لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۵

شصت و چهارمین دوره جشنواره ونیز، آغاز شد


شصت و چهارمين جشنواره سينمايی ونيز که هفتاد و پنجمين سالگرد تاسيس اش را جشن می گيرد، با نمايش فيلم «کفاره» ساخته کارگردان بريتانيايی، جو رايت و مراسم آتش بازی زيبايی در يکی از سواحل جزيره ليدو آغاز به کار کرد.

شصت و چهارمين جشنواره سينمايی ونيز که هفتاد و پنجمين سالگرد تاسيس اش را جشن می گيرد، با نمايش فيلم «کفاره» ساخته کارگردان بريتانيايی، جو رايت و مراسم آتش بازی زيبايی در يکی از سواحل جزيره ليدو آغاز به کار کرد.


فيلم «کفاره»، اقتباسی از رمان معروف يان مک ايوان به همين نام است و در نگاه منتقدان، کارگردان نسبتا جوان بريتانيايی، جو رايت، در به فيلم در آوردن اين رمان موفق بوده است.


در اين فيلم عشق و گناه و در نتيجه پرداختن کفاره آن در آيين مسيحيت، ذهن نوجوانی ۱۳ ساله را در تابستانی گرم در نيمه اول قرن بيستم ميلادی به خود جلب می کند.


اين نوجوان که در سال های پيری اش توسط وانسا رد گريو، از بهترين چهره پردازان بريتانيايی به روی صحنه آورده شده است، قادر است ذهن تماشاچيان را به مدت ۱۲۳ دقيقه به خود جلب کند.


امسال جشنواره ونيز، هفتاد و پنجمين سالگرد تاسيس اش را جشن می گيرد و به همين بهانه، مارکو مولر، مدير هنری جشنواره تصميم گرفت داوری بخش اصلی را به هياتی که تنها کارگردانان را دربر می گيرد واگذار کند.


رياست اين هيات به عهده زانگ يی مو، کارگردان شناخته شده چينی است که در سال ۱۹۹۲ ميلادی با فيلم «کيوجو» توانست شير طلايی ونيز را از آن خود سازد.


زانگ يی مو در سال ۱۹۸۸ ميلادی با فيلم «گندم سرخ» خرس طلايی برلين را به دست آورده بود و در سال ۱۹۹۴ ميلادی نيز با فيلم «زندگی» موفق به دريافت نخل طلای کن شد.در بخش «کوتاه و کوتاه ترين» که آن چنان که از نامش پيداست فيلم های کوتاه را دربرمی گيرد، بخشی به کارگردانان جوان مراکشی اختصاص داده شده است که آثارشان را در ۳ روز آخر اين جشنواره ارائه خواهند داد.

جين چامبيون نئوزلاندی، کاترين بريلا فرانسوی، امانوئل چريالزه از ايتاليا، فرزان اوزپتک از ترکيه، آلوخاندرو گونزالس مکزيکی و پل ورهوفن از هلند ديگر اعضای هيات داوران بخش اصلی هستند.


امسال حضور سينمای چين و ژاپن در اين جشنواره بسيار پر رنگ است. آنگ لی چينی و تاکشی کيتانوی ژاپنی پنج شنبه آخرين آثارشان را در ونيز ارائه خواهند داد.


در کنار آنها ۱۰ کارگردان کم و بيش معروف ديگر از چين و ژاپن هم در اين جشنواره حضور دارند.


همچنين در بخش «کوتاه و کوتاه ترين» که آن چنان که از نامش پيداست فيلم های کوتاه را دربرمی گيرد، بخشی به کارگردانان جوان مراکشی اختصاص داده شده است که آثارشان را در ۳ روز آخر اين جشنواره ارائه خواهند داد.


از دو سال نيز پيش شهرداری ونيز در حاشيه جشنواره، فيلم هايی را گزينش کرده و به نمايش در می آورد.


در اين بخش که در حاشيه جشنواره ونيز برگزار می شود، اثر يک کارگردان ايرانی نيز به نمايش در خواهد آمد؛ «دم صبح» ساخته حميد رحمانيان که در روز هفتم سپتامبر اکران خواهد شد.


جزيره ليدو – محل نمايش فيلم ها - که شب گذشته با يک مراسم آتش بازی با شکوه و ضيافت شامی برای ۱۲۰۰ نفر در ساحل، شبی به يادماندنی را پشت سر گذاشت، در انتظار ورود ستارگان است.


در ساعات آينده قرار است برت پيت و جرج کلونی، به اين جزيره وارد شوند. هواداران اين دو ستاره آمريکايی، از هم اکنون خود را آماده استقبال از اين دو ستاره هنگان عبور از فرش سرخ کاخ سينمای ليدو می سازند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG