لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۷

خبرخوان

تهدید امنیت غذایی «صدها میلیون انسان» زیر تیغ کرونا، تغییرات اقلیمی و جنگ

برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید تغییرات اقلیمی، جنگ و شیوع ویروس کرونا امنیت غذایی صدها میلیون انسان را تهدید می‌کند.

این گزارش می‌گوید بیشترین مورد تهدید امنیتی غذایی در کشورهایی است که درگیر جنگ هستند.

برنامه جهانی غذا در گزارش جدید خود که روز جمعه منتشر کرد می‌گوید اگر تمهیدات سریع برای مقابله با کرونا و تبعات اقتصادی آن در سطح جهانی اتخاذ نشود، زندگی ۲۷۰ میلیون انسان و حیوانات آنها در سال جاری به خاطر جنگ، خشکسالی، تغییرات اقلیمی و کرونا با خطر شدید مواجه است.

این گزارش به مورد بورکینافاسو اشاره کرده که تغییرات اقلیمی باعث شده شمار افراد درگیر با گرسنگی حاد در این کشور سه برابر شده و به ۳.۴ میلیون نفر برسد.

همچنین در جنوب سودان مردم برای سیر کردن شکم خود مجبورند ۱۸۶ درصد از درآمد خود را صرف غذا کنند. به عبارتی، حقوق روزانه برای تامین نیمی از حداقل نیازهای غذایی ساده مانند برنج و غلات شهروندان در این کشور کفاف می‌کند.

این گزارش می‌گوید در مقام مقایسه وضعیت در سودان جنوبی با انطباق شرایط دستمزد و قیمت غذا در نیویورک، به گونه‌ای است که انگار یک شهروند نیویورکی باید برای تامین نیازهای ساده غذایی روزانه ۳۹۲ دلار (تقریبا دو برابر متوسط درآمد) هزینه کند.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید ۱۷ کشور از میان ۲۰ کشور با وضعیت حاد امنیت غذایی از میان کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا هستند. در میان کشورهای منطقه، وضعیت تاجیکستان بسیار وخیم است و در جایگاه یازدهم قرار دارد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

۳۶ معترض آبان ۹۸ در بهبهان به ۱۰۹ سال حبس محکوم شدند

در آستانه اولین سالگرد اعتراضات گسترده آبان ۹۸، دادگاه کیفری شهرستان بهبهان ۳۶ تن از معترضان بازداشت شده در سال گذشته را مجموعا به ۱۰۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری حقوق بشری هرانا، این ۳۶ نفر در عین حال به ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت نیز محکوم شده‌اند.

آن‌ طور که ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش کرده، این حکم روز پنج‌شنبه، اول آبان‌ماه و در آستانه نخستین سالروز این اعتراضات صادر و به متهمان ابلاغ شده است.

همه این احکام از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شهرستان بهبهان که ریاست آن را رسول اسدپور بر عهده دارد، صادر شده است.

بر اساس این گزارش، اتهامات این ۳۶ معترض بازداشت‌شده «مشارکت در اخلال در نظم عمومی»، «درگیری»، «تجمع غیرقانونی»، «تمرد نسبت به ماموران حین انجام وظیفه»، «مشارکت در تحریق اموال عمومی»، «تخریب با‌نک‌ها و پمپ ‌بنزین‌های» شهرستان بهبهان و «مشارکت در تخریب اموال عمومی» عنوان شده است.

خبرگزاری هرانا نام و حکم صادره برای این افراد را در گزارش خود منتشر کرده است.

در جریان اعتراضات خیابانی آبان ۹۸ صدها تن از معترضان که برخی از آن‌ها کودک بودند با شلیگ گلوله نیروهای امنیتی و پلیس در چند شهر ایران کشته شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز آمار دقیقی از شمار کشته‌شدگان این اعتراضات منتشر نکرده‌اند، اما خبرگزاری رویترز در همان زمان به نقل از منابع مطلع نوشت که دست‌کم ۱۵۰۰ تن در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند.

در جریان این درگیری‌ها از شهر بهبهان در جنوب ایران گزارش‌های متعددی از برخورد میان پلیس و معترضان و برخوردهای خشونت‌بار ماموران امنیتی و انتظامی با مردم منتشر شده بود.

وعده توزیع ۶۰۰ هزار انسولین قلمی در داروخانه‌ها از شنبه

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی ایران از توزیع ۶۰۰ هزار انسولین قلمی از روز شنبه، سوم آبان، در داروخانه‌های کشور خبر داد.

حیدر محمدی روز جمعه در گفت‌وگو با ایسنا درباره توزیع انسولین قلمی در داروخانه‌ها و نحوه دسترسی بیماران به این دارو گفت: «انسولین‌های قلمی در داروخانه‌های منتخب و با قیمت ارزان‌تر نسبت به گذشته عرضه می‌شوند و بیماران می‌توانند با ارائه کارت ملی، انسولین قلمی مورد نیازشان را از داروخانه دریافت کنند.»

او درباره فهرست داروخانه‌هایی که این نوع انسولین را عرضه می‌کنند هم گفت: «مردم می‌توانند از طریق اپلیکیشن یا سامانه «تیتک» نوع انسولین مورد نیاز خود را جست‌وجو کرده و نزدیک‌ترین داروخانه عرضه‌کننده آن را پیدا کنند.»

نایاب شدن انسولین قلمی در داروخانه‌ها طی هفته‌های گذشته موجب نگرانی بسیاری از بیماران و خانواده‌های آن‌ها و ایجاد بازار سیاه این دارو در کشور شد تا جایی که طبق گزارش‌ها این دارو در بازار سیاه به هشت برابر قیمت داروخانه هم فروخته ‌شد.

درباره بحران اخیر کمبود انسولین هر یک از مسئولان، دلایل متفاوتی را مطرح می‌کنند.

در حالی که مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در گفت‌و‌گوی امروز خود با ایسنا دلیل کمبود انسولین‌های قلمی را بر گردن شرکت‌های تامین‌کننده این دارو انداخت که نتوانستند تا موعد مقرر به تعهدات خود عمل کنند، محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و داروی ایران، هفته گذشته علت کمبود انسولین را «مشکلات انتقال ارز» به دلیل تحریم‌ها عنوان کرده بود.

محمود نجفی عرب، رئيس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران، اما روز دوشنبه ۲۸ مهرماه به وب‌سایت تجارت‌نیوز از واردات «یک و نیم برابر» نیاز کشور انسولین خبر داده بود که به گفته او به خاطر «قاچاق معکوس» و «خروج غیرقانونی» از ایران به دیگر کشورها موجب بحران کمبود انسولین در کشور شده است.

آقای نجفی دلیل قاچاق معکوس انسولین را تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و واردات داروی ارزان عنوان کرده بود.

به گفته رئيس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی ایران، برخی افراد «با قیمت دلار بازار آزاد» داروهای وارداتی را به مشتریانی در دیگر کشورها می‌فروشند.

خبر توقیف ۱۹ کامیون حاوی صدها هزار قلم دارو به شکل قاچاق از ایران به عراق در پنج‌شنبه گذشته ۲۴ مهرماه، شائبه قاچاق دارو از ایران به کشورهای همسایه را تقویت کرد.

بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر روزانه بیش از ۶۰۰ هزار نفر در کشور باید از انسولین استفاده کنند.

اروپا فرمانده اطلاعات نظامی روسیه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه ایگور کوستیوکوف، فرمانده اطلاعات نظامی روسیه را به اتهام حملات سایبری به پارلمان آلمان و هک شدن ایمیل‌های آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در سال ۲۰۱۵ تحریم کرد.

روسیه در ماه مه سال جاری این اتهامات را رد کرده و گفته بود اروپا شواهد کافی ندارد.

اتحادیه اروپا به جز آقای کوستیوکوف، دمیتری بادین را نیز که گفته می‌شود عملیات هک را انجام داده بود به همراه یکی از واحدهای اداره اطلاعات نظامی روسیه به لیست سیاه اضافه کرد.

جورنال اتحادیه اروپا نوشته است در جریان حملات سایبری و هک ایمیل خانم مرکل، حجم «انبوهی» از اطلاعات سرقت شده بود.

این مجله رسمی اتحادیه اروپا می‌گوید آقای کوستیوکوف مسئول عملیات سایبری علیه پارلمان آلمان بوده است.

هفته گذشته نیز اتحادیه اروپا چندین مقام ارشد روسی را به اتهام مسموم کردن آلکسی ناوالنی چهره مطرح اوپوزیسیون روسیه تحریم کرد.

دارایی‌های این افراد در اروپا مسدود شده و اجازه سفر به این اتحادیه را نخواهند داشت.

روسیه: نقشه بمبگذاری تروریستی خنثی شد

سرویس امنیت فدرال روسیه می‌گوید روز پنج‌شنبه اول آبان ماه جلو یک بمبگذاری تروریستی در مسکو، پایتخت کشور را گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرویس امنیت فدرال روسیه گفته است یک نفر که در حال برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در یک ساختمان دولتی بوده، بازداشت شده است.

این گزارش می‌گوید شخص یاد شده به از طرف یک گروه ترویستی بین‌المللی برنامه منفجر کردن ساختمان دولتی را داشته است.

سرویس امنیت فدرال روسیه نام این شخص و گروه تروریستی را اعلام نکرده و نگفته است هدف حمله تروریستی کدام ساختمان دولتی بوده است.

سعد حریری بار دیگر نخست‌‌وزیر لبنان شد

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان، سعد حریری، سیاستمدار سنی مذهب و نخست وزیر پیشین لبنان، را برای بار دیگر به عنوان نخست‌وزیر معرفی کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، اول آبان، با انتشار این خبر نوشت که میشل عون از سعد حریری خواسته در اسرع وقت کابینه خود را تشکیل دهد.

آقای حریری که سال گذشته و پس از اعتراضات گسترده در سراسر لبنان از سمت نخست‌‌وزیری استعفا داده بود، این ‌بار هم با ۶۴ رای موافق، موفق به کسب حدنصاب آرا برای نخست‌وزیری شد.

او که تنها نامزد پست نخست وزیری بود، در حالی باید تشکیل کابینه دهد که لبنان با بدترین بحران از زمان جنگ داخلی این کشور بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۹۰ روبه‌روست.

کابینه حریری با فهرستی از مشکلات جدی از جمله تقسیم قدرت در لبنان، بحران بانکی، سقوط ارزی، افزایش فقر و بدهی‌های فلج‌کننده دولت روبه‌رو است.

دولت جدید همچنین باید با شیوع ویروس کرونا و پیامدهای انفجار بزرگ ماه اوت در بندر بیروت که منجر به کشته شدن نزدیک به ۲۰۰ نفر و خسارت میلیاردها دلاری شد مقابله کند.

گروه حزب‌الله لبنان اعلام کرده بود که کسی را برای نخست‌وزیری انتخاب نمی‌کند، اما به روند انتخاب نخست‌ وزیر کمک خواهد کرد.

سعد حریری فرزند سعدالدین رفیق حریری، نخست ‌وزیر پیشین لبنان است که در یک بمب‌گذاری در سال ۲۰۰۵ ترور شد.

کرونا در ایران؛ آمار قربانیان هم‌چنان بیش از ۳۰۰ نفر در روز

برای چندمین روز متوالی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، اول آبان‌ماه، آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران را طی شبانه‌روز گذشته بیش از ۳۰۰ نفر و به طور دقیق ۳۰۴ نفر اعلام کرد.

این در حالی است که به گفته مسعود مردانی، عضو ستاد مقابله با کرونا، «آمار واقعی» کشته‌شدگان کرونا در ایران، دو و نیم برابر آمار دولتی است. تعدادی از نهادهای داخلی و خارجی نیز آمار دولتی ایران را نزدیک به واقعیت نمی‌دانند.

بر اساس آمار امروز وزارت بهداشت تاکنون ۳۱ هزار و ۶۵۰ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

آمار قربانیان کرونا در ایران روز شنبه گذشته از ۳۰ هزار نفر فراتر رفت، اما بعد از گذشت ۵ روز در حال نزدیک شدن به ۳۲ هزار نفر است.

به گفته سیما لاری، در شبانه‌روز گذشته ۵۴۷۱ بیمار جدید کووید ۱۹ در شهرهای مختلف ایران شناسایی شده‌اند، بنابراین تعداد کل مبتلایان به ۵۵۰ هزار و ۷۵۷ رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تعداد بیماران در «وضعیت شدید» را نزدیک به ۵ هزار اعلام کرد.

افزایش روزانه آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران در حالی ادامه می‌یابد که مدیر مرکز مدیریت راه‌های کشور از پیش‌بینی «دو میلیون» تردد در محورهای مواصلاتی در روزهای آینده خبر داد و مقاصد اصلی این سفرها را استان‌های مازندران و گیلان عنوان کرد.

کارشناسان و مسئولان همواره درباره افزایش آمار کرونا بعد از هر پیک سفر در کشور هشدار داده و خواستار ایجاد محدودیت‌های جدی برای کاهش سفرهای غیر ضروری درون‌شهری و برون‌شهری شده‌اند.

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا روز پنج‌شنبه،‌ اول آبان‌ماه در گفت‌وگو با ایرنا بر ضرورت ایجاد محدودیت‌های اساسی از سوی نیروی انتظامی برای جلوگیری از تردد مردم به سایر شهرها تاکید کرد و از مردم خواست در حالی که کشور در اوج همه‌گیری کرونا است در تعطیلات پیش رو به سفر نروند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ایران، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت «قرمز» به سر می‌برند.

استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان هم در وضعیت «نارنجی» و «زرد» قرار دارند.

آزمایش سه رادار نیروی هوافضای سپاه در رزمایش پدافند هوایی

عکسی که خبرگزاری مهر در گزارش مربوط به رزمایش منتشر کرده است

ارتش جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه از آزمایش سه رادار «ایرانی» در رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی «مدافعان آسمان ولایت ۹۹» و شناسایی «موفق» اهداف مختلف بر فراز منطقه عمومی رزمایش خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رزمایش پدافند هوایی با عنوان مدافعان آسمان ولایت ۹۹ با گسترش و استقرار سامانه‌های بومی موشکی، راداری، اطلاعات شناسایی، جنگ الکترونیک، سامانه‌های ارتباطی و شبکه دیدبانی بصری صبح روز چهارشنبه، ۳۰ آبان‌ماه، آغاز شد.

بر اساس گزارش منتشرشده ارتش در روز پنج‌شنبه، رادارهای «قدیر»، «مراقب» و «بشیر» نیروی پدافند هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه «اهداف پروازی بر فراز منطقه عمومی رزمایش شامل جنگنده‌های باسرنشین و بدون سرنشین نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه» را که از پایگاه‌های مختلف به پرواز درآمده بودند «با موفقیت کشف و شناسایی کردند» و اطلاعات اهداف پروازی کشف شده را در اختیار شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار دادند».

خبر انجام موفقیت‌آمیز رزمایش مشترک ارتش و سپاه در شناسایی اهداف دشمن فرضی با شعار «آسمان امن در سایه اقتدار پدافند هوایی» در حالی منتشر می‌شود که دی‌ماه سال گذشته هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ مسافر از سوی پدافند هوایی سپاه مورد هدف قرار گرفت و همه سرنشینان آن کشته شدند.

جمهوری اسلامی پس از چند روز امتناع، با فشار دولت‌های کانادا و آمریکا سرانجام به اقدام سپاه اعتراف کرد، اما شلیک موشک سپاه به هواپیما را ناشی از «خطای انسانی» اعلام کرد.

دو کشته در درگیری مسلحانه دو خانواده در کهگیلویه و بویراحمد

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد از بازداشت سه نفر در پی نزاع دسته‌جمعی و مسلحانه در شهرستان بهمئی که دو کشته بر جا گذاشت، خبر داد.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه، ۳۰ مهر، این خبر را به نقل از کیقباد مصطفایی منتشر کرده است.

به دنبال دعوا بین دو پسربچه در روز سه‌شنبه در یکی از روستاهای شهر لیکک، مرکز شهرستان بهمئی، خانواده‌های آنها با یکدیگر وارد درگیری مسلحانه می‌شوند و در جریان این درگیری دو تن کشته و چهار تن از طرفین زخمی شدند.

آقای مصطفایی اضافه کرد که ماموران انتظامی «سه نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و دستگیر و سه قبضه سلاح گرم از آن‌ها کشف کردند.»

اخباری از این دست برخی اوقات از شماری از مناطق ایران از جمله خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان به ‌دلیل درگیری‌های طایفه‌ای و خانوادگی در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

اختلاف‌های ارضی، مسائل خانوادگی، قتل و خویشاوندی اجباری از جمله دلایل این درگیری‌ها اعلام شده است.

مرگ «سه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران» در استان جنوبی سوریه

آتش‌سوزی پس از یکی از حملات هوایی پیشین به جنوب دمشق

سازمان ناظر حقوق بشر سوریه روز چهارشنبه خبر داد که در حمله اخیر اسرائیل به استان جنوبی قنیطره «سه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران» کشته شده‌اند.

این خبر را خبرگزاری فرانسه ساعاتی پس از آن منتشر کرد که همین سازمان از حمله‌ای هوایی به «پایگاه شبه‌نظامیان تحت حمایت» جمهوری اسلامی در قنیطره در جنوب سوریه خبر داد.

به گفته رامی عبدالرحمن، ‌مدیر سازمان حقوق بشری، این سه شبه‌نظامی عضو گروه «مقاومت سوریه برای آزادسازی جولان» بودند که به گروه حزب‌الله لبنان نزدیک است.

آقای عبدالرحمن گفته است که دست‌کم یک نفر از این افراد تبعه سوریه بوده، اما از ملیت دو تن دیگر اطلاعی در دست نیست.

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ اسرائیل صدها حمله هوایی و موشکی به خاک سوریه انجام داده که هدف آنها را تلاش برای تضعیف نیروهای ایرانی و حزب‌الله در نزدیکی مرزهای اسرائیل عنوان کرده است.

با این حال دولت اسرائیل کمتر انجام این حملات را تأیید می‌کند.

ژنرال بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه تنها به این بسنده کرد که در واکنش به حمله منتسب به کشورش در قنیطره بگوید که «اتفاق رخ می‌دهد».

جنگ قره‌باغ؛ روز چهارشنبه «۷۱ گلوله جنگی» به روستاهای شهر خداآفرین ایران اصابت کرد

سربازان ارمنی در حال آتشباری به سوی نیروهای جمهوری آذربایجان در جریان درگیری‌های ناگورنو-قره‌باغ

فرماندار شهرستان خداآفرین در استان آذربایجان شرقی از اصابت ۷۱ گلوله جنگی به روستاهای این شهرستان طی روز چهارشنبه خبر داد.

علی امیری راد به خبرگزاری ایسنا گفته است: به‌دنبال افزایش شدت درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از ساعت ۱۲ ظهر امروز، سی‌ام مهرماه، ۷۱ گلوله‌ جنگی به روستاهای شهرستان اصابت کرده است.

او گفت طبق آخرین گزارش‌ها از مرزبانی شهرستان، این حوادث تلفات جانی و مالی نداشته است.

هنوز مشخص نیست که این گلوله‌باران از سوی کدام‌ یک از طرف‌های درگیر در جنگ ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو- قره‌باغ صورت گرفته است.

به گفته امیری‌راد، درگیری‌های امروز درست روبه روی بخش منجوان شهرستان خداآفرین رخ داده است.

درست با همین نام و در آن سوی ارس نیز بخشی است که منجوان نام دارد و جزئی از منطقه زنگلان است.

شامگاه چهارشنبه الهام علی‌یف رئیس‌جمهوری آذربایجان از «آزادسازی» بخش منجوان به همراه چندین روستا خبر داده بود.

سه منطقه فضولی، جبرائیل و زنگلان با ایران مرز مشترک دارند و جزو هفت منطقه آذری‌نشین هستند که حدود سه دهه پیش همراه با قره‌باغ که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار بودند، به اشغال ارمنستان در آمد.

به غیر از بخش کوچکی از غرب زنگلان در نزدیکی مرزهای کشور ارمنستان، تقریبا همه مناطق مرزی مورد مناقشه به دست نیروهای جمهوری آذربایجان افتاده است.

طی هفته‌های گذشته مقامات ایران بارها از اصابت خمپاره و گلوله‌های جنگی به مناطق مرزی کشور خبر داده و نسبت به تعرض به خاک ایران هشدار داده بودند. تاکنون چند پهپاد نیز در اطراف شهر خداآفرین سقوط کرده است.

عمان نیروی کار داخلی را جایگزین خارجی‌ها می‌کند

نمایی از بندر صلاله در عمان

عمان قصد دارد که در شرکت‌های دولتی نیروی کار داخلی را جایگزین خارجی‌ها کند.

خبرگزاری دولتی عمان روز چهارشنبه ۳۰ مهر گزارش داد که وزیر کار این کشور موضوع یاد شده را با سازمان سرمایه‌گذاری و روسای شرکت‌های داخلی مطرح کرده است.

بر اساس گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول که روز ۲۸ مهر منتشر شد، بدهی دولت عمان در سال گذشته میلادی به ۶۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی رسیده و در سال جاری میلادی انتظار می‌رود که تا ۸۱ درصد اوج بگیرد.

بدهی دولت عمان پنج سال قبل معادل فقط پنج درصد کل تولید ناخالص داخلی این کشور بود.

دولت عمان اکنون در نظر دارد با خصوصی‌سازی و فروش اموال دولتی، همچنین افزایش اشتغال، اقتصاد کشور را که از افت قیمت نفت و شیوع کرونا به شدت آسیب دیده است، ترمیم کند.

در اجلاس روز چهارشنبه همچنین موضوع افزایش بهره‌وری در شرکت‌های دولتی مورد بحث قرار گرفته است.

دولت عمان همچنین در روز جاری سه میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی منتشر کرد تا با فروش آن بتواند منابع حاصل از آهن را به اقتصاد کشور تزریق کند.

یک سارق مسلح ۱۹ نفر را در یک بانک گرجستان گروگان گرفت

نمایی از گروگان‌های درون بانک و عکس گروگانگیر

سارقی مسلح با ورود به بانکی در شهر زوگدیدی گرجستان ۱۹ نفر را گروگان گرفته است.

رسانه‌های محلی گرجستان روز چهارشنبه ۳۰ مهر گزارش دادند که این سارق مسلح درخواست ۵۰۰ هزار دلار پول کرده است.

وزارت کشور گرجستان نیز اعلام کرد ۱۹ نفر شامل کارکنان بانک و مشتری‌ها گروگان گرفته شده‌اند. این گزارش می‌گوید اطراف ساختمان بانک به محاصره نیروهای پلیس در آمده است.

رسانه‌های محلی می‌گویند که سارق بعد از ورود به بانک و گروگان گرفتن افراد داخل آن، با تلفن همراه یکی از مشتریان با شبکه تلویزیونی «متاواری آرخی» گرجستان تماس گرفته و خواسته‌های خود را به‌صورت زنده از طریق این رسانه اعلام کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که او به غیر از سلاح، نارنجک نیز در اختیار دارد. گروگانگیر خواستار نیم میلیون دلار پول نقد و یک هلی‌کوپتر در ازای رها کردن گروگان‌هاست.

کشف یک محموله کوکائین به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار به مقصد اسرائیل

نیروهای پلیس پاراگوئه در کنار محموله کشف شده کوکائین

پلیس پاراگوئه اعلام کرد یک محموله‌ ۲.۳ تنی از ماده مخدر کوکائین را به ارزش تقریبی ۶۰۰ میلیون دلار کشف کرده است. رسانه‌های این کشور گفته‌اند که مقصد این محموله اسرائیل بوده است.

محموله کوکائین که داخل یک کانتینر ذغال‌سنگ جاسازی شده بود، در بندر ویلتا، ۳۰ کیلومتری آسانسیون، پایتخت کشور، کشف و ضبط شده است.

خبرگزاری آلمان روز چهارشنبه ۳۰ مهر از قول رسانه‌های محلی پاراگوئه گزارش داد احتمال می‌رود این محموله از بولیوی حمل شده باشد و مقصد آن اسرائیل بوده است.

این بزرگترین محموله مواد مخدر است که تاکنون در پاراگوئه کشف می‌شود.

در رابطه با این محموله کشف شده، رئیس سابق شبکه تلویزیونی دولتی پاراگوئه بازداشت شده است. وکیل او می‌گوید که او تنها یک میانجی در معامله زغال‌سنگ بوده است و ارتباطی با محموله مواد مخدر کشف شده در میان بار ذغال‌سنگ ندارد.

بحران کرونا؛ جمهوری چک دوباره به مدت دو هفته به قرنطینه می‌رود

با افزایش ناگهانی شمار مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در جمهوری چک، در این کشور مجددا به مدت دو هفته مقررات قرنطینه اجرا خواهد شد.

دولت چک روز چهارشنبه رسما اعلام کرد که از ساعت شش صبح اول آبان‌ماه به مدت دو هفته همه مغازه‌ها جز داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی و مایحتاج عمومی بسته خواهند بود.

خروج از منزل نیز تنها برای خرید، مراجعه به پزشک و رفتن به محل کار مجاز است. بیش از دو نفر نیز اجازه قدم زدن در کنار یکدیگر را ندارند، مگر این که اعضای یک خانواده باشند.

مقررات قرنطینه پس از این دو هفته، ممکن است باز هم تمدید شود.

دانش‌آموزان کلیه مدارس نیز در جمهوری چک پیشتر از راه دور و به صورت آنلاین آموزش می‌دیدند.

با آن که در روزهای گذشته، محدودیت‌هایی همچون استفاده از ماسک در همه اماکن عمومی، کاهش سرعت اینترنت در فروشگاه‌های بزرگ و حتی کاهش شمار وسائل حمل ‌و نقل عمومی در این کشور به اجرا گذاشته شده بود، این اقدامات نیز نتوانست آمارهای مربوط به کرونا در جمهوری چک را کاهش دهد.

شمار مبتلایان در جمهوری چک در روز گذشته ۱۱۹۸۴ نفر اعلام شد که بالاترین میزان ابتلا در کلیه اتحادیه اروپا است.

در طول ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۰۶ نفر در این کشور بر اثر کرونا جان باختند که بالاترین میزان مرگ‌ومیر از زمان شیوع کرونا در جمهوری چک است.

جمهوری چک که در ماه مارس و ابتدای شیوع کرونا موفق شده بود با قرنطینه زودهنگام و اجباری کردن ماسک در فضای عمومی، شیوع کرونا را کنترل کرده و به الگویی برای دیگر کشورهای تبدیل شود، در حال حاضر در بدترین شرایط به سر می‌برد و مقام‌های مسئول نسبت به فلج شدن سیستم درمانی در صورت ادامه روند موجود هشدار می‌دهند.

هفته گذشته نیز پلیس چک با شماری از مخالفان اجرای محدودیت‌های مرتبط با کرونا در شهر پراگ درگیر شد و نزدیک به ۱۵۰ نفر را بازداشت کرد.

دبیر جایزه جلال آل احمد: به نویسنده‌ای که خطوط قرمز نظام را رعایت نکند جایزه نمی‌دهیم

نشست خبری جایزه جلال آل احمد، ۳۰ مهر

دبیر جایزه جلال آل احمد که یک جایزه ادبی دولتی است، روز چهارشنبه، ۳۰ مهر، گفت این جایزه در داوری آثار «نگاه سیاسی ندارد»، ولی «اگر نویسنده‌ای از خط قرمز نظام گذشته باشد، ممکن است تصمیم دیگری برایش بگیریم».

به گزارش خبرگزاری فارس، ابراهیم حسن‌بیگی، دبیر علمی جایزه جلال آل احمد، همچنین با بیان این‌که «خیریتی در جایزه دادن به عده‌ای اپوزیسیون و مخالف» وجود ندارد، گفت: «ما در داوری‌ها جمیع جهات را در نظر می‌گیریم و اجازه می‌دهیم آثار منتقد هم برگزیده شود، مگر این‌که خط قرمزها را رعایت نکرده باشد.»

دبیر جایزه دولتی جلال توضیح نداد که این خطوط قرمز چه هستند و منظور از «عده‌ای مخالف» چه کسانی هستند، اما تأکید کرد که در داوری، پس از دقت به ادبیات اثر، «به نویسنده اثر دقت می‌کنیم.»

در این نشست خبری، بهروز راضی جلالی، دبیر اجرایی جایزه، نیز درباره تأثیرگذار نبودن این جایزه در فضای ادبی و نیز بازار کتاب ایران گفت: «تأثیر یک رویداد ادبی، یک موضوع لحظه‌ای و آنی نیست، بلکه تدریجی است. روند تدریجی هم به شیوه‌ای که فعلا جوایز ادبی برگزار می‌شود، بستگی دارد.»

امسال سیزدهمین دوره این جایزه قرار است برگزار شود که ابتدا با در نظر گرفتن ۱۱۰ سکه طلا برای برندگان گران‌ترین جایزه کتاب لقب گرفته بود، اما در چند دوره اساساً برنده‌ای در زمینه ادبیات داستانی نداشت و سپس از میزان سکه‌ها نیز کاسته شد.

شمار قابل‌توجهی از نویسندگان مستقل ایران از منتقدان برگزاری این جایزه دولتی و شیوه برگزاری آن هستند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG