لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۹

خبرخوان

همه‌پرسی روسی در مناطق اشغالی اوکراین آغاز شد

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز با همین شیوه برگزاری رفراندوم، شبه‌جزیرۀ کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد

با وجود واکنش به‌شدت منفی جامعه جهانی به انجام «همه‌پرسی» توسط روسیه در سرزمین‌های زیر کنترل این کشور در خاک اوکراین، از بامداد روز جمعه، اول مهر این «همه‌پرسی» با هدف الحاق این اراضی به خاک روسیه آغاز و رای‌ دادن در آن «اجباری» اعلام شد.

«رفراندوم» در چهار استان لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا، که وسعت آن معادل ۱۵ درصد از خاک اوکراین است، قرار است تا روز سه‌شنبه پنجم مهر ادامه یابد.

روسیه «همه‌پرسی» را پس از آن عملی کرد که در دوره اخیر در صحنه‌های میدانی جنگ متحمل ناکامی‌های زیاد شده و مدافعان اوکراینی توانسته‌اند هزاران کیلومتر از مناطق اشغال شده را باز پس بگیرند.

به گزارش رویترز، در استان‌های اوکراین که روسیه در آن‌ها «رفراندوم» را آغاز کرده، خروج مردم از شهر محل زندگی‌شان تا پایان «همه‌پرسی» در روز پنجم مهر «ممنوع» شده و روسای کارخانه‌ها و نهادها دستورات دیکته شده از سوی روسیه را به کارکنان ابلاغ کرده‌اند که اگر رای ندهند، از کار اخراج خواهند شد.

این که نتایج این «همه‌پرسی» در راستای منویات کرملین خواهد بود امری «اجتناب‌ناپذیر» توصیف شده به‌ویژه آن‌که رای‌گیری در نبود نظارت مستقل و در شرایطی که اکثر ساکنان این استان‌ها در هفت ماه اخیر از جنگ فرار کرده‌اند، برگزار می‌شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، تاکید کرده که «همه‌پرسی» ذره‌ای از عزم مدافعان اوکراین کم نخواهد کرد.

به گزارش رویترز، در پی الحاق قریب‌الوقوع این چهار استان، مسکو ممکن است جنگ را با عنوان «دفاع از خاک فدراسیون روسیه» تشدید کند. در این راستا، ولادیمیر پوتین روز ۳۰ شهریور بسیج نظامی نیروهای ذخیره را اعلام کرد.

کشورهای غربی حامی اوکراین و سازمان ملل متحد «همه‌پرسی» را در ادامه یورش نظامی روسیه به اوکراین، عملی «غیرقانونی» و مغایر با نظم جهانی و مقدمه الحاق این سرزمین‌ها به روسیه نامیدند.

دبیرکل سازمان ملل، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه، پیمان «ناتو»، اتحادیه اروپا، سازمان «امنیت و همکاری اروپا» و شمار زیادی از سران و نهادهای دیگر جهانی در شبانه‌روز اخیر «همه‌پرسی» روسی را قویا نکوهش کردند و نتایج را پیشاپیش «ساختگی» نامیدند.

در مقابل، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز اول مهر گفت که مسکو «از آغاز "عملیات ویژه" گفته بود که مردم این سرزمین‌ها باید خود درباره سرنوشت خویش تصمیم بگیرند و همه وضعیت جاری تایید می‌کند که آن‌ها خواهان آن هستند که خود ارباب زندگی‌شان باشند».

روسیه هشت سال پیش نیز پس از تسلط بر شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین، با برگزاری «همه‌پرسی» مدعی شد که «۹۷ درصد» خواهان حکومت روسی و ملحق شدن به فدراسیون روسیه بوده‌اند. روسیه هنوز بر کریمه مسلط است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

شلیک چهار موشک آمریکا و کره جنوبی در پاسخ به پرتاب موشکی پیونگ‌یانگ

انتشار خبر پرتاب موشک در سئول

در پی پرتاب یک موشک بالیستیک دوربرد توسط کره شمالی که روز سه‌شنبه از فراز ژاپن عبور کرد، آمریکا و کره جنوبی روز چهارشنبه چهار موشک پرتاب کردند.

نیروهای ائتلاف آمریکا و کره جنوبی اعلام کردند که چهار موشک با بردی ۳۲۰ کیلومتری شلیک کرده‌اند.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرده است که پرتاب موشک‌ها در راستای نمایش توانایی‌های آمریکا و متحدانش برای پاسخ به تحریکات کره شمالی بوده است.

پیونگ‌یانگ روز گذشته موشکی با برد ۴۵۰۰ کیلومتر از فراز ژاپن پرتاب کرد که در اقیانوس آرام فرود آمد. این پنجمین موشکی است که کره شمالی طی یک هفته گذشته پرتاب می‌کند.

آقای کربی می‌گوید این اولین بار نیست که آمریکا و کره جنوبی برای نشان دادن توانایی‌های خود اقدام به پرتاب موشک می‌کنند.

ژوئن امسال نیز دو کشور در واکنش به پرتاب موشکی کره شمالی، هشت موشک پرتاب کرده بودند.

روز گذشته در پی پرتاب موشک بالیستیک دوربرد کره شمالی، هواپیماهای جنگی آمریکا و ژاپن بر فراز دریای ژاپن به پرواز درآمدند و جو بایدن رئیس‌ جمهوری آمریکا نیز طی تماس تلفنی به فومیو کیشیدا، نخست‌ وزیر ژاپن این اقدام را محکوم کرد.

جمهوری اسلامی سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

پس از احضار کاردار فرانسه در تهران، وزارت خارجه جمهوری اسلامی با متهم کردن مقام‌های بریتانیا به بیان «اظهارات مداخله‌جویانه»، سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، را نیز احضار کرد.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۱۳ مهر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان احضار سفیر بریتانیا «دخالت وزارت خارجه بریتانیا در امور داخلی ایران با توسل به تعابیر جعلی و تحریک‌آمیز» را رد و محکوم کرده است.

در این بیانیه به نقل از مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران آمده است: «متاسفانه طرف بریتانیایی با صدور بیانیه‌های یک‌جانبه و گزینشی نشان می‌دهد که عملا در سناریوسازی‌های معاندینی که در این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند، سهم دارد.»

وزارت خارجه بریتانیا شامگاه دوشنبه، ۱۱ مهر، با انتشار بیانیه‌ای نوشت که مهدی حسینی متین، بلندپایه‌ترین دیپلمات ایران در بریتانیا، به دلیل تشدید سرکوب اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی توسط مقامات ایرانی به این وزارتخانه احضار شده است.

در این بیانیه به نقل از جیمز کلِوِرلی وزیر خارجه بریتانیا آمده بود: «دیدگاه خود را برای مقامات ایرانی روشن کرده‌ایم؛ به جای مقصر دانستن عوامل خارجی در ناآرامی‌ها، آنها باید مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند و به نگرانی‌های مردم خود گوش دهند.»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه پس از سکوت طولانی درباره جنبش اعتراضی ادامه‌دار جاری در ایران، آن را «کار دستگاه‌های جاسوسی و سیاست‌گذاران عنود خارجی» و با «طراحی» آمریکا و اسرائیل دانست.

فرانسه و آلمان نیز سفیر و کاردار جمهوری اسلامی در برلین و پاریس را احضار کرده‌اند. این در حالی است که جمهوری اسلامی نیز در واکنش به انتقادهای غرب از سرکوب معترضان در ایران، کاردار فرانسه در تهران را احضار کرد.

انجمن‌های دانشجویان ایرانی کانادا حمله به دانشگاه شریف را محکوم کردند

تجمع دانشجویان دانشگاه شریف

ده انجمن‌ دانشجویان ایرانی در سراسر کانادا با انتشار بیانیه مشترکی حمله‌های اخیر به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ایران از سوی ماموران لباس‌شخصی حکومت را شدیدا محکوم کردند.

در این بیانیه که روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است که اوج این سرکوب در روز یک‌شنبه و با حمله به دانشگاه صنعتی شریف و مجروح و بازداشت کردن ده‌ها دانشجو و کارکنان این دانشگاه روی داد.

امضاکنندگان این بیانیه تاکید می‌کنند که این حمله دانشجویان ایرانی را متفرق نکرد و دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تبریز و دانشگاه اصفهان حمایت خود را از دانشجویان دانشگاه شریف نشان دادند.

انجمن‌های دانشجویی ایرانی در کانادا با اشاره به این که محیط دانشگاه باید مبرا از هرگونه خشونت و سرکوب باشد، و با حمایت از دانشجویان ایرانی نوشتند: «آزادی بیان و عقیده باید پایه اصلی هر موسسه آموزش عالی باشد.»

انجمن‌های دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، کنکوردیا، رجینا، ویکتوریا و تورنتو از جمله انجمن‌هایی هستند که این بیانیه را امضا کردند.

نیروهای موسوم به لباس‌شخصی در ایران شامگاه یک‌شنبه با یورش به دانشجویان معترض در دانشگاه شریف تهران بسیاری را مجروح کرده و ده‌ها دانشجو را نیز با ون‌های نهادهای امنیتی به مکان نامعلوم منتقل کردند.

این حمله بازتاب جهانی بسیاری داشت و آمریکا، بریتانیا، فرانسه و کانادا آن را محکوم کردند.

کارین ژان پی‌یر سخنگوی کاخ سفید گفته است که واشینگتن از سرکوب در دانشگاه صنعتی شریف «نگران و وحشت‌زده» شده است.

زنان در عرصه سینما و هنرِ فرانسه موی خود را برای زنان ایرانی قیچی کردند

ژولیت بینوش یکی از این زنان فرانسوی است

ژولیت بینوش، هنرپیشه معروف فرانسوی، به همراه ده‌ها هنرپیشه و خواننده سرشناس هم‌وطنش در حمایت از مردم ایران موهای خود را قیچی کردند.

خانم بینوش با انتشار ویدئویی از قیچی کردن موی خود و این بازیگران در حساب اینستاگرامش نوشت: «در همبستگی، برای حق آزادی برای زنان و مردان ایرانی.»

این هنرپیشه فرانسوی که پیشتر به ایران سفر کرده و در فیلم «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی، کارگران فقید ایرانی، نیز بازی کرده، هنگام قیچی کردن موی خود می‌گوید: «برای آزادی.»

همزمان با آغاز اعتراضات در ایران بسیاری از زنان در اعتراض به حجاب اجباری موهای خود را قیچی کردند یا روسری‌های خود را آتش زدند. برخی مردان نیز در همبستگی با زنان معترض موی خود را تراشیدند.

ایزابل آجانی، جین بیرکین، شارلوت گینزبورگ، ایزابل هوپر، ایزابل کاره، باربارا پراوی، ژولی گایه، آنجل خواننده از جمله هنرمندانی هستند که در این ویدئو همراه با تعدادی از فعالان حقوق زنان حضور دارند.

همزمان با انتشار این ویدئو، بیش از هزار نفر از سینماگران فرانسوی شامل تقریبا تمام چهره‌های شناخته شده سینمای فرانسه با انتشار بیانیه سرگشاده‌ای از معترضان ایرانی حمایت کردند.

این هنرمندان ابراز امیدواری کردند که اعتراض‌های اخیر دوران تازه‌ای را در ایران آغاز کند. آن‌ها نوشتند که شعار «زن، زندگی، آزادی» شعار آن‌ها هم هست.

لئا سیدو، ماریون کوتیار، ایزابل هوپر، آلیس دیوپ، ژولیت بینوش، میشل هازاناویسیوس، جولیا دوکونارو، آدری دیوان و ژاک اودیار از جمله امضاکنندگان این بیانیه بودند.

پیشتر اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که در فرانسه نیز شناخته‌شده است، از همه هنرمندان و روشنفکران جهان خواسته بود که از اعتراضات ایران حمایت کنند.

مصدومیت ۱۷۰ نفر در زمین‌لرزه خوی

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفته است که زمین لرزه بامداد امروز چهارشنبه به بزرگی ۵.۴ در خوی ۱۷۰ مصدوم برجای گذاشت.

امیرعباس جعفری گفته است: تحدود ۱۷۰ نفر حین فرار از ترس زلزله در این شهرستان مصدوم شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که ساعت ۳ و ۵۱ دقیقه بامداد روز چهارشنبه زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ شهرستان خوی در شمال آذربایجان غربی را لرزاند.

این زمین لرزه در شهرهای ارومیه، سلماس و همچنین شهرستان تبریز در آذربایجان شرقی نیز احساس شد.

آمریکا: به اعمال هزینه‌های بیشتر علیه عاملان سرکوب در ایران ادامه می‌دهیم

طی بیش از دو هفته گذشته بسیاری از شهرهای ایران شاهد تظاهرات اعتراضی بوده‌اند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده به اعمال هزینه‌های بیشتر علیه عاملان سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز در ایران ادامه می دهد.

ودانت پاتل در پاسخ به پرسشی در خصوص بیانیه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خصوص اعتراضات در ایران گفت، همانطور که رئیس جمهوری تصریح کرد، ما به اقدامات خود برای تحمیل هزینه‌های بیشتر به عاملان خشونت علیه معترضان مسالمت آمیز و سایر موارد نقض حقوق بشر ادامه خواهیم داد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت که تمایل ندارد در خصوص اقدامات احتمالی در این زمینه صحبت کند.

جو بایدن روز گذشته هشدار داد که آمریکا در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز «اعتراضات مسالمت‌آمیز» در ایران، «هزینه‌های بیشتری» را بر عاملان این اقدامات در ایران اعمال خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای نسبت به «گزارش‌های مربوط به سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران» به‌شدت ابراز نگرانی کرد.

به دنبال جان باختن، مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی حین بازداشت توسط گشت ارشاد، شهرهای بسیاری در ایران طی بیش از دو هفته اخیر شاهد تظاهرات اعتراضی بوده‌اند. به رغم سرکوب شدید معترضین در این مدت، اعتراضات همچنان ادامه دارد.

«اخراج افراد یک موضوع حقوقی است»

ودانت پاتل در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدام دولت جو بایدن برای اخراج فرزندان و وابستگان درجه یک مسئولین جمهوری اسلامی از آمریکا، اظهار داشت، اخراج و اجرای قوانین مهاجرت نه وزارت امور خارجه، بلکه توسط وزارت امنیت داخلی انجام می شود.

او اضافه کرد: دیدگاه ما این است که اخراج یک فرد یک موضوع حقوقی است نه یک ابزار سیاسی.

آمار مشخصی از تعداد فرزندان و اعضای خانواده مسئولان جمهوری اسلامی در آمریکا در دست نیست. اما نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه گفت که فرزندان ۵۴۰۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

جوزپ بورل می‌گوید اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را بررسی می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از بررسی تحریم‌های جدید سخت‌گیرانه علیه حکومت ایران به‌ دلیل «قتل» مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری خبر داد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت:« این اتحادیه به بررسی همه گزینه‌های ممکن، از جمله اقدامات محدودکننده، برای رسیدگی به قتل مهسا امینی و نحوه واکنش نیروهای امنیتی ایران به تظاهرات ادامه خواهد داد.»

جوزپ بورل، همچنین سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز توسط مقامات جمهوری اسلامی را نامتناسب وغیرقابل توجیه دانست و گفت: «مردم در ایران مانند هر جای دیگر حق اعتراض مسالمت آمیز دارند.»

آقای بورل تاکید کرد: شعار «زن، زندگی، آزادی» نیروی محرکه این اعتراضات است و معترضان خواستار احترام، عدالت و‌ برابری هستند.

به دنبال جان‌باختن مهسا (ژینا)امینی، جوان ۲۲ ساله‌، در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی که در ایران به «گشت ارشاد» معروف است، شهرهای مختلف ایران در بیش از دو هفته اخیر شاهد اعتراضات گسترده بوده است.

ماموران انتظامی، امنیتی و سپاه پاسداران طی ۱۸ روز گذشته و از آغاز اعتراضات، دست به سرکوب گسترده و خونین معترضان و بازداشت ده‌ها خبرنگار، هنرمند و فعالین سیاسی زده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران: شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران به ۱۵۴ نفر رسید

از تجمعات اعتراضی پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تهران

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران به «دست‌کم ۱۵۴ نفر» رسید؛ ۹ تن از جان‌باختگان احتمالا «کودک» و ۶۳ تن از شهروندان زاهدان هستند.

بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری که روز سه‌شنبه ۱۲ مهر منتشر شد، کشته‌شدگان از ۱۷ استان هستند ولی استان‌های سیستان‌وبلوچستان، مازندران، گیلان و آذربایجان غربی بیشترین قربانیان را داشته‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، تعدادی از این افراد «مجروحانی بودند» که «در روزهای بعد» در بیمارستان جان خود را از دست دادند و «بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۲۱، ۲۲ و ۳۰ سپتامبر» گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، شمار قربانیان به تفکیک استانی عبارت است از: سیستان و بلوچستان ۶۳ نفر، مازندران ۲۷ نفر، گیلان ۱۲ نفر، آذربایجان غربی ۱۱ نفر، کردستان ۸ نفر، کرمانشاه ۷ نفر، تهران ۶ نفر، البرز ۵ نفر، خراسان رضوی ۳ نفر، اصفهان ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، ایلام، آذربایجان شرقی، بوشهر و سمنان هر کدام، یک نفر.

اعتراضات در ایران پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، ۱۸ روز پیش از شهر سقز، زادگاه وی، آغاز شد و بعد به دیگر شهرهای ایران کشیده شد و با وجود سرکوب معترضان، همچنان ادامه دارد.

سازمان حقوق بشر ایران «با اطمینان» اعلام کرده که «۹ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند اما هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت» نشده است.

این سازمان می‌گوید روز هشتم مهر «سرکوب خونبار» شماری از شهروندان زاهدان که پس از برگزاری نماز جمعه، در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ تجمع کردند، تاکنون دست‌کم ۶۳ نفر کشته بر جای گذاشته است.

یک «منبع مطلع» در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفته است: «وضعیت مجروحان جمعه خونین زاهدان بسیار وخیم است و این آمار افزایش خواهد یافت».

مولوی گرگیج تیراندازی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به معترضان در زاهدان را «هولناک» خواند

مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه سابق آزادشهر در استان گلستان، سرکوب اعتراضات در ایران و همچنین اقدام نیروهای امنیتی در تیراندازی به معترضان در شهر زاهدان را که به کشته شدن ده‌ها تن انجامید، محکوم کرد.

این روحانی پرنفوذ اهل سنت روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در بیانیه‌ای از رخدادهای اخیر در ایران به عنوان «فاجعه» نام برد که «موجب وارد کردن خسارات بسیار سنگین جانی و مالی به ملت ایران» شده است.

او در بیانیه خود اما به‌طور مشخص به وقایع زاهدان پرداخته و آن را واقعه‌ای «هولناک» و «تاسف‌آور» توصیف کرده که به قربانی شدن «مردم بی‌گناه» انجامیده است.

روز هشتم مهر در پی انتشار فراخوان برای تجمع در حاشیه برگزاری نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ، فعالان و رسانه‌های محلی از زخمی و کشته شدن تعدادی از نمازگزاران مسجد مکی زاهدان خبر دادند.

سازمان حقوق بشری کمپین فعالین بلوچ بر اساس اظهارات منابع مردمی و شاهدان عینی، شمار کشته‌شدگان را دست‌کم ۴۲ نفر عنوان کرده است. سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه تعداد قربانیان تیراندازی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در زاهدان را ۶۳ نفر گزارش کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، کشته‌شدگان را «تروریست» نامیده‌اند، اما مولوی محمدحسین گرگیج در بیانیه خود با رد چنین اتهامی، آن‌ها را «افرادی با دستان خالی و با یک جانماز و لباس سفید» توصیف کرده است که «برای ادای نمازجمعه به مصلی» رفته بودند.

او می‌افزاید: «هولناک‌تر و تأسف آورتر از این حادثه آن است که جان‌باختگان این فاجعه را "تجزیه‌طلب و تروریست" تعبیر کردند که این تعابیر و القاب، خود نیز مصیبت بزرگتری به شمار می‌رود».

این روحانی اهل سنت در نهایت کشته‌شدگان در مسجد مکی را «شهید» خوانده و به خانواده‌های آنان و مردم زاهدان و ملت ایران تسلیت گفته است.

با استفاده از پایگاه اطلاع رسانی مولوی گرگیج و سایت رادیو فردا/س.ن/ک.ر

نماینده مجلس: فرزندان ۵۴۰۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی خارج از کشور هستند

نماینده نیشابور در مجلس شورای اسلامی با اعتراض به اقامت فرزندان مسئولان جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی گفت که اگر آمریکا کشور «دشمن» است، فرزندان شما آنجا چه می‌کنند؟

هاجر چنارانی روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در نطق پیش از دستور خود با ارائه آماری گفت که فرزندان ۵۴۰۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

او با اشاره به این گفته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، که اگر فرزندان هر کدام از مسئولان جمهوری اسلامی تابعیت خارجی دارند، آن‌ها نیز باید همراه فرزندان خود بروند، پرسید که این دستور چرا اجرا نمی‌شود؟

اقامت فرزندان مقامات جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی به یکی از موضوعات مناقشه‌برانگیز در ایران تبدیل شده است. منتقدان می‌گویند مقامات حکومت جمهوری اسلامی از یک سو ادعای غرب‌ستیزی و آمریکاستیزی دارند و از سوی دیگر فرزندان خود را برای زندگی و تحصیل به کشورهای غربی می‌فرستند.

ماه گذشته خبر حضور پسر انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهوری اسلامی، در کانادا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و حتی برخی از حامیان اصول‌گرایان نیز خواستار استعفای خانم خزعلی شدند، امری که تاکنون محقق نشده است.

هاجر چنارانی در ادامه نطق روز سه‌شنبه خود گفت: «چطور می‌شود که جمهوری اسلامی ایران حقوقش خوب است،درآمدش خوب است، مسئولیتش خوب است، ولی تابعیتش [بد است]؟ چطور می‌شود که کشوری متجاوز و متخاصم است، خواه آمریکا و خواه کانادا، اما فرزندان شما آنجا هستند؟»

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های ایران و رادیو فردا/س.ن/ک.ر

خبرگزاری حکومتی «مهر»: علی کریمی تحت تعقیب قضایی قرار گرفت

تعقیب قضایی علی کریمی در حالی است که برخی گزارش‌ها حاکی است که او در ایران به سر نمی‌برد

خبرگزاری حکومتی «مهر» روز سه‌شنبه ۱۲ مهر در یک گزارش اختصاصی نوشت که علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، «یکی از لیدرهای اصلی اغتشاشات اخیر در کشور» است و به‌دلیل «هم‌صدایی با دشمن» و «تشویق به اغتشاش» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

این خبرگزاری افزود: در حال حاضر تحقیقات قضایی در خصوص «اقدامات علی کریمی» در جریان «اغتشاشات» اخیر تحت نظر مقام قضایی در حال انجام است.

خبرگزاری مهر جزئیات بیشتری در این زمینه منتشر نکرده است.

تعقیب قضایی علی کریمی در حالی است که بر اساس برخی گزارش‌ها، او در ایران به سر نمی‌برد.

این بازیکن سابق فوتبال در ۱۸ روزی که از اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد می‌گذرد، در صفحات اینستاگرامی و توئیتری خود به حمایت از معترضان پرداخته است.

پیشتر برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رسانه‌های نزدیک به حکومت خواستار توقیف اموال علی کریمی شده بودند. این بازیکن فوتبال نیز در یک استوری اینستاگرامی پاسخ داده بود که «خانه بدون خاک ارزشی ندارد، فدای سرتون».

از زمان اعتراضات تاکنون بیش از پنج میلیون نفر به دنبال‌کننده‌های علی کریمی در اینستاگرام اضافه شده است که نشان از تاثیرگذاری او در حمایت از معترضان است. اما ایران، روزنامه دولت، روز سه‌شنبه مدعی شد که بسیاری از دنبال‌کننده‌های او، «ربات» هستند.

ایران نوشته که «جادوگر سابق فوتبال ایران، در شبکه‌های اجتماعی هم از جادوی ربات‌ها برای برجسته کردن و چهره‌سازی خود به عنوان لیدر آشوب‌ها استفاده می‌کند».

وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت کار رای نیاورد

واکنش نماینده مجلس به رای نیاوردن زاهدی وفا

محمدهادی زاهدی‌ وفا، وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نتوانست رای اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دست آورد و این وزارتخانه همچنان بدون وزیر باقی ماند.

به گفته نظام الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، از ۲۷۲ نماینده‌ای که روز سه‌شنبه در رای‌گیری مجلس رای اعتماد به زاهدی‌ وفا حاضر بودند، فقط ۱۳۶ نماینده، دقیقا نیمی از حاضران به وزارت او رای موافق دادند.

آقای موسوی در این زمینه گفت: «برای رای اعتماد، رای اکثریت نمایندگان حاضر در صحن ملاک است.»

در حالی که سه ماه از سرپرستی زاهدی‌ وفا در وزارت تعاون می‌گذرد، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس افزود که با حکم علی خامنه‌ای سرپرستی زاهدی‌ وفا تمدید شده و رئیسی «هرچه زودتر باید وزیر دیگری پیشنهاد» دهد.

دو موضوع اموال وزیر پیشنهادی رئیسی و تولد فرزندانش در کانادا در جریان بررسی صلاحیت او مطرح شد.

فتح‌الله توسلی، نماینده بهار و کبودرآهنگ، در مخالفت با زاهدی‌ وفا گفت او «اموال بسیار زیادی» دارد، حدود «۱۰۰ هزار میلیارد تومان»، از جمله «هزار و ۸۵۰ متر باغ در دزاشیب، چندین منزل ویلایی در کرج، شهرری و نیاوران، خانه ویلایی ۴۰۰ متری در نیروی هوایی، باغ در کرج، آپارتمان مجلل در نیاوران و ویلای جنگلی».

همچنین نماینده رباط کریم گفت: «دو فرزند زاهدی وفا در کانادا متولد شده‌اند.»

زاهدی‌ وفا از ۲۴ خرداد که حجت‌الله عبدالملکی از مقام وزارت کار، کناره‌گیری کرد، سرپرستی این وزارتخانه را عهده‌دار شده است.

انتقادها علیه عبدالملکی هنگامی افزایش یافت که از افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان متوسط‌بگیر و نزدیک به حداقل‌بگیر و همچنین کاهش یک‌جانبه ۱۰۰ هزار تومان از حق مسکن کارگران شاغل و بازنشسته از سوی دولت حمایت کرد.

خسارت «۵۰ میلیون تومانی» هر فروشگاه اینستاگرامی در ایران طی دو هفته اخیر

با تداوم محدودیت شدید در زمینه دسترسی کاربران در ایران به شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها گزارش دادند که طی دو هفته اخیر به دلیل فیلتر شدن اینستاگرام، به هر فروشگاه ایرانی در این شبکه ۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شده است.

پادرو، پلتفرم هوشمند پرداخت و ارسال سفارش‌های اینترنتی، پایگاه اینترنتی «راه پرداخت» که در زمینه فناوری‌های مالی ایران فعالیت می‌کند، اعلام کرد: «از زمان شروع محدودیت‌های اینترنتی مجموع فروش ۱۰ فروشگاه اول اینستاگرامی روی پادروشاپ (که کارش ایجاد زیرساخت فروش آنلاین برای فروشندگان شبکه‌های اجتماعی است) با ۸۷ درصد کاهش روبه‌رو بوده است.»

این پلتفرم هوشمند افزود: «هر یک از این فروشگاه‌ها تنها طی یک هفته گذشته دچار دست‌کم ۵۰ میلیون تومان خسارت مالی شده‌اند.»

به گزارش راه پرداخت، کاهش ۹۷درصدی بازدید از فروشگاه‌های اینستاگرامی و رسیدن فروش آنها به صفر از دیگر خسارت‌هایی است که ایجاد محدودیت‎‌های اخیر باعث آن شده است.

همچنین انجمن تجارت الکترونیک هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تنها قطع دسترسی به اینستاگرام، «بیش از ۴۰۰ هزار کسب‌ و کار» را با خطر نابودی مواجه کرده و امرار معاش «بیش از یک میلیون نفر» را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

حسن هاشمی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، نیز با ارسال نامه‌هایی جداگانه به رئیس‌جمهور و وزیر ارتباطات نوشت: «نمی‌شود به این موضوع نگاه تک‌بعدی داشت و در هر زمانی که صلاح دانسته شد، بستر فعالیت اقتصادی و امرار معاش جمعیتی چند میلیونی را مسدود کرد.»

این آمارها و اعتراض‌ها در حالی است که با تداوم اعتراض‌ها در ایران، به نظر نمی‌رسد محدودیت‌های اینترنتی اعمال شده به زودی برداشته شود.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات روز یک‌شنبه، دهم مهر، در این زمینه به پایگاه اینترنتی دیجیاتو اعلام کرد: «واتس‌اپ و اینستاگرام همچنان با مصوبه مراجع ذیصلاح محدود هستند.»

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات، در پاسخ به پرسشی درباره دائمی یا موقت بودن محدودیت پلتفرم‌های خارجی گفته است که تشخیص در این زمینه برعهده همان مراجعی است که دستور به محدودسازی داده‌اند.

او به کسب‌ و کارها پیشنهاد کرد که برای فعالیت خود روی پلتفرم‌هایی که تابع قانون جمهوری اسلامی نیستند، سرمایه‌گذاری نکنند.

دادگاه اورشلیم مهاجر زن ایرانی را از اتهام جاسوسی تبرئه کرد

عکسی که پایگاه خبری ماکو از رامبد نامدار و سه زن متهم منتشر کرده است

دادگاه اسرائیل یک زن ۵۰ ساله مهاجر ایرانی را که از سوی سازمان امنیت این کشور به «جاسوسی» برای جمهوری اسلامی متهم شده بود، به طور کامل از همه اتهامات تبرئه کرد و او را بی‌گناه نامید.

دادگاه روز دوشنبه، ۱۱ مهر، در حکم خود از سازمان امنیت اسرائیل شدیدا انتقاد کرد که به این زن اتهامات بی‌اساس وارد کرده و زندگی او را ویران کرده است.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل هشت ماه پیش مدعی شد که «باند زنان جاسوس ایرانی‌زاده» را «کشف» و «خنثی» کرده است.

گزارش‌های پیاپی منتشره در رسانه‌های اسرائیل بر اساس روایات سازمان امنیت داخلی اسرائیل به زندگی این زنان و خانواده‌های آن‌ها لطمه شدیدی وارد کرده و یکی از زنان نیز به تازگی با بلعیدن ده‌ها قرص خودکشی کرد اما در آخرین لحظه از مرگ نجات یافت. این زن ساکن مرکز اسرائیل مادربزرگ و مادر است.

دادگاه شهر اورشلیم در حکم خود در مورد این زن ۵۰ ساله تاکید کرد که او یک سال و نیم تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی با یک فرد ایرانی مکاتبه کرده و هیچ قصدی برای جاسوسی و لطمه زدن به امنیت اسرائیل نداشته است.

نام این زن با وجود تبرئه شدن تنها با حرف کوچک «دال» برده شده است.

قاضی در حکم خود نوشت که مبلغ ۱۲۴۰ دلار استرالیایی که این زن از فردی با نام مستعار «رامبد نامدار» دریافت کرده، برای کمک به طرح هم‌یاری در اسرائیل بوده نه پاداشی برای کارهای جاسوسی و متهم اطمینان داشت که یک فرد طرفدار اسرائیل این کمک را کرده است.

قاضی ایلان سِلاع تاکید کرد که برای او ثابت شد که آن‌چه «شباک» مدعی «اطلاعات گردآوری» شده از سوی زن متهم بود، تنها جستجوی شخصی و عادی این زن در اینترنت بوده است.

قاضی در انتقاد تند از دولت اسرائیل و سازمان امنیت داخلی نیز گفت که این ادعاها نباید به دستگاه قضایی کشانده شود و اگر هدف این سازمان حفظ امنیت است، باید مردم را به مخاطرات ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی آگاه کند نه این‌که برای آنها دام‌ بگذارد.

این احتمال مطرح است که تبرئه کامل این زن بر نظر قضاتی که باید در آینده به پرونده سایر متهمان این ماجرا رسیدگی کنند، نیز تاثیر بگذارد. اما رسانه‌های اسرائیل هنوز می‌گویند بعید نیست که تا ۱۵ سال حبس در انتظار متهمان دیگر باشد.

سازمان امنیت اسرائیل که داستانش از «جاسوسی» این زن از سوی دادگاه «بی‌اساس» تشخیص داده شد، در برابر حکم دادگاه سکوت کرده، اما رسانه‌های این کشور نوشته‌اند که دادستانی از حکم قاضی عمیقا ناخشنوده بوده و تقلا می‌کرد تا شاید دورانی هرچند کوتاه حبس شامل این زن شود.

این نخستین بار نیست که روایاتی که «شباک» در مورد شهروندان اسرائیلی یا عرب و فلسطینی به ظن «جاسوسی» برای ایران مطرح می‌کند و دادستان اسرائیل آن‌ها را اساس کیفرخواست قرار می‌دهد، در دادگاه‌ها رد شده یا بسیار کمتر از روایات این سازمان تشخیص داده می‌شود.

افزایش آمار قربانیان تیراندازی زاهدان به «بیش از ۸۰ کشته از جمله دو کودک»

عکس از ویدئوی درگیری زاهدان

فعالان بلوچ گزارش داده‌اند که آمار کشته‌شدگان تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به نمازگزاران در زاهدان به «بیش از ۸۰ نفر از جمله دو کودک» رسیده است.

فرزین کدخدایی، فعال بلوچ ساکن آلمان، در حساب توئیتر خود نوشت که با احراز هویت دو کودک ۱۲ و ۱۴ ساله به نام جواد پوشه فرزند احمد و سُدیس کشانی، تعداد کشته‌شدگان تیراندازی روز جمعه گذشته در زاهدان تا این لحظه به ۸۲ نفر رسیده است.

این فعال بلوچ نام همه ۸۲ کشته‌شده در این تیراندازی را نوشته است.

پیشتر کمپین فعالین بلوچ اعلام کرده بود که این سازمان حقوق بشری تا روز دوشنبه ۱۱ مهر، اسامی ۶۷ کشته را ثبت کرده و آمار بیش از ۳۰۰ نفر مجروح را تایید می‌کند.

این کمپین افزود که اکثر زخمی‌ها با تیر جنگی مجروح شده‌اند و حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

در تجمعی که روز هشتم مهرماه پس از نماز جمعه زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت، ده‌ها معترض با شلیک مستقیم گلوله ماموران امنیتی جمهوری اسلامی کشته و زخمی شدند.

مولوی عبدالحمید، امام‌ جمعه اهل سنت زاهدان، درباره حمله مرگبار به نمازگزاران زاهدانی در روز هشتم مهر تایید کرد که تک‌تیراندازهای یگان ویژه‌ و لباس‌شخصی‌ها با استقرار در کلانتری و با هدف کشتن، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سر و قلب مردم کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، رسانه‌های رسمی حکومت از قول استاندار سیستان و بلوچستان، جان باختن تنها ۱۹ تن در اعتراضات زاهدان را تایید کرده و شمار زخمی‌ها را ۲۰ تن اعلام کرده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG