لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۴۱

تهران با تعلیق فعالیت های هسته یی اش بار دیگر مخالفت کرد


بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای پایان دادن به بن بست هسته یی جمهوری اسلامی، بامداد امروز (بیستم تیرماه)، وارد تهران شد. اعضای این هیات، در سفر سه روزه خود به ایران، با مسوولان جمهوری اسلامی به گفت و گو می پردازند تا بر پایه آن چه "برنامه کار" خوانده شده، نکات مبهم بر جای مانده درباره فعالیت های حساس هسته یی در ایران را از میان بردارند.
محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، اوائل هفته جاری از کند شدن روند این فعالیت ها خبر داده و از آن به عنوان "تحولی مثبت" در راه رفع بحران هسته یی جمهوری اسلامی استقبال کرده بود. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی، امروز، این گفته آقای برادعی را چندان مهم جلوه نداد و گفت:"روند نصب ممکن است کند یا تند شود، و این کار اجرائی است اما کسی توقع نداشته باشد که ما از حقوق خود دست برداریم و روند کار را متوقف کنیم."
شورای امنیت سازمان ملل متحد تنها شرط توقف مجازات و تحریم جهانی جمهوری اسلامی، تشدی آن ها، و از سر گرفتن گفت و گوهای هسته یی جامعه بین المللی با تهران را تعلیق کامل فعالیت های حساس اتمی در ایران دانسته است. تهران، با تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه هسته یی اش، این شرط را تا کنون نپذیرفته است.


XS
SM
MD
LG