لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۵۸

خبرخوان

فرمانده بسیج دارخوین در استان خوزستان کشته شد

تصویری منتشرشده از عبدالحسین مجدمی در پایگاه خبری عصر جنوب

خبرگزاری فارس گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های محلی در مورد کشته‌شدن فرمانده بسیج دارخوین در شادگان، جنوب استان خوزستان، را بازنشر کرده‌است.

منبع اصلی خبر خبرگزاری فارس «پایگاه خبری عصر جنوب» است که صبح دوم بهمن ماه گزارش داده بود عبدالحسین مجدمی، فرمانده حوزه بسیج شهر دارخوین، «توسط افراد ناشناس» کشته شده‌است.

بنا بر این گزارش آقای مجدمی «بامداد چهارشنبه توسط افراد ناشناس و نقاب‌دار مستقیما هدف گلوله اسلحه قرار گرفته» و جان خود را از دست داده‌است.

این گزارش‌ها افزوده‌اند که حمله به خانه فرمانده بسیج انجام شده‌است.

گزارشی از کشته‌شدن افراد دیگر در جریان این رخداد منتشر نشده‌است. هیچ مقام رسمی هنوز اظهار نظری در مورد این گزارش‌ها نکرده‌است.

دارخُوین، در مرکز شهرستان شادگان در استان خوزستان ایران، در میانه بزرگراه اهواز-آبادان واقع است. این بخش در حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

گزارشگران بدون مرز برخوردهای اطلاعات سپاه با فعالان رسانه‌ای را محکوم کرد

گزارشگران بدون مرز روز جمعه با انتشار پیامی در واکنش به اقدام سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در احضار روزنامه‌نگاران آن را محکوم کرد.

این نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران در پیام خود به شرایط روزنامه‌‌نگارانی چون محمد مساعد، مازیار خسروی، یاسمن خالقیان، مولود حاجی‌زاده، یغما فخشامی، احسان بداغی و شبنم نظامی اشاره کرده که در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از فشار بر آنها در ایران منتشر شده است.

گزارش‌گران بدون مرز تاکید داشته که این اقدام اطلاعات سپاه پاسداران «خودسرانه و غیرقانونی» و با هدف «بازداری از اطلاع‌رسانی ِ روزنامه‌نگاران در شبکه‌های اجتماعی» بوده است.

در تازه‌ترین موارد سازمان اطلاعات سپاه محمد مساعد را از هر گونه فعالیت رسانه‌ای تا زمان برگزاری دادگاه منع کرده. پیرو این مسئله تمام اکانت‌های آقای مساعد در شبکه‌های اجتماعی از دسترس خارج شده است.

لغو همه برنامه‌های هنری در ایران برای جلوگیری از شیوع کرونا

Corona virus in Iran

وزارت ارشاد اعلام کرد که به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا همه برنامه‌های هنری کشور تا پایان هفته لغو شده است.

به دنبال این اطلاعیه، سایت فروش بلیط ایران کنسرت نیز عنوان کرد که کلیه کنسرت‌ها تا آخر هفته لغو شده و پول خرید بلیط‌ها بازگردانده خواهد شد.

پنج نفر در ایران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا فوت کرده‌اند. همچنین بیش از ۷۸۵ نفر تحت نظر قرار گرفته‌اند که از میان آنها ۲۸ نفر ابتلای قطعی داشته‌اند.

احضار محمد مساعد و منع او از فعالیت رسانه‌ای

محمد مساعد پس از آزادی از زندان در کنار پدرش

برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارند که محمد مساعد روزنامه‌نگار ساکن تهران، روز شنبه سوم اسفندماه توسط سازمان اطلاعات سپاه احضار و مجبور به توقف فعالیت‌های رسانه‌ای خود شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشره در شبکه‌های اجتماعی، مطالب کانال تلگرام محمد مساعد پاک شده و اکانت توییتر او نیز دی‌اکتیو شده است.

سازمان اطلاعات سپاه به او گفته است که تا زمان برگزاری دادگاهش حق فعالیت رسانه‌ای ندارد. زمان برگزاری دادگاه این روزنامه‌نگار اما اعلام نشده است.

محمد مساعد روز دوم آذر امسال بازداشت و پس از سپری کردن دو هفته در زندان، روز ۱۶ آذر آزاد شد. آقای مساعد که قبلا در روزنامه شرق فعالیت می‌کرد، روزنامه‌نگار فعال در حوزه اقتصادی است و در حوزه فساد اقتصادی گزارش‌های متعددی منتشر کرده است.

هشدار در مورد فقر تجهیزات پزشکی آفریقا برای مقابله با کرونا

سازمان بهداشت جهانی در مورد مقابله با ویروس کرونا در قاره آفریقا به‌ دلیل فقدان تجهیزات ضروری پزشکی و سیستم سلامت ضعیف این قاره هشدار داد.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه،‌ سوم بهمن، به نقل از تدروس ادهانون، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، نوشته که وی از کشورهای عضو اتحادیه آفریقا خواسته که با همکاری یکدیگر در برابر حمله احتمالی این ویروس به قاره خود آمادگی پیدا کنند و در برابر ویروس رفتار تهاجمی قوی‌تری نشان دهند.

وی خطاب به وزرای بهداشت اتحادیه آفریقا که در آدیس‌آبابا گرد هم آمده بودند، گفته نگرانی عمده این سازمان، شیوع کرونا در کشورهایی با سیستم سلامت ضعیف است.

بیماری کرونا از دسامبر سال ۲۰۱۹ تاکنون، بیش از ۲۲۰۰ تن را کشته و بیش از ۷۵ هزار و ۵۰۰ نفر را نیز در چین آلوده کرده است.

بیش از هزار و ۱۵۰ نفر از مبتلایان در خارج از چین آلوده شده‌اند. مصر نیز تنها کشور آفریقایی است که آزمایش کرونا در یک مورد در آنجا مثبت گزارش شده است.

با این حال به گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۲۰۰ مورد مشکوک به کرونا در قاره آفریقا وجود داشته که پاسخ نمونه‌گیری از همه آنها منفی بوده است.

با این حال تدروس ادهانون معتقد است اگر این ویروس در قاره آفریقا همه‌گیر شود، تجهیزات و سیستم پزشکی کشورهای آفریقایی به سختی قادر به رسیدگی به همه بیماران خواهد بود.

کشورهای آفریقایی در تلاش برای افزایش ظرفیت نمونه‌گیری از موارد مشکوک هستند و آن‌ طور که خبرگزاری فرانسه نوشته توانایی آنها در انجام نمونه‌گیری از دو به ۲۶ رسیده است.

شماری از خطوط هوایی آفریقا از جمله کنیا ایرویز پروازهای خود به چین را به طور موقت به تعلیق درآورده‌اند. با این حال هنوز خط هوایی اتیوپی که بزرگ‌ترین خط هوایی قاره آفریقا است پروازها به چین را برقرار نگاه داشته‌اند.

بهای دلار از ۱۵ هزار تومان گذشت

چند وب‌سایت داخل ایران از افزایش نرخ دلار در بازار روز شنبه ۳ اسفند و ورود آن به کانال ۱۵ هزار تومان خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، دلار در بازار ارز تهران بین ۱۵۱۰۰ تومان تا ۱۵۴۰۰ تومان خرید و فروش شده است.

به گفته تحلیل‌گران، قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و افزایش تقاضا در ماه پایانی سال از عوامل موثر بر بازار ارز هستند.

قیمت دلار در حالی افزایش یافته است که روز جمعه، دوم اسفند، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در یادداشتی نوشت که قرار گرفتن در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، مشکلی برای «ثبات نرخ ارز» ایجاد نخواهد کرد.

از سوی دیگر وب‌سایت خبرآن‌لاین گزارش داده که قیمت هر سکه تمام بهار آزادی با افزایش قیمت ۳۲۴ هزار تومانی به ۵ میلیون و ۶۶۲ هزار تومان رسیده است.

ابراهیم محمدولی، رئيس اتحادیه طلا و جواهر تهران از قرار گرفتن ایران در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و نوسانات نرخ ارز و اونس جهانی از عوامل موثر بر افزایش قیمت سکه نام برده است.

او گفته به طور معمول در روزهای نزدیک به عید،‌ خرید طلا باید افزایش پیدا کند ولی به دلیل نوسانات قیمت در حال حاضر این بازار در رکود به سر می‌برد.

بازداشت صد تن از مخالفان دولت در قزاقستان

پلیس قزاقستان نزدیک به یکصد نفر از مخالفان دولت این کشور را بازداشت کرد. بازداشت آنها پس از فراخوان دو گروه عمده اپوزیسیون برای برگزاری اعتراضات ضد دولتی رخ داد.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه روز شنبه، سوم اسفند، شاهد بازداشت ۳۰ نفر از شرکت‌کنندگان در یک تجمع بدون مجوز بود که از سوی حزب دموکرات در آلماتی تشکیل شده بود.

این گزارش از محاصره محل برگزاری تجمع از سوی پلیس، همزمان با تلاش مقام‌های شهرداری برای تخلیه این میدان حکایت دارد.

معترضان در شعارهای خود خواستار آزادی ژانبولات مامای، فیلمساز و یکی از چهره‌های شناخته‌شده حزب دموکرات بودند که روز جمعه بازداشت شد.

همسر باردار آقای مامای که روزنامه‌نگار است نیز روز شنبه بازداشت و اندکی بعد آزاد شد.

شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که پلیس ۷۰ نفر را در مسیر منتهی به میدان محل تجمع بازداشت کرده است.

مقام‌های قزاقستان مدت‌ها است که از سوی سازمان‌های داخلی و بین‌المللی حقوق بشری، به دلیل محدودیت‌های قانونی که در مورد برگزاری تجمعات اعمال می‌کنند، مورد انتقاد قرار دارند.

اعتراضات در قزاقستان از زمان استعفای نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور ۷۹ ساله سابق این کشور بعد از نزدیک به سه دهه حضورش در قدرت تشدید شده است.

وی که سال‌ها پیش از جدایی رسمی قزاقستان از شوروی در این کشور به قدرت رسید، کماکان سیاستگذار اصلی این کشور ۱۸ میلیونی به شمار می‌رود.

قاسم جومارت توقایف که سیاستمداری نزدیک به نظربایف است، پس از وی در قزاقستان قدرت را در دست گرفته و پیش‌نویسی برای افزایش آزادی‌های مدنی و اصلاح قوانین مربوط به اجتماعات صادر کرده است.

این در حالی است که فعالان مخالف وی از این پیش‌نویس و اصلاحیه ناراضی هستند و معتقدند وقتی برای برگزاری تجمعات نیاز به مجوز دولتی است، اصلاح قوانین در زمینه آزادی تجمعات، بی‌معنا است.

دو مسافر که از ایران به امارات رفته‌اند «مبتلا به ویروس کرونا هستند»

داروخانه‌ای در تهران؛ خرید ماسک و ژل ضدعفونی کننده برای پیش‌گیری از کرونا

وزارت بهداشت امارات روز شنبه اعلام کرد که یک مرد ایرانی ۷۰ ساله و همسرش که از ایران به این کشور وارد شده‌اند، مبتلا به ویروس کرونا هستند.

به گزارش العربیه، یکی از این دو بیمار تحت مراقبت‌های ویژه است وضعیت سلامتی او ناپایدار گزارش شده است.

در گزارش‌های اولیه تابعیت همسر این مرد ایرانی اعلام نشده است.

پیش از این کشورهای لبنان و کانادا هم اعلام کرده بودند که دو مسافری که از ایران به این کشورها سفر کرده بود، به ویروس کرونا مبتلا هستند.

با افزایش نگرانی‌ها درباره شیوع کرونا در ایران، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران روز جمعه دوم اسفند اعلام کرد که کویت و عراق به خاطر شیوع ویروس کرونا در ایران پذیرش ایرانی‌ها را رسما متوقف کرده و افغانستان هم به صورت شفاهی درباره لغو پروازهای ایران و این کشور حرف زده است.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه نیز روز جمعه گفت تمامی کسانی که از ایران وارد خاک ترکیه می‌شوند مورد معاینه دقیق قرار می‌گیرند و به ایرانیانی که علائم بیماری دارند، اجازه ورود داده نمی‎‌شود.

نامه‌ خانواده‌های قربانیان هواپیما: جمهوری اسلامی را به همکاری وادارید

یکی از طرح‌های منتشر شده در وبسایتی که برای ثبت خاطرات و حفظ یادمان قربانیان سرنگونی هواپیما تاسیس شده است

شماری از خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین، از دولت‌های دخیل در این پرونده، رهبران جهان و سازمان‌های بین‌المللی خواستند جمهوری اسلامی را به همکاری در تحقیقات و تحویل جعبه سیاه موظف کنند.

این خانواده‌ها در نامه‌ای سرگشاده از دولت‌های کانادا، سوئد، افغانستان، اوکراین، آلمان و انگلستان که مسافران و خدمه در آن کشورها زندگی می‌کردند، درخواست خود را مطرح کرده‌اند.

در کنار این کشورها از سازمان بین‌المللی هوانوردی، دیوان بین‌المللی دادگستری و سران سایر کشورها نیز درخواست شده «با اتخاذ سیاست‌های مناسب حکومت جمهوری اسلامی را موظف به تن دادن به همکاری در تحقیقات، تحویل جعبه‌ سیاه و همکاری جهت پیشبرد و بررسیِ این جنایت بین‌المللی کنند.»

در این نامه که ۴۵ روز پس از سرنگونی هواپیمای تهران-کی‌یف منتشر شده است که به کشته‌ شدن همه ۱۷۶ سرنشین آن منجر شد، بازماندگان از اینکه مقام‌های جمهوری اسلامی «سه روز» به آنها «خندیدند و دروغ گفتند» انتقاد کرده‌اند.

آنها نوشته‌اند که مقام‌های مسئول ایران «سه روز در همدستیِ پنهانِ نیروهای نظامی و دولتِ بی‌کفایت واقعیت را مخفی کردند و چون سمبه پر زور شد پرده از جنایتی تکرارنشدنی برداشته شد.»

امضاکنندگان این نامه اضافه کرده‌اند که «برای اولین بار در دنیا حکومتی مستقر به هواپیمای مسافربریِ خودی» دو بار شلیک کرد و به جای «بازخواست آمران و فرماندهان»، «خانواده‌ها را تحت فشار قرار دادند، به تشییع‌ جنازه‌ها دستبرد زدند».

خانواده‌های قربانیان از این رو این درخواست را از سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای دیگر مطرح کرده‌اند که به نوشته آنها مقام‌های جمهوری اسلامی «سد راه تحقیقاتِ کشورها و سازمان‌هایی شده‌اند که جویای حقیقتند. جعبه‌ سیاه را تحویل نمی‌دهند و در این بازی نیز همگی با هم همدستند.»

این نامه را هادی احمدی، امید ارسلانی، امیر ارسلانی، عظمت اژدری، حامد اسماعیلیون، رامین الائه، آرش جمشیدی، بهروز رحیمی حسینی، طاهره رفیعی، مهرزاد زارعی، محمود زیبایی، جواد سلیمانی، میثم صلاحی، علوی، داریوش غفوری آذر، علیرضا قندچی، پانیذ گرجی، علی گرجی، آرش مرتب، آرمین مرتب، شهناز مرتب، شاهین مقدم، مجید نوروزی، مسعود نیکنام امضا کرده‌اند.

آنها در عین حال از دیگر افرادی که با آنها همراه هستند خواسته‌اند که این نامه را در این آدرس اینترنتی امضا کنند.

رئیس پدافند غیرعامل: هنوز درباره قرنطینه قم به نتیجه نرسیده‌ایم

غلامرضا جلالی، رئیس پدافند غیرعامل ایران

غلامرضا جلالی، رئیس پدافند غیرعامل ایران، روز شنبه اعلام کرد مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی هنوز درباره قرنطینه شهر قم یا دیگر مراکز زیارتی در کشور «به نتیجه نرسیده‌اند».

به گزارش روز شنبه، سوم اسفند، در وب‌سایت خبرآن‌لاین، آقای جلالی در گفت‌و‌گوی زنده با شبکه دو تلویزیون ایران گفت که در چرخه اقدامات پدافند زیستی «قرنطینه وجود دارد، اما مربوط به زمانی است که کنترل توسعه انتشار ویروس از بین برود.»

به گفته وی، با این حال مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی در مورد شیوع ویروس کرونا در شهرهای قم و اماکن زیارتی آن هنوز به «جمع‌بندی» نرسیده‌اند.


آقای جلالی در ادامه ادعا می‌کند که از سه روز گذشته، «آمار مبتلایان حتی در قم افزایش پیدا نکرده و کنترلی در حال انجام است و وضعیت آمارها نشان از ثبات دارد.»

وی در حالی تنها بر «تقویت هشدارهای بهداشتی» و ارتقا «سطح آموزش» برای مقابله با ویروس کرونا تاکید کرده که وزارت بهداشت،‌ روز شنبه، سوم اسفند از افزایش شمار قربانیان به پنج نفر خبر داد.

کیانوش جهان‌پور، رئيس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران در عین حال از ابتلای ۱۰ نفر دیگر به این ویروس خبر داد که ۸ نفر آنها در قم و دو نفر در تهران بوده‌اند.

پیش از این ابتلای ۱۸ نفر به این ویروس تایید شده بود و اکنون مجموع مبتلایان به این ویروس ۲۸ نفر اعلام شده که از میان آن پنج نفر فوت کرده‌اند.

خبر مرگ دو تن در پی ابتلا به این ویروس برای اولین بار روز پنج‌شنبه و زمانی تایید شد که مقامات بهداشتی ایران روزها تکذیب می‌کردند که این ویروس اصلا به ایران وارد شده است.

قدیانی: پرونده نیلوفر بیانی ماهیت استبداد دینی را نشان می‌دهد

ابوالفضل قدیانی،‌ فعال سیاسی مخالف حکومت ایران، در بیانیه‌ای که روز شنبه، سوم اسفندماه، صادر کرد با اشاره به نامه نیلوفر بیانی، رفتار «بازجویان بی‌اخلاق سنگدل» را «فاجعه هولناک» خوانده و گفت چنین رفتارهایی نشان‌دهنده «ماهیت نظام استبداد دینی» است.

او با تاکید بر این که مسئول اصلی چنین رویدادهایی «مستبد امروز ایران، علی خامنه‌ای» است، با انتقاد از حکومت نوشت که حکومت فعلی «مطلقه، فردی و غاصبانه» است و «می‌خواهد مادام‌العمر به ضرب سرنیزه و سرکوب دائم بر این سرزمین فرمانروایی کند».

آقای قدیانی از سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضاییه خواسته درباره چنین رفتارهایی پاسخگو باشند و ادامه می‌دهد که در صورتی که خامنه‌ای دست از «قدرت جهنمی» بردارد و با برگزاری رفراندوم نظام کنونی جای خود را «نظام جمهوری دموکراتیک سکولار» بدهد، مشکلات این‌چنینی حل خواهد شد.

نیلوفر بیانی، از بازداشت‌شدگان پرونده مدافعان محیط زیست، در چند نامه به مقام‌های مختلف در جمهوری اسلامی، از «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» در جریان دست‌کم «۱۲۰۰ ساعت» بازجویی خود به دست بازجویان سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داد.

پس از انتشار این نامه‌ها در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی در هفته گذشته، قوه قضاییه ایران انتشار نامه‌ها را «اقدام برنامه‌ریزی‌شده» خواند.

نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده فعالان محیط زیست در ایران، به ده سال حبس محکوم شده است.

رئيس شورای شهر لواسان بازداشت شد

امیر افراسیابی، رئیس شورای شهر لواسان

سعید لواسانی، امام جمعه شهر لواسان تهران، از بازداشت رئيس شورای شهر لواسان خبر داد.

او خبر بازداشت امیر افراسیابی، رئیس شورای شهر لواسان را با هشتگ «مبارزه با فساد» توییت کرده است.

پیش از این نیز دو نفر از پنج عضو شورای شهر لواسان و شهردار این شهر به اتهام «تخلفات مالی» بازداشت شده‌اند.

به نظر می‌رسد این بازداشت‌ها مربوط به ساخت‌وسازهای غیرقانونی در لواسان باشد. یکی از مهم‌ترین پرونده‌های مطرح در این زمینه ساخت‌وساز یک شهرک لوکس در محدوده‌ای بیش از یک‌ میلیون متر مربع در منطقه «کلاک» در لواسان است.

این مجموعه مشرف به سد لتیان است و شبیه «بورلی‌هیلز» در لس‌آنجلس ساخته شده است. این شهرک به نام «باستی هیلز» خوانده می‌شود.

در این پرونده که شروع آن به سال ۱۳۸۲ باز می‌گردد، علی‌اکبر ناطق‌ نوری، رئيس سابق دفتر بازرسی رهبر جمهوری اسلامی و رئيس سابق قوه قضاییه به دخالت به سود متهمان متهم شده‌اند.

ویروس کرونا؛ مدارس و مراکز عمومی در ۱۰ شهر ایتالیا تعطیل شدند

نخست‌وزیر ایتالیا تاکید کرده همه چیز تحت کنترل است و دولت «سطح بسیار بالایی از تمهیدات احتیاطی را در نظر گرفته است»

همزمان با ابتلای دست‌کم ۱۵ نفر در لومباردی و گزارش‌ها از مرگ احتمالی یک نفر در این کشور به‌دلیل ابتلا به ویروس کرونای جدید، کووید-۱۹، مقام‌های دولتی دستور تعطیلی و توقف فعالیت مدارس و مراکز عمومی را صادر کردند.

گزارش‌ها حاکی‌ست یک شهروند ۷۸ ساله در شهر پادوا در شمال ایتالیا، احتمالا به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌است.

اشپیگل می‌گوید این فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونای جدید است.

همزمان خبرگزاری فرانسه گزارش داده پنج پزشک و ۱۰ تن دیگر، که به نظر می‌رسد همگی به یک بار می‌رفتند و با هم دوست بودند، در شهر لومباردی به کروناویروس مبتلا شده‌اند.

مقام‌های دولتی در مناطق شمالی ایتالیا نه تنها مدارس، بارها و مراکز عمومی را تعطیل اعلام کرده‌اند، بلکه تمام فعالیت‌های عمومی از جمله کارناوال‌ها، عشای ربانی در کلیسا و رخدادهای ورزشی را به‌مدت یک هفته ممنوع کرده‌اند.

نخست‌وزیر ایتالیا تاکید کرده همه چیز تحت کنترل است و دولت «سطح بسیار بالایی از تمهیدات احتیاطی را در نظر گرفته است».

مقام‌های دولتی از شهروندان در مناطقی از شمال ایتالیا خواسته‌اند تا جایی که ممکن است از خروج از خانه خودداری کنند.

محمدرضا شجریان «در دو هفته گذشته تحت مراقبت‌های ویژه بوده است»‎

همایون شجریان، فرزند محمدرضا شجریان، هنرمند آواز ایران اعلام کرد که پدر او از دو هفته قبل تحت مراقبت و رسیدگی‌های ویژه پزشکی بوده، اما اکنون شرایطش بهبود یافته است.

برخی رسانه‌های داخلی در روز جمعه از درگذشت محمدرضا شجریان خبر داده بودند، اما پزشک معالج و خانواده وی این گزارش‌ها را تکذیب کردند و آنها را «شایعه» خواندند.

همایون شجریان شامگاه جمعه در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «پدر به خاطر مشکلات ریوی که ناشی از بیماری قبلیشون هست و در دو هفته اخیر کمی ادامه‌دار شده است تحت مراقبت و رسیدگی های ویژه هستند و وضعیتشان از دیروز بهتر شده است.»

وی در ادامه از هواداران آقای شجریان خواسته است که اخبار مربوط به سلامت این هنرمند را از صفحات او در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.

پیش از این منابع پزشکی در بیمارستان جم تهران گفته بودند که محمدرضا شجریان بهدستگاه تنفسی متصل است.

بر اساس این گزارش، آقای شجریان روز پنج‌شنبه به دلیل نارسایی تنفسی با آمبولانس به اورژانس بیمارستان جم و سپس به بخش آی‌سی‌یو این بیمارستان منتقل شد.

وزرای اقتصاد گروه ۲۰ در عربستان گرد هم می‌آیند

اجلاس وزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان روز شنبه، سوم اسفندماه، در عربستان آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، در این اجلاس طیفی از مسائل مهم، از جمله چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی و حمایت‌های مورد نیاز برای آن مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز گزارش داده که استیو منوچین رئیس این وزارتخانه در اجلاس عربستان حضور یافته و درباره موضوع تقویت اقتصاد جهانی مذاکره خواهد کرد.

گزارش‌ها حاکی است که شیوع ویروس کرونا و تهدید اقتصاد جهانی یکی از موضوعات اصلی اجلاس گروه ۲۰ در عربستان است.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان با بحران ویروس کرونا مواجه شده و ارزش سهام بسیاری از شرکت‌های آسیایی به شدت سقوط کرده است.

بسیاری از کشورها پرواز به چین را متوقف کرده‌اند و برخی شرکت‌های خودروسازی که قطعات خود را از چین دریافت می‌کردند، طی هفته‌های گذشته مجبور شده‌اند واحدهای تولیدی خود را تعطیل کنند.

ویروس کرونا بر برخی از شرکت‌های غربی نیز تاثیر منفی گذاشته است. اخیرا سهام شرکت اپل به شدت سقوط کرد و ده‌ها میلیارد دلار زیان دید. این شرکت در چین واحدهای تولیدی عظیمی دارد و بعد از آمریکا و اروپا بیشترین فروش محصولاتش را در چین انجام می‌دهد.

مرکز پژوهش‌های «آکسفورد اکونومیکز» اخیرا پیش‌بینی کرد که گسترش ویروس کرونا به خارج از منطقه آسیا می‌تواند رشد اقتصادی جهان را ۱.۳ درصد کاهش دهد و ۱.۱ تریلیون دلار به اقتصاد جهان زیان بزند.

وزارت بهداشت لبنان: مسافرِ بازگشته از ایران به ویروس کرونا مبتلاست

تصویری از ضدعفونی‌کردن اتوبوس‌ها در تهران. عکس از ایرنا

وزارت بهداشت لبنان روز جمعه اعلام کرد که یک زن لبنانی که به تازگی از ایران بازگشته است، به ویروس کرونا مبتلا شده است. این مسافر در ایران به شهر قم سفر کرده بود.

پیش از این مقام‌های بهداشتی کانادا هم اعلام کرده بودند که یک زن ۳۰ ساله که هفته گذشته از ایران به کانادا برگشته، به ویروس کرونا مبتلا شده است.

مقام‌های وزارت بهداشت لبنان گفته‌اند تمام مسافرانی که از ایران برگشته‌اند، باید آزمایش پزشکی بدهند و دو هفته در قرنطینه باشند.

این اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در لبنان است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG