لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۰۱

خبرخوان

احمدی‌نژاد: به حال فردی که می‌گوید انتخابات یک پیروزی عظیم بود تأسف می‌خورم

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌ جمهوری پیشین ایران که در این دوره از انتخابات ریاست‌ جمهوری رد صلاحیت شد، در سخنانی تازه گفت «به حال» فردی که می‌گوید این انتخابات «یک پیروزی عظیم» بوده «تأسف» می‌خورد.

او در پیام ویدئویی تازه خود مشخصاً از فردی نام نبرده اما گفته است که «آدم تأسف می‌خورد، اول به حال کشور و بعد به حال خودش، به حال آن فردی که می‌گوید این انتخابات یک پیروزی عظیم بود.»

این سخنان محمود احمدی‌نژاد در حالی بیان می‌شود که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، ۷ تیر، از پیروزی و «عظمت» در انتخابات ۱۴۰۰ سخن گفت و افزود که به باور او «این انتخابات حقاً و انصافاً حماسه بود.»

محمود احمدی‌نژاد در ویدئوی تازه خود سران جمهوری اسلامی را متهم کرد که «مردم را کنار گذاشته‌اند و توجیهات می‌آورند.»

او در مورد کم‌رونقی این انتخابات نیز گفت توجیه «آن فردی که می‌گوید این انتخابات یک پیروزی عظیم بود» این است که «دشمنان بسیج شده بودند که انتخابات بیاید روی ۳۰ درصد، ما بردیم روی ۴۰ و خرده‌ای درصد، پس ما پیروزیم.»

رئیس‌ جمهور پیشین ایران این رویکرد را «خنده‌دار» دانست و افزود: «مردم را گذاشته‌اید کنار و این بزرگ‌ترین شکست است.»

او خطاب به فرد مورد نظر خود نیز گفت که «در متنِ شکست داری حرکت می‌کنی.»

محمود احمدی‌نژاد در حالی از «کنار زدن مردم» انتقاد می‌کند که مخالفان و منتقدان حکومت ایران وی را به دست داشتن در سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ متهم می‌کنند؛ اعتراضاتی که در پی انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی احمدی‌نژاد شروع شد. معترضان معتقد بودند که محمود احمدی‌نژاد و دولت او در این انتخابات دست به تقلب گسترده زده‌اند.

برخی حواشی جنجالی پیرامون محمود احمدی‌نژاد که با رد صلاحیت او در انتخابات ۱۴۰۰ شدت بیشتری به خود گرفت، همچنان ادامه دارد.

در هفته‌های اخیر، محمود احمدی‌نژاد به اظهارنظر تندی از جانب برادر همسر رهبر جمهوری اسلامی، تندتر از خود او واکنش نشان داد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دسترسی ایرانیان خارج از کشور به برخی سامانه‌های بانک‌های داخل ایران «به‌طور موقت قطع شد»

خبرگزاری دولتی ایرنا روز دوشنبه، ۱۳ تیر، از «قطع موقت» دسترسی ایرانیان خارج از کشور به سامانه‌های بانکی ایران به‌منظور «پیشگیری از حملات سایبری» خبر داد.

در پی انتشار برخی خبرها از محدودیت دسترسی ایرانیان به سامانه‌های بانکی ایران از خارج از کشور، این خبرگزاری نوشت «محدودیت‌های اعمال‌شده به توصیه مراجع ذی‌صلاح و در راستای مقابله با تهدیدات سایبری» انجام شده است.

ایرنا نامی از این «مراجع دی‌صلاح» نبرد اما افزود که این اقدام «صرفاً در خصوص تعداد محدودی از بانک‌هاست که بیشترین اتصال خارج از کشور به سامانه‌های بانکی اعم از اینترنت‌بانک و همراه‌بانک را دارند».

حملات سایبری به زیرساخت‌های مهم و حساس در ایران در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است؛ حمله‌هایی که اغلب آن‌ها را جمهوری اسلامی به اسرائیل منتسب می‌کند.

در تازه‌ترین موارد، ششم تیرماه خبر رسید که حمله سایبری به سه کارخانه بزرگ فولاد ایران در خط تولید این مجتمع‌های صنعتی اخلال ایجاد کرده است.

پیش از آن نیز، در روز ۱۲ خرداد، وب‌سایت‌ها و سامانه‌های شهرداری تهران در نتیجه یک حمله سایبری از دسترس خارج شدند.

خبرگزاری ایرنا گفته است محدودیت ایجادشده برای دسترسی ایرانیان خارج از کشور به سامانه‌های بانکی «موقت» است، اما زمان رفع محدودیت‌ها را اعلام نکرده است.

با استفاده از خبرگزاری ایرنا و وب‌سایت رادیو فردا؛ رش / پ.پ

شهرداری تهران: مجسمه فردوسی از سال ۸۸ دو رنگ بوده است

یکی از عکس‌های ایسنا از دو رنگ شدن مجسمه میدان فردوسی

معاون فرهنگی سازمان زیباسازی شهرداری تهران که چهار روز پیش از این، درباره دو رنگ شدن مجسمه میدان فردوسی تهران، اخبار منتشرشده در این زمینه را «شیطنت» توصیف کرده، اما درباره علت دورنگ شدن این مجسمه ۶۳ ساله توضیحی نداده بود روز دوشنبه ۱۳ تیر در این مورد توضیحی داد.

مجید قادری روز دوشنبه در این مورد به روزنامه همشهری گفت که «مرور عکس‌های قدیمی نشان می‌دهد مجسمه از سال ۸۸ به رنگ سایه‌ و روشن بوده و اتفاق جدیدی رخ نداده است.»

این مقام شهرداری تهران توضیح نداد که چرا در این سال‌ها برای مرمت این اثر اقدامی نشده است، اما پیشتر به خبرگزاری ایسنا گفته بود «اگر هم این اتفاق افتاده باشد (تغییر رنگ مجسمه) به‌خاطر تغییر مدیریت و کوتاهی پیمانکار است و پس از بررسی لازم، شست‌وشو و حفظ این اثر را در اولویت قرار خواهیم داد».

انتقادها به شهرداری تهران در مورد دو رنگ شدن مجسمه میدان فردوسی پس از آن شکل گرفت که خبرگزاری ایسنا با انتشار تصاویری از آن، از دو رنگ شدن مجسمه به دلیل احتمالی شستشوی آن خبر داد.

ازجمله سوده نجفی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران از «آسیب» وارد شده به مجسمه میدان فردوسی در تهران و «دو رنگ» شدن آن انتقاد کرد.

مجسمه فردوسی که عمر ۶۳ ساله دارد، سال ۱۳۳۸ به‌دست ابوالحسن صدیقی ساخته و توسط فرزندش فریدون صدیقی در میدان فردوسی تهران نصب شد.

تشدید طرح مقابله با لایو‌های «غیر اخلاقی»؛ پلیس ایران به اماکن ورزشی هشدار داد

هم‌زمان با اعلام تشدید طرح «شناسایی و مقابله با لایو‌های غیر اخلاقی» یک مقام پلیس ایران از بازداشت چند نفر و پلمپ چند واحد صنفی خبر داده است.

به گزارش رسانه‌های ایران رامین پاشایی، معاون پلیس سایبری ایران روز یک‌شنبه، ۱۲ تیر بدون اشاره به آمار دقیق، از دستگیری چند نفر از صاحبان سالن‌های ورزشی که در آن‌ها لایوهای (پخش‌های مستقیم) اینستاگرامی اجرا شده بود، خبر داد و درباره اجرای لایوهایی که «غیر اخلاقی» خواند به صاحبان اماکن ورزشی به‌ویژه استخرها هشدار داد.

آقای پاشایی در ادامه از «طرح اطلاعاتی و عملیاتی پلیس فتا در ۱۰۰ کارگروه ویژه برای برخورد با مفسدان اخلاقی» و «برخورد قضایی و انتظامی با افراد متخلف» خبر داد.

معاون پلیس سایبری ایران در حالی در ادامه بر «رصد جریانات غیراخلاقی» در فضای مجازی از جمله اینستاگرام توسط «سامانه‌های هوشمند» تاکید کرد که برخی مقامات پلیس ایران پیشتر اعلام کرده بودند که این نیرو قادر به نظارت بر لایوهای اینستاگرامی نیست.

از جمله رئیس پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا اردیبهشت ۱۳۹۹ گفته بود که گرچه برگزارکنندگان لایوهای پرتعداد اینستاگرام در ایران، افرادی «معتبر و شناخته شده» هستند، اما هویت دنبال‌کنندگان که «تعداد زیادی هم هستند، قابل رصد نیست.»

علی‌محمد رجبی افزوده بود که «بسیاری از جرائم» از جمله «فروش مواد مخدر، سلاح و مفاسد اخلاقی» در بخش درج اظهارنظر صفحات پخش مستقیم افراد معتبر و شناخته شده رخ می‌هد.

با این حال پلیس سایبری ایران گهگاه گزارش‌هایی را از بازداشت برگزارکنندگان لایوهای اینستاگرامی منتشر می‌کند. از جمله وحید مجید، ۲۴ خرداد امسال گفته بود که سرشاخه‌های اصلی یک باند سازمان‌یافته که در برخی استان‌ها اقدام به انتشار لایوهایی با مصادیق ترویج بی‌بندوباری و پولشویی در اینستاگرام، واتس‌اپ و تلگرام می‌کردند، شناسایی شده‌اند.

خبر تشدید طرح «شناسایی و مقابله با لایو‌های غیر اخلاقی» چند روز پس از آن اعلام می‌شود که یک نماینده مجلس شورای اسلامی ششم ماه تیر از احتمال اجرایی شدن فیلترینگ ابزارهای پرکاربرد فضای مجازی مانند واتس‌اپ، اینستاگرام در ایران در پی مصوبه اخیر مجلس خبر داد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ۲۹ خرداد با اعمال اصلاحیه‌ای، دیوان عدالت اداری را از رسیدگی به شکایت‌ها علیه شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی منع کرده بودند.

«هجوم و ولع» شرکت‌ها برای سوءاستفاده از معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون سازمان امور مالیاتی ایران از «هجوم و ولع» شرکت‌ها برای معرفی خود به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان به‌منظور استفاده از معافیت‌های مالیاتی، بر اساس توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی و قانون مصوب مجلس، خبر داد.

سعید توتونچی، معاون سازمان امور مالیاتی، روز دوشنبه ۱۳ تیر با اشاره به شرکت‌های نامربوط به تولیدات دانش‌بنیان که در این طبقه قرار گرفته‌اند، گفت: «با موردی مواجه بودیم که تولیدکننده گز در اصفهان خود را به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان جا زده بود.»

بر اساس ماده ۳ قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که سال ۱۳۸۹ در مجلس تصویب شد، این شرکت‌ها از پرداخت مالیات، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض صادراتی به مدت پانزده سال معاف هستند.

علاوه بر این، بر اساس ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان که پس از تصویب در مجلس از اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرایی شد، معادل هزینه انجام‌شده برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه این شرکت‌ها به‌عنوان اعتبار مالیاتی آن‌ها محاسبه می‌شود.

این قوانین حمایتی به‌دنبال توصیه‌های چندباره علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در زمینه فعالیت‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌تصویب رسید.

به‌گفته معاون سازمان امور مالیاتی، هر شرکتی را معاونت علمی ریاست‌جمهوری به‌عنوان دانش‌بنیان به این سازمان معرفی کند، باید مشمول این قوانین شود و «ارائه همین مشوق‌های اقتصادی باعث هجوم شرکت‌ها و انواع کسب‌وکارها برای ثبت تولیدات و خدمات دانش‌بنیانی شده است».

این مقام مالیاتی همچنین افزوده است با توجه به این‌که شرکت‌ها می‌توانند هزینه‌های تحقیق و توسعه را از اصل مالیات کم کنند، «به‌دلیل همین مزیت شرکت‌ها به ولع افتادند».

در سال ۱۳۹۸ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ایران در حدود ۴۶۰۰ شرکت اعلام شده بود، اما محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس، فروردین امسال تعداد آن‌ها را «در نتیجه حمایت‌های رهبر جمهوری اسلامی» حدود هفت هزار شرکت اعلام کرد.

به‌گفته سعید توتونچی، معاون سازمان مالیاتی کشور، «رشد یکباره درخواست شرکت‌ها برای دانش‌بنیان محسوب شدن، دردسرهایی را برای دولت به‌ویژه سازمان امور مالیاتی به دنبال خواهد داشت».

با استفاده از خبرگزاری ایلنا، تسنیم، مرکز پژوهش‌های مجلس و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش / پ.پ

قتل یک زن سردشتی به دلایل «ناموسی» توسط همسرش

یک زن اهل سردشت، در استان آذربایجان غربی ایران، به دلایل «ناموسی» توسط همسرش در اربیل عراق به قتل رسید.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو، هویت این زن را «فاطمه زارعی» اعلام کرده و گفته است که او پنجم ماه تیر در اربیل توسط همسرش، اسماعیل عبدالله‌منش با ضربات متعدد چاقو به گردن به قتل رسیده است.

به گزارش هه‌نگاو، آقای عبدالله‌منش سه سال پیش نیز یک جوان ۲۰ ساله را به دلیل داشتن رابطه با همسرش در سردشت ‌به قتل رسانده و همسر خود را نیز با ضربات چاقو زخمی کرده بود. خانم زارعی پس از ترخیص از بیمارستان به شهر اربیل رفته و در سال‌های اخیر در این شهر به کار مدلینگ مشغول بوده است.

بر اساس این گزارش، جسد خانم زارعی دو روز پس از قتل در سلیمانیه واقع در اقلیم کردستان عراق بدون برگزاری مراسم ختم و حضور اعضای خانواده‌اش به خاک سپرده شده است و خانواده او نیز هیچ گونه مراسمی در سردشت برگزار نکرده‌اند.

آقای عبدالله‌منش که پس از قتل همسرش متواری شده، تاکنون بازداشت نشده و پلیس اربیل نیز تا زمان تنظیم این گزارش درباره این قتل اظهار نظری نکرده است.

‌در سال‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از خشونت علیه زنان و قتل‌های‌ موسوم به «ناموسی» در ایران منتشر شده که بیشتر توسط یکی از مردان نزدیک به خانواده رخ داده است.

در مواجهه با عاملان قتل‌های ناموسی در ایران خلاء‌های قانونی بسیاری وجود دارد که مورد انتقاد فعالان حقوق بشر ایران است. از جمله این که بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی، پدران قاتل محسوب نمی‌شوند و در صورت اثبات جرم به دلیل قتل فرزندان خود، حداکثر به پرداخت دیه و حبس تا ده سال محکوم می‌شوند.

در بسیاری از موارد هم که قتل ناموسی توسط سایر مردان خانواده صورت می‌گیرد، اولیای دم با گذشت از خون فرزند خود، زمینه آزادی قاتل را فراهم می‌کنند.

ایران می‌گوید آمریکا بدون ابتکار عمل به دوحه آمده بود

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی با همتای فرانسوی‌اش، گفت دلیل ناکامی گفت‌وگوهای دوحه، فقدان ابتکار عمل طرف آمریکایی بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیرعبداللهیان در گفت‌وگویی تلفنی با کاترین کولونا، وزیر تازه منصوب شده امور خارجه فرانسه، گفت که «ارزیابی ما از گفت‌وگوهای اخیر دوحه مثبت است اما باید دید طرف آمریکایی چگونه می‌خواهد از فرصت دیپلماسی بهره بگیرد.»

وزیر خارجه فرانسه نیز با تأکید بر ادامه دیپلماسی طرف ایرانی را ترغیب به این امر کرد و گفت که «انجام توافق، بهتر از نداشتن توافق است.»

ایران و آمریکا بعد از چهار ماه توقف مذاکرات هسته‌ای، نهایتاً دور جدید گفت‌وگوها را روز چهارشنبه در دوحه قطر برگزار کردند. بنابر گفته آمریکا، این مذاکرات «بدون هیچ پیشرفتی» پایان یافت.

وزیر خارجه ایران در حالی به انتقاد از طرف آمریکایی در مذاکرات پرداخته است که اروپا و آمریکا، شیوه عملکرد تهران در نشست دوحه را، ناامیدکننده توصیف کرده‌اند.

سه قدرت اروپایی عضو برجام شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز روز پنجشنبه، ۹ تیر، در بیانیه مشترکی بار دیگر در مورد شتاب پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران هشدار دادند.

در این بیانیه آمده بود: «متأسفانه در نشستی که دیروز در دوحه پایان یافت، ایران به یک فرصت دیگر پشت پا زد و به جای آن، درخواست‌های جدید غیربرجامی و به دور از واقعیت را پیش کشید».

در پی شکست مذاکرات غیرمستقیم هفته گذشته ایران و آمریکا در قطر، خبرگزاری بلومبرگ روز جمعه، دهم تیرماه، گزارش داد که تلاش‌ها برای احیای برجام، احتمالاً پس از سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به خاورمیانه، در اواسط ماه جاری میلادی از سر گرفته می‌شود.

استارتاپ نوبار: ۴۸ درصد کاربران تهرانی به منطقه پایین‌تر اسباب‌کشی کردند

بر اساس آمارهای استارتاپ نوبار، ۴۸ درصد کاربران این شرکت به یک منطقه پایین‌تر اسباب‌کشی کرده‌اند و ۱۳ درصد نیز تمایل به خروج از تهران داشته‌اند.

استارتاپ نوبار ارائه دهنده خدمات آنلاین اسباب‌کشی و حمل‌ونقل در سطح استان تهران و البرز است. این اپلیکیشن امکان ثبت درخواست‌ بسته‌بندی، امور فنی و چیدمان را هم برای کاربران خود فعال کرده است.

به گزارش فرارو، آمارهای استارتاپ نوبار نشان می‌دهد مردم بیشترین مقصدشان در صورت تمایل به زندگی در خارج از شهر تهران، شهر جدید اندیشه و گرمدره عنوان شده است.

طی چند سال گذشته و با ادامه تورم افسارگسیخته و رشد چشمگیر قیمت مسکن و اجاره، گزارش‌های متعددی از تمایل اجاره‌نشینان تهران به حاشیه‌نشینی منتشر شده است.

در این میان علیرضا زاکانی شهردار تهران روز یکشنبه اعلام کرد که ۵۱ درصد جمعیت اجاره‌نشین هستند.

آمارهای بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد که قیمت مسکن در تهران در خردادماه نسبت به ماه اردیبهشت ۸.۴ درصد اوج گرفته است.

بانک مرکزی در گزارش ماهانه خود که روز هشتم تیر منتشر شد، می‌گوید متوسط قیمت هر متر مربع خانه مسکونی در تهران در خردادماه رکورد تاریخی ۳۹ میلیون و ۴۱۴ هزار تومان را شکست که نسبت به خرداد پارسال تقریبا ۳۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

با استفاده از گزارش‌های فرارو، سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

شهرداری تهران برای پرداخت حقوق کارکنان خود «ساختمان شرکت واحد و یک زمین را ۱۶۰۰ میلیارد تومان» فروخت

حبیب کاشانی، عضو شورای شهر تهران

یک عضو شورای شهر تهران روز یکشنبه ۱۲ تیرماه گفت شهرداری تهران برای پرداخت حقوق خردادماه کارکنان خود اقدام به فروش «ساختمان شرکت واحد و زمینی به مبلغ ۱۶۰۰ میلیارد تومان» کرده است.

حبیب کاشانی در هفتادوپنجمین جلسه شورای شهر پس از ارائه گزارش علیرضا زاکانی، شهردار تهران، پیش‌بینی کرد که با رویه فعلی، «در ماه‌های آینده حتما شهر آفتاب و ساختمان شهروند و حتی موسسه همشهری را خواهیم فروخت».

او با استناد به گزارش شهرداری تهران در مورد «شش هزار میلیارد تومان» کسری درآمد در دو ماه نخست سال جاری هشدار داد که در صورت عدم کسب درآمد در این بازه زمانی پراهمیت، عملی کردن طرح‌ها و پروژه‌های شهرداری امکان‌ناپذیر خواهد بود.

ناصر امانی، دیگر عضو شورای شهر تهران، هم پس از شنیدن گزارش علیرضا زاکانی با انتقاد از «حجم زیاد و متنوع» برنامه‌های ارائه شده گفت که «از ایشان توقع داشتیم گزارش عملکرد بدهند نه ارائه برنامه و این باعث شد فکر کنیم که در جلسه انتخاب شهردار هستیم».

علیرضا زاکانی از زمان انتخاب جنجال‌برانگیز خود به عنوان شهردار تهران به‌دلیل عملکرد ضعیف خود همواره مورد انتقاد رسانه‌ها و مخالفان بوده است.

با استفاده از گزارش‌های خبری ایسنا و برنا/ آ.ت/ ک.ر

پیتر بروک، کارگردان نامدار تئاتر جهان، در ۹۷ سالگی درگذشت

پیتر بروک پیش از انقلاب ایران به روستاها و مناطق مختلف کشور سفر کرده بود

پیتر بروک، از کارگردانان پیشگام تئاتر بریتانیا در قرن بیستم، که یک‌بار هم در ایرانِ قبل از انقلاب نمایشی را به روی صحنه برده بود، روز ۱۱ تیرماه در ۹۷ سالگی در پاریس از دنیا رفت.

بروک زاده ۲۱ مارس ۱۹۲۵ در لندن بود و از سال ۱۹۷۴ با تاسیس مرکز بین‌المللی پژوهش‌های تئاتر در پاریس، پایتخت فرانسه را به عنوان محل فعالیت حرفه‌ای و اقامت دائمی خود برگزید.

این کارگردان نامدار بریتانیا علاوه‌بر اجرای ماندگار آثار ویلیام شکسپیر بر صحنه تئاتر انگلستان، در دوران فعالیت حرفه‌ای خود به‌ویژه طی دهه‌های ۷۰ و ۸۰ آثاری متفاوت و مدرن و اغلب الهام گرفته از نمایش شرق، از ژاپن و چین گرفته تا هند و ایران را به روی صحنه برد.

بروک علاوه‌بر اجرای آثار نمایشی، چند فیلم سینمایی را هم با اقتباس از آثار مشهور ادبی از جمله «شاه لیر» و «ملاقات با مردان برجسته» را مقابل دوربین برد.

او پیش از انقلاب ایران، با هدف کشف ارتباط تماشاگر و نوع فاصله‌گذاری در نمایش‌های سنتی ایرانی نظیر تعزیه و روحوضی،‌ به روستاها و مناطق مختلف ایران سفر کرده بود.

بروک در سفر خود به ایران در سال ۱۹۷۱ میلادی (۱۳۵۱ خورشیدی) نمایش «اورگاست» را با همکاری آربی آوانسیان در جشن هنر شیراز به روی صحنه برد. در آن اجرا، بازیگران سرشناس ایرانی از جمله پرویز پورحسینی، هوشنگ قوانلو، فهیمه راستکار و سیاوش تهمورث حضور داشتند.

پس از انقلاب هم قرار بود گروه تئاتر بروک برای اجرای نمایش «مفتش بزرگ» در جشنواره فجر به تهران سفر کند. با این حال، در بهمن‌ماه ۱۳۸۸ پیش از آغاز بیست‌و‌هشتمین جشنواره تئاتر فجر، در شرایطی که بحث تحریم گسترده این رویداد توسط اهالی تئاتر در اعتراض به سرکوب معترضان به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح بود، گروه تئاتر بروک نیز از حضور در جشنواره آن سال انصراف داد.

سخنگوی دفتر پیتر بروک در همان زمان بدون اشاره به حوادث وقت ایران به رادیوفردا گفته بود که کارگردان سرشناس بریتانیا معتقد است «اکنون زمان مناسبی برای سفر به تهران نیست».

با استفاده از وب‌سایت ورایتی، گاردین و وب‌سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر

طرح تشکیل وزارت بازرگانی دوباره در دستور کار مجلس ایران قرار گرفت

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی می‌گوید طرح تشکیل وزارت بازرگانی که پیش از این در مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفته بود، مجددا در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

ولی اسماعیلی روز یکشنبه ۱۲ تیر به ایرنا گفت طرح مجلس برای تشکیل وزارت بازرگانی که در دوره قبل تصویب شده بود، مجددا مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.

او روز ۱۰ تیر نیز به خبرگزاری تسنیم گفته بود که نمایندگان مجلس گذشته (دهم) طرحی را به عنوان تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی را مصوب کرده بودند که شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد دانسته بود.

آقای اسماعیلی با بیان این‌که طرح نمایندگان مجلس گذشته تاکنون مسکوت مانده بود، افزود: اخیراً در کمیسیون اجتماعی درباره تشکیل وزارت بازرگانی و به جریان افتادن طرح نمایندگان مجلس دهم بحثی صورت گرفت و مقرر شد تا ایرادات آن طرح برطرف و بار دیگر در مجلس یازدهم این بحث مطرح شود.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس روز یکشنبه با بیان این‌که دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی لایحه‌ای به مجلس نخواهد داد، اعلام کرد بر سر این موضوع بین مجلس و دولت توافق شفاهی حاصل شده است و دولت در نامه‌ای به شماره ثبت ۳۳ موافقت خود را با طرح مجلس برای تشکیل وزارت بازرگانی اعلام کرد.

او اظهار داشت دولت در نامه خود بار مالی طرح تشکیل وزارت بازرگانی را پذیرفت و بر این اساس ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی به این طرح رفع شد.

وزارت بازرگانی مسئول توسعه و بهبود امکانات بازرگانی ایران، و تنظیم قوانین و سیاست‌های کشور برای نیل به این هدف بود که در ۱۲ تیر ۱۳۹۰ با وزارت صنایع و معادن ایران ادغام گردید، و با ادغام این دو، وزارت صنعت، معدن و تجارت به وجود آمد.

اما در مهر ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی با احیای دوباره وزارت بازرگانی موافقت کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های ایرنا، تسنیم و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مرگِ دانشمند روس دو روز پس از بازداشت به اتهام «خیانت ملی»

عکس آرشیوی است

یک دانشمند روس که هفته گذشته به ظن «خیانت ملی» در سیبری بازداشت و به‌رغم «شرایط وخیم جسمی» با هواپیما به مسکو منتقل شده بود، جان باخت.

وکیل دمیتری کولکر گفته است که موکل او را با وجود ابتلا به سرطان پیشرفته پانکراس به زندان لفورتوو در مسکو، پایتخت روسیه، انتقال داده بودند.

این دانشمند روس روز ۱۱ تیرماه، دو روز پس از دستگیری و انتقال به زندان مسکو، جان باخت و وکیل او از «دعوی قضایی» به‌خاطر بازداشت موکل خود خبر داده است.

خانواده آقای کولکر هفته گذشته اعلام کردند که ماموران امنیتی اف‌اس‌ب، پلیس فدرال روسیه، او را در شرایطی که با لوله تغذیه در بیمارستانی در سیبری بستری بود، سوار هواپیما کردند و به مسکو انتقال دادند.

دمیتری کولکر دکترای فیزیک و ریاضیات داشت و به گفته خانواده‌اش، او را به «همکاری با سرویس‌های امنیتی چین» متهم کرده‌اند. او در گذشته برای سخنرانی‌های علمی به چین سفر کرده بود.

خبرگزاری دولتی تاس روز شنبه گزارش داد که روسیه دانشمند دومی را به ظن خیانت ملی در شهر نووسیبیرسک، در سیبری، بازداشت کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، مشخص نیست که آیا این دو مورد به هم مرتبط بوده‌اند یا نه.

در سال‌های اخیر، شماری از دانشمندان روسی به دلیل آن‌چه که انتقال اطلاعات حساس به خارجی‌ها خوانده شده، دستگیر و به خیانت متهم شده‌اند. منتقدان کرملین می‌گویند که این بازداشت‌ها اغلب از بدبینی‌های بی‌پایه و اساس نشات می‌گیرد و مدرک مستدلی برای اثبات این اتهام‌ها ارائه نمی‌شود.

جرم «خیانت ملی» در روسیه مجازات بیش از ۲۰ سال حبس را برای فرد محکوم در پی دارد.

با استفاده از خبرگزاری آلمان و رویترز/ آ.ت/ ک.ر

«نشست علما» در کابل خواستار به رسمیت شناختن جهانی حکومت طالبان شد

محل برگزاری نشست علمای طالبان در کابل

افراد حاضر در نشستی در کابل موسوم به «گردهمایی علما» از کشورهای خارجی خواستند که حاکمیت طالبان بر افغانستان را به رسمیت بشناسند.

به گزارش رادیو آزادی، بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد، این گروه از افرادی که آموزش دینی اسلامی دیده‌اند، در کابل در قطعنامه پایانی نشست خود در روز شنبه، ۱۱ تیر بر «حمایت از نظام اسلامی»، «بیعت با رهبر طالبان» و «درخواست برای به رسمیت شناختن طالبان از سوی جهان» تاکید کردند.

در ماده دوم این قطعنامه گفته شده است که نزدیک به ۴ هزار و ۶۰۰ شرکت‌کننده در این نشست با ملاهبت‌الله، رهبر گروه طالبان بیعت کرده‌اند.

پیش از این، مقام‌های طالبان اعلام کرده بودند که در این نشست ۳ هزار و ۵۰۰ «عالم دینی» قرار است در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان از جمله مدارس دختران و اشتغال زنان تبادل نظر و گفت‌وگو کنند، اما تا پایان این نشست به هیچ یک این موضوع‌ها پرداخته نشد.

نوع برگزاری این نشست سه‌روزه که بدون حضور نمایندگان زن و خبرنگاران در کابل برگزار شد، انتقادهای گسترده داخلی و بین‌المللی را به‌همراه داشت.

دفاع خبرگزاری فارس از «بصیرت» حسین طائب؛ همراه با انتقاد از احمدی‌نژاد

حسین طائب، رئیس برکنارشده سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

در پی برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه و با بالا گرفتن اختلاف‌نظرها میان اجزای حکومت درباره نفوذ اسرائیل به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، از عملکرد طائب در این سازمان دفاع کرد.

خبرگزاری فارس روز شنبه، ۱۱ تیر، با ستودن حسین طائب و دفاع از عملکرد اطلاعات سپاه در مقابل جریان موسوم به «انحرافی» در دولت محمود احمدی‌نژاد، همچنین رئیس‌جمهور اسبق ایران را به «بسیاری از اقدامات خلاف امنیت ملی» متهم کرد.

این خبرگزاری در مطلبی که روزنامه جوان، نزدیک به سپاه، هم آن را روز یکشنبه بازنشر کرد، با ادعای «نفوذ شبکه انگلیسی آمریکایی به داخل دولت» از طریق جریان موسوم به «انحرافی» نوشت: «با بصیرت و هوشیاری به‌موقع فرماندهی وقت اطلاعات، یکی از خطرناک‌ترین جریانان سیاسی امنیتی تاریخ معاصر مورد ضربه قرار گرفت.»

محمود احمدی‌نژاد که در چهار سال اول ریاست‌جمهوری خود به‌شدت مورد حمایت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و بسیاری از نهادهای حکومتی بود، از سال ۸۹ و به‌دنبال بروز اختلافات با او بر سر اسفندیار رحیم مشایی، یار نزدیک خود، و همچنین قهر ۱۱ روزه و خانه‌نشینی در واکنش به بازگشت حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، مورد خشم اصولگرایان قرار گرفت.

با این حال، آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۹۷، در دفاع از رحیم مشایی، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را فردی بدون «تعادل» خواند و گفت «کار او پرونده‌سازی است».

ویدئوی این سخنان او در روزهای گذشته پس از برکناری طائب از اطلاعات سپاه بار دیگر توسط حامیان محمد احمدی‌نژاد بازنشر شده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه، در واکنش به بازنشر این سخنان نوشت که حامیان احمدی‌نژاد «به‌صورت کامل اطلاع ندارند که نفوذ به معنای واقعی کلام چگونه در دولت احمدی‌نژاد اتفاق افتاد».

آقای احمدی‌نژاد در دو انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ و ۱۴۰۰ نامزد شده بود، اما صلاحیت او در شورای نگهبان رد شد. او اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است که اعضای آن را شخص علی خامنه‌ای منصوب می‌کند.

هنوز واکنشی از محمد احمدی‌نژاد به ادعای خبرگزاری فارس منتشر نشده است.

روزنامه جوان نیز چند روز پس از برکناری حسین طائب در دوم تیرماه نیز در یادداشتی از برخی چهره‌های سیاسی جمهوری اسلامی به‌دلیل استفاده از واژه‌های «عزل و برکناری» در مورد این موضوع انتقاد کرده بود.

با استفاده از یادداشت روزنامه جوان و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش / پ.پ

درخواست نمایندگان برای رسیدگی به گزارش‌ها درباره فروش سؤالات کنکور

دو روز پس از انتشار گزارش‌ها از لو رفتن و فروش سؤالات کنکور ۱۴۰۱، برخی از اعضای کمیسیون‌ آموزش و تحقیقات و کمیسیون اجتماعی مجلس خواستار رسیدگی به تخلفات و برخورد با متخلفان در این زمینه شدند.

احمد حسین فلاحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، روز یکشنبه ۱۲ تیر، در توئیتی نوشت که این کمیسیون به داوطلبان کنکور و خانواده‌هایشان «قول رسیدگی سریع و شفاف به تخلفات رخ‌داده در كنكور امسال را می‌دهد و پس از اثبات، در برخورد با متخلفین کوتاهی نخواهد کرد.»

هم‌زمان مهرداد ویس‌کرمی، دیگر عضو این کمیسیون، درباره گزارش‌های منتشرشده از افشای سؤالات کنکور هم‌زمان با برگزاری این آزمون، به خبرگزاری ایسنا گفت: «قطعاً صحت و سقم این ماجرا باید بررسی شود و رئیس سازمان سنجش باید در این باره توضیح دهد.»

همچنین اردشیر مطهری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خواستار پاسخ فوری سازمان سنجش درباره «شائبه‌های» کنکور سال گذشته و امسال شد.

با این حال، معاون اجتماعی پلیس فتا اعلام کرد که «پلیس تاکنون به موردی از فروش سؤالات کنکور قبل از برگزاری آزمون نرسیده است».

رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا، روز یکشنبه گفت پیش از برگزاری کنکور «برخی افراد سودجو با این روش اقدام به کلاهبرداری» کرده بودند که دستگیر شدند ولی این افراد «هیچ‌گونه دسترسی به سؤالات کنکور نداشتند».

این مقام نیروی انتظامی با این حال افزود که مواردی «انگشت‌شمار» از فروش «ادوات و تجهیزات تقلب در کنکور» کشف کرده‌اند، اما «این ادوات تقلب نیز برای استفاده‌کنندگان کارساز نبوده و موفق به استفاده از آن نشده بودند».

از آغاز انشار گزارش‌ها در مورد تخلفات کنکور ۱۴۰۱، برخی دیگر از مقامات نیز اعلام کرده‌اند که متخلفان «سؤالات جعلی» را به فروش می‌رساندند. اما ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی، روز شنبه گفت «باندهایی» که سؤالات آزمون سراسری را افشا کردند، کشف شدند.

در روزهای اخیر برخی مقام‌های سازمان سنجش، پلیس و قوه قضاییه نیز از شناسایی ده‌ها موارد تقلب و دستگیری افرادی مرتبط با تقلب در کنکور خبر داده‌ بودند.

موضوع تخلف و تقلب در کنکور ۱۴۰۱ از همان آغاز برگزاری با انتشار گزارش‌هایی از تخلفات صورت‌گرفته در این آزمون منتشر شد و روز جمعه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از فروش سؤالات کنکور خبر داد.

خبرگزاری تسنیم بر اساس گزارش‌های غیررسمی نوشت که دست‌کم یکی از دفترچه‌های سؤالات کنکور تجربی، پیش از توزیع آن در جلسه‌های آزمون، در یک کانال تلگرامی منتشر شده است.

اما رئیس سازمان سنجش شامگاه شنبه، در یک برنامه تلویزیونی، افشای سؤالات کنکور پیش از آزمون را رد کرد و گفت «می‌توان قسم خورد» که داوطلبان قبل از آزمون به سؤالات دسترسی نداشته‌اند.

با استفاده از توئیتر، خبرگزاری ایسنا، تسنیم، و آفتاب یزد آنلاین

دو برابر شدن آمار اعدام در ایران در شش ماه نخست سال میلادی

بنا بر اعلام سازمان حقوق بشر ایران، آمار اعدام در ایران در شش ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با دوره زمانی مشابه پارسال بیش از دو برابر افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش از ۱۱ دی ۱۴۰۰ تا ۹ تیر ۱۴۰۱، ۲۵۱ نفر در ایران اعدام شده‌اند، این در حالی است که آمار اعدام‌شدگان در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۷ نفر در کشور بوده است.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران از مجموع آمار اعدام‌های شش ماه گذشته، حکم ۱۳۷ نفر پس از آغاز دور جدید اعتراضات یعنی از ۲۷ اردیبهشت تا ۹ تیر امسال اجرا شده است.

جاوید رحمان،‌ گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران پیشتر درباره تبدیل اعدام به یک «ابزار سیاسی» از سوی حکومت جمهوری اسلامی هشدار داده بود.

در گزارش سازمان حقوق بشر ایران هم‌چنین آمده است که از مجموع ۲۵۱ اعدامی، ۶ نفر زن و ۶۷ شهروند بلوچ بوده‌اند. ۲۷ درصد کل اعدام‌ها طی شش ماه در حالی به شهروندان بلوچ تعلق دارد که این اقلیت قومی تنها حدود ۵ درصد جمعیت کل ایران را تشکیل می‌دهند.

بنا بر این گزارش ۱۴۱ اعدام با اتهام «قتل عمد»، ۹۱ مورد با اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر»، ۱۳ مورد با اتهام «تجاوز به عنف» اجرا شده است و ۶ زندانی نیز با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده بودند که از این بین، ۴ نفر اتهامات امنیتی و سیاسی در پرونده‌های خود داشته‌اند.

در واکنش به افزایش دوبرابری آمار اعدام در ایران، محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، هدف حکومت از اعدام‌های گسترده را «ارعاب جامعه برای پیشگیری از اعتراضات ضد حکومتی» اعلام کرده و راهکار جلوگیری از گسترش این مجازات را «بالا بردن هزینه سیاسی اعدام از طریق کارزارهای گسترده مردمی و فشار بیشتر جامعه جهانی» عنوان کرده است.

تاکنون بیش از ۱۷۰ عضو سازمان ملل متحد مجازات اعدام را در قوانین خود یا در عمل لغو کرده‌اند. بر اساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مهر پارسال، ایران بعد از چین بیشترین آمار اعدام را داشته است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG