سرکوب اعتراض‌های آبان ماه، روز سه‌شنبه ۱۹ آذر و پس از احضار به دادسرا بازداشت شده است.

کانال تلگرامی «امتداد» اعلام کرد که او به دلیل صدور وثیقه ۵۰۰ میلیارد تومانی در پایان ساعات اداری و عدم امکان تودیع وثیقه بازداشت شده است.

آقای محمودیان عضو حزب اتحاد ملت است و در سال ۸۸ نیز به دلیل فعالیت‌هایش در کمیته‌ای که درباره تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌ها، پنج سال زندانی شده بود.

تعداد دیگری از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفره درباره سرکوب اعتراض‌های آبان، اخیرا به دادسرا احضار شده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

ترامپ، قاسم سلیمانی را «بزرگ‌ترین تروریست دنیا» نامید

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه هشتم بهمن در مراسم رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» برای پایان دادن به اختلافات اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها، با اشاره به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، گفت که سلیمانی خواستار از بین رفتن اسرائیل بود.

آقای ترامپ اظهار داشت: «ما ابوبکر البغدادی را از بین بردیم...ما قاسم سلیمانی، این بزرگ‌ترین تروریست دنیا را از بین بردیم؛ او (در آن شب) با کسی بود که تنها تنفر را ترویج می‌کرد.»

قاسم سلیمانی ۱۳ دی ماه با حمله پهپادهای آمریکایی به دستور دونالد ترامپ کشته شد. مقامات آمریکا می‌گویند که دست او به خون آمریکایی‌ها آلوده بود و طرح‌هایی برای حمله به سفارتخانه‌های این کشور در نقاط مختلف داشت.

از جمله افرادی که همراه آقای سلیمانی در حمله آمریکا کشته شدند، ابومهدی المهندس جانشین فرماندهی و فرماندهٔ میدانی حشد الشعبی بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه سخنان خود گفت: «سلیمانی یادش رفته بود که برای آزادی اورشلیم باید با اسرائیل وارد جنگ شود؛ او بلند می‌گفت که اسرائیل باید از بین برود؛ و برای اختلاف‌افکنی این حرف‌ها را می‌زد؛ اما اورشلیم آزاد شده است؛ و اکنون یک شهر دموکرات است که به (پیروان همه ادیان) خوشامد می‌گوید.»

وی سپس طرح صلح موسوم به «معامله قرن» را «بخت و اقبالی برای پایان دادن نگون‌بختی» در منطقه نامید و اظهار داشت: «این فرصتی برای رهبران است که سرنوشت را تغییر دهند؛ مردم آمریکا آماده همکاری هستند؛ میزان حمایت ابراز شده از این طرح باورکردنی نیست. امروز صبح افراد زیادی حمایت خود را ابراز کردند».

آقای ترامپ همچنین افزود: «این بزرگ‌ترین توافقی است که تا حال می‌شد به آن رسید؛ همگان همواره می‌گفتند که رسیدن به صلح اسرائیل و فلسطینیان، بسیار دشوار است اما من تاکید داشتم که می‌توان، و حال این طرح بزرگ را ارائه کرده‌ایم».

رئیس‌جمهوری آمریکا در نهایت از عمان، بحرین و امارات متحده عربی که سفیران‌شان در این مراسم حضور داشتند، تقدیر کرد.‎‎

مدیر عامل سابق بانک ملت به دلیل یک «پرونده فساد» بازداشت شد

محمد موحد، قاضی پرونده بانک ملت، و علی دیواندری، مدیرعامل سابق بانک

در بیست‌وچهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری، مدیر عامل سابق بانک ملت، حکم بازداشت او صادر شد.

محمد موحد، قاضی دادگاه، در جلسه روز سه‌شنبه هشتم بهمن گفت که آقای دیواندری با قرار وثیقه پنج میلیارد تومانی و حسین ابوالحسنی با قرار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیونی آزاد بودند.

علی دیواندری، مجید سعادتی، بهروز مختاری، رحمت‌الله باختری، مهدی فلاحتیان، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی، وحید نمازی و حسین ابوالحسنی از متهمان پرونده بانک ملت هستند.

به گفته نماینده دادستانی، «در بانک ملت مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار و در بانک پارسیان مبلغ ۶۰ میلیون دلار تخلف شده که مجموع فساد آنها ۱۶۵ میلیون دلار می‌شود».

آقای دیواندری همچنین متهم است که برای دادن مشاوره به یک شرکت خارجی، ماهانه ۵۲ هزار درهم دریافت می‌کرده است.

روز سه‌شنبه همچنین رسول قهرمانی، نماینده دادستان، تاکید کرد که علی دیواندری در پرونده بابک زنجانی نیز متهم است.

در جلسات گذشته دادگاه بانک ملت و پارسیان همچنین نام احسان سخایی، داماد محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی، به عنوان کارگزار یکی از بدهکاران به این بانک مطرح شده بود.

قاضی پرونده در جلسه قبلی دادگاه اعلام کرده بود که اکبر طبری، معاون اجرایی سابق دفتر رئیس قوه قضائیه، بازپرس این پرونده را تحت فشار قرار داده بود.

واکنش مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان به روحانی: به ما طعنه نزنيد، از ما بياموزيد

شاه‌حسین مرتضوی،‌ مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری افغانستان

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، مبنی بر برگزاری انتخابات در این کشور به صورت الکترونیک نوشت که «به ما طعنه نزنید، از ما بیاموزید».

شاه‌حسین مرتضوی با اشاره به «طعنه» حسن روحانی، در صفحه توئیتر خود نوشت که «در سال ۱۳۹۳ رقیب انتخاباتی در افغانستان شریک قدرت شد. اما در کشور همسایه ما رقیب انتخاباتی‌اش به زندان رفت».

آقای مرتضوی تأکید کرد که در افغانستان «زندانی سیاسی نداریم، خبرنگار زندانی نداریم، جامعه تک‌صدایی» نداریم.

حسن روحانی روز دوشنبه در جمع استانداران سراسر کشور با اشاره به مخالفت شورای نگهبان با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک گفته بود که «افغانستان هم انتخابات را الکترونیک» برگزار می‌کند.

این سخنان با خنده مقامات دولتی حاضر در جلسه همراه شد.

۳۰ سال حبس برای سه نفر در ترکیه به خاطر کشتن سگ‌های خیابانی

غذا دادن به سگ‌های خیابانی در استانبول

دادگاهی در ترکیه، سه مرد را به‌دلیل مسموم کردن منجر به مرگ سگ‌های خیابانی، به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

به گزارش روز دوشنبه، هفتم بهمن روزنامه حریت، هر یک از این سه نفر علاوه بر تحمل ۱۰ سال حبس، به پرداخت ۱۵ هزار لیر ترک نیز محکوم شدند.

این سه نفر با استفاده از گوشت مرغ آغشته به سم، موجب مرگ ۱۶ سگ خیابانی شده‌اند.

پس از پیدا شدن لاشه این سگ‌ها در ماه آوریل، بررسی دوربین‌های خیابانی نشان داد که آنها علاوه بر غذایی که ساکنان محلی در پارکی در اختیارشان قرار می‌دادند، از مرغ‌های مسمومی که از سوی خودروی سفیدی برای آنها پرتاب می‌شده نیز خورده‌اند.

بر اساس این گزارش، این رای دادگاه از سوی فعالان حقوق حیوانات در ترکیه مورد استقبال قرار گرفته است.

این اتفاق در حالی رخ داده که ترکیه به عنوان بهشتی برای حیوانات خیابانی از جمله گربه‌ها به شمار می‌رود.

با این حال روزنامه حریت نوشته که این کشور به تازگی با موارد متعددی از آزار و نقض حقوق حیوانات خیابانی مواجه شده است.

وزیر بهداشت: آتش زدن کتاب، نشان‌دادن چهره زمخت طالبانی از روحانیت بود

آیت‌الله عباس تبریزیان که یک کتاب مرجع پزشکی را آتش زده، در حوزه «طب اسلامی» مشهور است

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران آتش‌زدن کتاب پزشکی هاریسون را نشان دادن «چهره زمخت طالبانی از روحانیت» توصیف کرده است.

به گزارش ایرنا، او که روز سه‌شنبه در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سخنرانی می‌کرد، گفت در شأن وزیر بهداشت نیست به فردی که این کتاب را آتش زده،‌ واکنش نشان دهد.

او گفت این فرد «جاهل» بوده و «عده‌ای مریض نادان» هم او را تایید می‌کنند.

اشاره آقای نمکی به آیت‌الله عباس تبریزیان، روحانی مشهور در زمینه «طب اسلامی» است. روز شنبه ویدئویی منتشر شد که نشان می‌داد آیت‌الله تبریزیان کتاب اصول طب داخلی هاریسون را، که از کتاب‌های مرجع علم پزشکی است، آتش می‌زند.

وزارت بهداشت پیش از این فعالیت‌های آیت‌الله تبریزیان را غیرقانونی اعلام کرده بود ولی این امر مانع از فعالیت‌های او نشده است.

در پی انتشار این ویدئو، خبرهایی درباره بازداشت این روحانی منتشر شد ولی دادستانی ویژه روحانیت اعلام کرد که این روحانی ساکن شهر نجف عراق است و بازداشت نشده است.

عراق: دنبال جایگزین برای گاز ایران هستیم

خط لوله گاز در نزدیکی مرز ایران و عراق

در پی افت شدید صادرات گاز ایران به عراق طی هفته‌های گذشته، وزارت برق عراق اعلام کرده است که به دنبال جایگزینی برای گاز ایران است.

ایران قرارداد صادرات روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز با عراق دارد، اما برای سال جاری، متعهد به صادرات نیمی از این گاز به عراق بود.

این در حالی است که وزارت برق عراق سه‌شنبه هشتم بهمن‌ماه به روزنامه صباح این کشور گفته است که ایران به دلیل کمبود گاز مجبور شده صادرات روزانه گاز به عراق را به سه میلیون متر مکعب کاهش دهد.

یک سوم برق تولیدی عراق توسط نیروگاه‌هایی انجام می‌شود که سوخت آنها گاز وارداتی از ایران است.

به تازگی بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، نیز گفت که جمهوری اسلامی به‌خاطر تحریم‌های آمریکا قادر به دریافت پول گاز صادراتی به عراق نیست.

مشکل دریافت پول گاز صادراتی ایران به عراق از یک‌سال پیش مطرح شده است.

آقای نامدار زنگنه بهمن سال ۹۷ با اشاره به مشکلات دریافت پول گاز و برق صادراتی گفت عراق دو میلیارد دلار بدهی دارد ولی به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند پول بدهد.

آمریکا از ۱۵ ماه پیش چندین بار به عراق معافیت‌های چندماهه داده است تا خرید برق و گاز از ایران را ادامه دهد و آخرین معافیت آمریکا قرار است ماه آینده به اتمام برسد.

بانک تجارت عراق مسئول انتقال پول گاز و برق ایران با ارز دینار عراق به حسابی در همین بانک است و ایران تنها می‌تواند برای خرید کالاهای انسان‌دوستانه از این پول استفاده کند.

بانک تجارت عراق روز یک بهمن ۹۸ اعلام کرد در صورتی که آمریکا ماه آینده معافیت‌ها را تمدید نکند، این بانک انتقالات مالی میان عراق و ایران را متوقف خواهد کرد.

جستجوی عراق برای جایگزین کردن گاز ایران با گاز دیگر کشورها در حالی است که دولت حسن روحانی در بودجه سال آینده ۴ میلیارد دلار صادرات گاز پیش‌بینی کرده‌است که نسبت به سال جاری ۱۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در پی اوج‌گیری مصرف خانگی گاز در زمستان سال جاری، ایران با کمبود شدید گاز مواجه شده و حتی تحویل گاز به نیروگاه‌ها و صنایع خود ایران نیز با محدودیت مواجه شده است.

کیخسروی و شعله‌سعدی، وکلای دادگستری، تبرئه شدند

آرش کیخسروی (سمت راست) و قاسم شعله‌سعدی، وکلای دادگستری

آرش کیخسروی و قاسم شعله‌سعدی، دو وکیل دادگستری که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس محکوم شده بودند، با حکم دادگاه تجدید نظر از اتهامات تبرئه شدند.

ابوذر نصراللهی وکیل مدافع کیخسروی سه‌شنبه ۷ بهمن در گفتگو با خبرگزاری ایرنا این خبر را داده است.

شعله‌سعدی و کیخسروی، ۲۷ مردادماه پارسال در پی شرکت در تجمعی اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شدند؛ تجمعی در اعتراض به نظارت استصوابی و امضای کنوانسیون حقوقی دریای خزر. آذرماه همان سال شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی این وکلا را با اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال حبس تعزیری و با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

پیشتر محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع شعله‌سعدی گفته بود اقدام اعتراضی این دو وکیل دادگستری، مصداق «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به‌شمار نمی‌رود. او این اتهام را «نادرست» و «مغایر با ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی» عنوان کرده بود.

آقای نصراللهی می‌گوید با اعتراض متهمان به حکم صادره، پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدید نظرخواهی به شعبه ۳۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارسال و دو هفته پیش جلسه تجدیدنظر برگزار شد.

به گفته وی، دادگاه تجدید نظر کیخسروی و شعله سعدی را از هر دو عنوان اتهامی تبرئه کرده‌است.

سقوط پهپاد ایرانی در خوزستان

پهپاد سقوط کرده در خوزستان. ۸ بهمن

گزارش‌ها حاکی است که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جمهوری اسلامی سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه در نزدیکی شهر ملاثانی در استان خوزستان سقوط کرده است.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده‌است این پهپاد از نوع شاهد ۱۲۹ بوده و در این فرود سخت، دچار خساراتی نیز در بدنه و ارابه فرود شده است.

منوچهر ورناصری فرماندار باوی در خوزستان نیز به ایسنا گفته که این پهپاد در بیابان‌های اطراف روستای سُنیجه ملاثانی سقوط کرده و خسارت جانی و مالی نداشته است.

پهپاد شاهد ۱۲۹ در سال ۱۳۹۲ توسط فرمانده وقت سپاه، عزیز جعفری رونمایی شد.

بر اساس گزارش‌ها، برد عملیاتی این پهپاد جنگی حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ کیلومتر و سقف پروازی آن ۲۴ هزار پا است.

طرح خروج ایران از ان‌پی‌تی اعلام وصول شد

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی از اعلام وصول طرح خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) خبر داد.

خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه، هشتم بهمن، آقای صادقی را ارائه‌کننده این طرح معرفی کرده و علت ارائه آن را نیز «رفتار طرف‌های برجام» و «زمزمه‌های فعال‌شدن مکانیسم ماشه» عنوان کرده است.

فرانسه، بریتانیا و آلمان، در هفته‌های اخیر، ایران را متهم کردند تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام را نقض کرده است و به همین دلیل روند حل اختلاف در برجام را به جریان انداختند.

این سه کشور با اشاره به عدول مرحله به مرحله تهران از تعهدات برجامی‌اش گفته بودند که «به دلیل اقدام‌های ایران چاره‌ای نمانده» جز این‌‌که مکانیسم حل اختلاف را فعال کنیم.

محمود صادقی، تهدید کشورهای اروپایی در این زمینه را «بسیار غیرمنطقی و غیر قابل قبول» خواند و افزود: «ایران در چارچوب برجام و پیرو نقض عهد آمریکا تعهدات خود را کاهش داده است.»

صادقی کاهش گام‌به‌گام تعهدات هسته‌ای ایران بدنبال خروج آمریکا از این توافق و بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را «یک اقدام متقابل و واکنشی نسبت به نقض عهد طرف‌های دیگر« توصیف کرد.

خبرگزاری ایرنا در گزارش دیگری، از اعلام وصول «طرح تنبیه و مجازات» کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران خبر داد.

روحانی: انتخابات بر سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی ایران مؤثر است

حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران می‌گوید با توجه به اینکه «انتخابات بر سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی» تاثیرگذار است، مردم در انتخابات مجلس شرکت کنند.

به گزارش ایرنا، او که صبح روز سه‌شنبه ۸ بهمن در شهرستان پاکدشت تهران سخنرانی می‌کرد، خواسته که با وجود برخی اشکالات در گوشه و کنار، همه پای صندوق رای بروند.

دعوت حسن روحانی برای حضور در انتخابات در حالی صورت می‌گیرد که جناح سیاسی حامی او در ایران از رد صلاحیت گسترده کاندیداهای خود در انتخابات خبر می‌دهد.

علاوه بر این، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها بحث‌های گسترده‌ای درباره بی‌تأثیر بودن حضور در انتخابات و نتیجه انتخابات بر سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی مطرح شده است.

منتقدان می‌گویند در ایران نهادهای انتخابی مانند مجلس و رئيس‌جمهور از قدرت حداقلی در تعیین سیاست‌های منطقه‌ای و جهانی برخوردار هستند و حضور در انتخابات از این منظر معنای خود را از دست داده است.

لغو نمایشگاه‌های آثار باستانی ایران در خارج از کشور به‌دلیل تحریم‌ها

موزه ملی ایران

رئیس کل موزه ملی ایران از لغو نمایشگاه‌های آثار باستانی ایران در خارج از کشور بدلیل خودداری شرکت‌های بیمه‌گذار از بیمه اشیا تاریخی ایرانی خبر داد.

جبرئیل نوکنده به خبرگزاری ایلنا گفته این اقدام شرکت‌های بیمه‌گذار ناشی از تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است.

آقای نوکنده روز سه‌شنبه، هشتم بهمن خبر داده باتوجه به تشدید تحریم‌ها علیه ایران، «شرکت‌های بیمه‌ که قرار بود اشیای تاریخی ایران و آلمان را بیمه کنند، اعلام کردند که نمی‌توانند این کار را انجام دهند.»

وی با هشدار نسبت به خسارت دیدن میراث فرهنگی ایران از «شرایط سیاسی بحرانی»، آخرین نمایشگاه آثار باستانی ایران در آلمان را نزدیک به سه سال پیش دانست.

به گفته نوکنده، آن نمایشگاه به خوبی برگزار شد، «اما شرایط کنونی سبب شد تا مدیران آلمانی نیز به کما بروند.»

ایلنا نوشته تحریم‌ها نه تنها موجب شده ایران برگزاری تعدادی از نمایشگاه‌های خود در خارج از کشور را لغو کند، بلکه برخی نمایشگاه‌های آثار موزه‌ای خارجی در ایران نیز لغو شده است.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه نیز در روزهای گذشته از لغو نمایشگاه «پارسی‌ها» که قرار بود در شهر کارلسروهه برگزار شود، خبر داده بود.

این روزنامه به نقل از ایکارت کوهنه، رئیس موزه‌ای که قرار بود این آثار در پائیز در آن به نمایش درآید، نوشته که بدلیل «ریسک» ناشی از خودداری بیمه این آثار از سوی شرکت‌های بیمه‌گذار و تنش‌های سیاسی اخیر، «مجبور» به لغو این نمایشگاه شده است.

این گزارش، رقم بیمه این آثار را «میلیونی» عنوان کرده است.

قرار بود در ازای برگزاری این نمایشگاه در موزه ایالتی کارلسروهه، ۱۵۰ اثر تاریخی یونانی، رومی و اتروسکی از این موزه‌ امانت گرفته شده و در موزه ملی به نمایش درآید.

به نوشته روزنامه فرانکفورتر آلگماینه، ارزش هنری آثاری که قرار بود از ایران به آلمان برود، بسیار بالا بود و چنین مجموعه‌هایی پیشتر تنها در موزه لوور پاریس و ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش درآمده بود.

رسانه‌های ایرانی نیز می‌نویسند که قرار بود بهار پیش رو نمایشگاهی با عنوان «مرگ در نمک» در شهر فرانکفورت و با همکاری موزه ملی ایران واقع در تهران، موزه مردان نمکی زنجان و موزه معدن آلمانی واقع در «بوخوم» برگزار شود که به خاطر بحران تحریم‌ها لغو شده است.

اخراج یک دانشجوی ایرانی از فرودگاه دیترویت آمریکا

علیرضا یزدانی اسفیدواجانی، دانشجوی دوره دکترای دانشگاه ایالتی میشیگان پس از مخالفت با ورودش به آمریکا، روز دوشنبه هفتم بهمن به فرانکفورت آلمان بازگردانده شد تا از آنجا به ایران برود.

اداره مرزبانی و گمرک فرودگاه دیترویت در ایالت میشیگان آمریکا گفته است که درخواست آقای یزدانی برای ورود به خاک آمریکا «غیرقابل پذیرش» بوده است.

آقای یزدانی ویزای دانشجویی داشت ولی اداره مرزبانی فرودگاه دیترویت در اطلاعیه‌اش تاکید کرده است که صدور روادید به معنای اجازه ورود به خاک آمریکا نیست و قوانین دیگر هم باید در این زمینه بررسی شوند.

در هفته‌های گذشته، گزارش‌های متعددی درباره افزایش روند بازگرداندن دانشجویان ایرانی دارای ویزای معتبر آمریکا از مبادی ورودی فرودگاه‌های این کشور منتشر شده است.

توصیه لاریجانی برای پرهیز از سیاه‌نمایی در ایام انتخابات

علی لاریجانی، رئيس مجلس ایران به فعالان سیاسی توصیه کرده است که با توجه به «انتخابات مجلس» و «شرایط کشور» از «سیاه‌نمایی» پرهیز کنند.

او که روز سه‌شنبه ۸ بهمن در جلسه علنی مجلس سخن می‌گفت، با دفاع از کارنامه جمهوری اسلامی، گفته است اگر برخی تصور می‌کنند با «سیاه‌نمایی بزرگ» پیروز می‌شوند»، «بی‌هنر» و «فرصت‌طلب» هستند.

رئيس‌مجلس ایران مشخص نکرده است که منظورش کدام جریان سیاسی فعال در ایران است ولی در هفته‌های گذشته طیف‌های اصولگرای فعال در انتخابات از مهم‌ترین منتقدان عملکرد مجلس شورای اسلامی بوده است.

او همچنین «تخریب مجلس» را یک عمل «غیرانقلابی» دانسته و خواسته است که به خاطر انتخابات، مجلس نزد مردم «تباه» جلوه داده نشود.

مرگ ۱۰ مسافر بر اثر واژگونی اتوبوس در مسیر تهران-شیراز

واژگونی اتوبوس مسافربری در مسیر تهران - شیراز، ۱۰ کشته و ۱۸ مصدوم بر جا گذاشت.

باشگاه خبرنگاران جوان، سه‌شنبه، هشتم بهمن به نقل از غفور راستین، مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان این خبر را اعلام کرده است.

به گفته آقای راستین، این حادثه ساعت چهار و ۳۹ دقیقه روز سه‌شنبه در ورودی منطقه سپاهان‌‌شهر اصفهان رخ داده است.

این مقام رسمی افزوده که «در این حادثه ۹ نفر در دم جان خود را از دست دادند و ۱۸ نفر شامل پنج زن، ۱۱ مرد و دو پسر ۴ و ۱۴ ساله دچار مصدومیت شدند.»

بر اساس این گزارش، یک مرد۶۰ ساله نیز در بیمارستان جان باخته است.

خبرگزاری ایرنا نیز در خبری به نقل از رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان اصفهان، علت حادثه واژگونی این اتوبوس مسافربری در مسیر تهران به شیراز را «بی‌توجهی به جلو ، خستگی و خواب‌آلودگی راننده» عنوان کرد.

محمدرضا محمدی گفته به دلیل «استفاده نکردن از کمربند ایمنی، شماری از مسافران هنگام حادثه به بیرون از اتوبوس پرتاب شده و تعدادی از آن‌ها زیر اتوبوس گرفتار شدند و جان باختند.»

مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی نیز گفته «تعدادی از مسافران زیر لاشه اتوبوس گرفتار و فوت شدند که به همین دلیل برخی از آن‌ها قابل شناسایی نیستند.»

از دی‌ماه سال جاری تاکنون، واژگونی چند اتوبوس مسافربری در نقاط مختلف ایران، دست‌کم ۴۷ کشته بر جا گذاشته است.

۳۳ نفر در زلزله خان زنیان شیراز مصدوم شدند

یک مقام بیمارستانی استان فارس تعداد مصدومان زمین لرزه منطقه خان زنیان شیراز را ۳۳ نفر اعلام کرد و گفت، دو نفر از مصدومان به بیمارستان منتقل شدند.

زمین لرزه ای با قدرت ۵.۴ ریشتر روز دوشنبه ساعت ۱۶ و ۵۸ دقیقه و ۲۶ ثانیه حوالی خانه زنیان در ۴۱ کیلومتری شیراز را لرزاند. خان زنیان از توابع بخش ارژن شهرستان شیراز است.

دکتر علی اکبری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز می گوید، به جز دو نفر که به بیمارستان اعزام شدند، بقیه مصدومان این زلزله به صورت سرپایی مداوا شدند.

به گزارش رسانه های ایران ، این زمین‌لرزه در بخش‌های مرکزی و غرب شیراز بیشتر احساس شده و ترس شهروندان را به دنبال داشته است.

شامگاه روز دوشنبه نیز زلزله‌ای به بزرگی ۴.۲ در شهرستان بافق در استان یزد رخ داد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG