لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۵

ایران به دنبال تولید موتور جدید


Iran--Irankhodro,car industry

مجله خودرو: شرکت ایران خودرو اعلام کرده است به دنبال تولید سری جدید موتورهای خود است که دارای سه سیلندر است.

علاوه بر این شرکت رنو در زیر مجموعه خود داچیا، قصد تولید ارزان‌ترین خودروهای برقی‌اش را دارد. این محصول برقی اسپرینگ نام دارد.

خبر دیگر اینکه شرکت تسلا توانسته است به یک رکورد جدید دست پیدا کند و فروش این شرکت در تابستان امسال ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

موتور جدید سه سیلندرایرانی

ایران خودرو قصد دارد با تولید موتورهای سه سیلندر جدید مصرف سوخت خودروهایش را کاهش دهد.

مهدی رجبعلی، مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)، از تولید موتور سه استوانه ایران خودرو خبر داده و گفته است: «در سال‌های آینده این خانواده موتور، جایگزین تمام موتورهای موجود ایران خودرو خواهد شد و اولین نسخه آن بر روی خودروی جدید این خودروساز نصب خواهد شد».

او اضافه کرده که «ولید پنج نمونه اولیه نسل دوم خانواده موتور EF به زودی آغاز می‌شود، اما به دلیل بالا بودن حجم تغییرات در این محصول، تولید انبوه آن کمی زمان‌بر است».

ایران خودرو هم اکنون چهار نوع موتور تولید می‌کند. قدیمی‌ترین موتور این شرکت موتور پیکان با تغییراتی است که روی وانت آریسان استفاده می‌شود. دو سری از موتورهای خانواده پژو شامل مدل ایکس یو و تی یو و موتور خود این شرکت با کد EF موتورهایی دیگر این شرکت است.

در میان این موتورها، سری EF مدرن‌تر از باقی است. به غیر از این موتورها، ایران‌خودرو قصد دارد موتور توسعه یافته تی یو پژو را با کد EC و موتور نسل جدید سه سیلندراش را هم توسعه دهد.

مهدی رجبعلی توضیح داده است: «در این طرح، کل خانواده موتور ارتقا خواهد یافت؛ موتورهایی نظیر موتور تنفس طبیعی بنزینی، موتور تنفس طبیعی دوگانه سوز و موتور پرخوران بنزینی که تولید هر سه این محصولات با هدف کاهش یک لیتر مصرف سوخت و ارتقای آلایندگی پیش می‌رود. هم چنین در ارتقای موتور پرخوران شاهد بهبود گشتاور تا حدود ۳۰ نیوتن متر و بهبود توان حدود ۱۵ اسب بخار هستیم».

خودرو ارزان برقی رنو

شرکت رنو در زیر مجموعه خود داچیا، قصد تولید ارزان‌ترین خودروهای برقی‌اش را دارد. این محصول برقی اسپرینگ نام دارد. این خودرو یک کراس اوور برقی است که مشخصات فنی مشابهی با رنو سیتی دارد.

رنو در اصل روی ارزان قیمت‌ترین خودرواش که در بازار هند تولید می‌شود و رنو کوئید نام دارد این خودرو برقی را توسعه داده است. رنو کوئید قرار بود در ایران هم تولید شود که پس از خروج آمریکا از برجام این برنامه متوقف شد.

این خودرو احتمالاً حدود ۹ هزار یورو قیمت خواهد داشت و با این قیمت ارزان‌ترین خودرو برقی در اروپا خواهد بود.

بیشترین سرعت این خودرو ۱۲۵ کیلومتر در ساعت است و با یکبار شارژ می‌تواند ۲۵۰ کیلومتر را طی کند. با استفاده از شارژسریع این خودرو را طی یک ساعت می‌توان حدود ۸۰ درصد شارژ کرد.

مالیات سالیانه خودرو در ایران

براساس پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که در کمیسیون اقتصاد دولت ایران به تصویب رسیده و مراحل بررسی نهایی در هیئت وزیران ایران را طی می‌کند، وضعیت اخذ مالیات از خودرو مشخص شده است.

کلیه مالکان خودرو (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) برای انواع مدل‌های سواری و وانت دوکابین، در پایان هر سال، اگر مجموع ارزش آنها بیش از ۱۰ میلیارد ریال باشد مشمول مالیات خواهند شد.

این مالیات تا مبلغ ۱۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد ریال یک درصد، تا مبلغ ۳۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد ریال دو درصد، تا مبلغ ۴۵ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۳۰ میلیارد ریال سه درصد و نسبت به مازاد ۴۵ میلیارد ریال چهار درصد، محاسبه می‌شود.

رکورد جدید تسلا

شرکت تسلا توانسته است به یک رکورد جدید دست پیدا کند. فروش این شرکت با وجود کسادی بازار خودرو به دلیل ویروس کرونا در تابستان امسال ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

بر همین اساس درآمد تسلا در تابستان امسال به هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. این شرکت توانسته است در این مدت ۱۴۵ هزار خودرو تولید کند.

اگر همین روند حفظ شود احتمالاً تسلا به رکورد جدیدی دست پیدا می‌کند و می‌تواند در یک سال، نیم میلیون خودرو الکتریکی تولید کند.

با توجه به قیمت بالای این محصولات و مشکلاتی که همچنان خودروهای برقی دارند، این یک پیروزی بزرگ برای شرکت تسلا است.

البته شرکت‌های دیگر در جهان در حال معرفی محصولات جدید برقی هستند و این عامل می‌تواند در سال‌های آینده کار را برای تسلا سخت کند.

XS
SM
MD
LG