لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۵۰

نامه کروبی به خامنه‌ای: هیچ یک از شرایط رهبری را ندارید


آقای کروبی اعلام کرد که از مدتی پیش در حال نوشتن یک نامه «مفصل و جامع» به رهبر جمهوری اسلامی است
آقای کروبی اعلام کرد که از مدتی پیش در حال نوشتن یک نامه «مفصل و جامع» به رهبر جمهوری اسلامی است

مهدی کروبی در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای درباره شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافری نوشت که «هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید».

آقای کروبی در ابتدای این نامه اعلام کرد که از مدتی پیش در حال نوشتن یک نامه «مفصل و جامع» به رهبر جمهوری اسلامی «در ارتباط با وضعیت اسف بار کشور»است.

وی در این نامه تاکید کرد که این وضعیت «نتیجه سوء مدیریت و دخالت های بی‌جای» رهبر جمهوری اسلامی «در تمامی امور کشور است».

آقای کروبی نوشت که پس از «انکار و فریب وقیحانه خبر شلیک موشک خودی و سرنگون شدن هواپیمای مسافربری» تصمیم گرفته این نامه را به رهبر جمهوری اسلامی بنویسد.

مقامات رسمی و رسانه‌های حکومتی نزدیک به سه روز اصابت موشک به این هواپیما را تکذیب و حاشا کرده و به تئوری‌های توطئه چون دست داشتن کمپانی بوئینگ در آن دامن زدند.

روز پنج‌شنبه ۱۹ دی‌ماه در پی گزارش رسانه‌های غربی بر اساس اطلاعات چند مقام آمریکایی پرونده سقوط این هواپیما به مسیر دیگری افتاد.

در همین حال رئیس سابق مجلس ایران خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که به عنوان فرمانده کل قوا «مسئولیت مستقیم» این واقعه بر عهده او است.

او از آیت الله خامنه‌ای پرسیده که آیا از صبحگاه چهارشنبه در جریان این «فاجعه» بوده یا روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته است.

برخی از رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران مدعی شده بودند که رهبر جمهوری اسلامی تا روز جمعه از شلیک موشک سپاه به هواپیمای مسافری اطلاع نداشته است.

در همین حال مهدی کروبی خطاب به آقای خامنه‌ای نوشت: «اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اساس قانون اساسی ندارید».

وی تاکید کرد: «پس بفرمایید چه فرمانده کل قوایی هستید که آنان اینچنین شما و کشور را به بازی می گیرند؟ در این حالت هم مشخص است که فاقد شرط تدبیر، شجاعت، مدیریت و قدرت کافى براى رهبرى هستید».

به گفته آقای کروبی، این موضوع تنها موردی نیست که مسئولیت مستقیم آن به آیت الله خامنه‌ای بر می‌گردد.

وی تاکید کرد که مسئولیت مستقیم اتفاقات دیگر از جمله «فقدان رسیدگی دقیق به ماجرای قتل های زنجیره ای، تقلب در انتخابات و سرکوب خونین معترضین۸۸ ، سرکوب معترضین ۹۶ و نهایتاً مردم به ستوه آمده در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸» برعهده رهبر آیت الله خامنه‌ای است.

آقای کروبی در سال ۹۶ نیز در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی، او را مسئول وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز ایران دانسته و خواستار آن شده بود که «زمینه را برای اصلاح ساختاری نظام فراهم آورد».

XS
SM
MD
LG