لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۳۵

رئیس کمیسیون اروپایی: امیدی به توافق برگزیت نیست


اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپایی

رئیس کمیسیون اروپایی روز چهارشنبه ۲۶ شهریور در تازه‌ترین سخنرانی خود در پارلمان اروپا گفت، هر روزی که می‌گذرد فرصت‌های دست‌یابی به توافق تجاری با بریتانیا بیش از پیش رنگ می‌بازد.

اورسولا فون در لاین اقدامات دولت بریتانیا را نقض فاحش پیمان خروج این کشور از اتحادیه اروپا دانسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او افزود: توافق جدایی بریتانیا از این اتحادیه را «نمی‌توان به طور یک‌جانبه، تغییر داد، نادیده گرفت یا نقض کرد».

بنابر اظهارات رئیس کمیسیون اروپا، «موضوع بر سر قانون، اعتماد و حسن‌نیت است ... اعتماد پایه و اساس هرگونه شراکت قدرتمند است».

دولت بریتانیا هفته گذشته از طرح پیش‌نویس قانونی جدید در رابطه با مقررات تجاری در ایرلند شمالی رونمایی کرد که خشم سران اتحادیه را برانگیخت.

اتحادیه اروپا تهدید کرد اگر دولت بریتانیا قبل از پایان ماه سپتامبر این قانون را پس نگیرد حتی پیش از پایان دوره انتقالی اجرای برگزیت که روز ۳۱ دسامبر به پایان می‌رسد، از اين کشور شکايت خواهد کرد.

ماروش ستکوویپ، نایب رئیس کمیسیون اروپا، توضیح داد: «دولت بریتانیا با طرح این قانون به شدت به اعتماد متقابل بین اتحادیه اروپا و بریتانیا لطمه زده است. احیاء اعتماد اکنون به دولت بریتانیا بستگی دارد».

بروکسل از بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، خواسته است که لایحه «بازار داخلی» را فورا لغو کند اما او مخالفت کرده است.

نخست‌وزیر بریتانیا ایستادگی در برابر تهدیدهای آنچه که «پوچ و توخالی» بروکسل خوانده، ضروری دانسته است، از جمله ملزم ساختن لندن به ایجاد موانع تجاری بین بریتانیا و ایرلند شمالی و همچنین وضع تحریم‌هایی علیه بریتانیا در زمینه اقلام خوراکی توسط اتحادیه اروپا.

آقای جانسون تاکید کرد که چنین اقداماتی، اتحاد بریتانیا را به مخاطره می‌اندازد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG