لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۸

تأکید آلمان و فرانسه: اروپا باید قادر باشد به تنهایی از خود دفاع کند


وزیران دفاع آلمان (راست) و فرانسه، در دیداری در مقر ناتو در بروکسل

وزرای دفاع آلمان و فرانسه روز جمعه گفتند که کشورهای اروپایی با وجود افزایش تعهد خود به پیمان ناتو باید تضمین کنند که در واکنش به تهدیدهای امنیتی «استقلال راهبردی» دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه، در مونیخ گفت:«ما باید بتوانیم به تهدیدها در همسایگی خود به خصوص از سوی جنوب پاسخ دهیم حتی زمانی که آمریکا و یا پیمان ناتو تمایل چندانی به دخالت نداشته باشد».

خانم پارلی در کنار اورسلا ون در لین، وزیر دفاع آلمان، در کنفرانس امنیتی مونیخ افزود: «برای رسیدن به این هدف ما به استقلال راهبردی نیاز داریم».

اتحادیه اروپا در ماه دسامبر یک همکاری دائمی و ساختاری در زمینه امور دفاعی را اعلام کرد که به PESCO موسوم است و هدف‌های آن تولید تجهیزات نظامی جدید و بهبود همکاری و تصمیم‌گیری در عرصه دفاعی است.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، نیز خواستار اجرای طرح عملیاتی اروپایی شده که به تک تک اعضای اتحادیه اروپا امکان می‌دهد در خارج از ساختار موجود اتحادیه اروپا و یا ناتو با یکدیگر همکاری نظامی داشته باشند.

به طور مشخص حکومت فرانسه احساس می‌کند که تمام بار ایجاد ثبات در مالی، نیجر و سایر کشورهای آفریقایی منطقه ساحل و مقابله با گروه‌های جهادی منطقه برای جلوگیری از حملات آنها به اروپا به دوش آن کشور افتاده است.

این باعث شده که دبیرکل ناتو هشدار دهد که اتحادیه اروپا نباید این پیمان نظامی را تضعیف کند.

اما وزیر دفاع فرانسه می‌گوید: «کشورهای اروپایی باید آماده باشند که بدون تقاضای کمک از آمریکا وارد عمل شوند. این نگرانی همیشگی را فراموش کنید که می‌گویند یا ناتو یا اتحادیه اروپا. این بحث غلطی است».

وزیر دفاع آلمان نیز تأیید کرد که تقویت استقلال نظامی اروپا با تعهد بیشتر این کشورها به پیمان ناتو انطباق دارد و افزود هدف این است که «همکاری دو سوی آتلانیتک حفظ و تقویت شود».

او افزود: «هدف این است که اروپا مسئولیت نظامی بیشتری بپذیرد و در آن صورت بتواند با استقلال بیشتر عمل کند و در عین حال در چارچوب پیمان ناتو نیز مسئولیت بیشتری بپذیرد».

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که بخصوص دولت فرانسه طرح‌هایی را برای تقویت توان نظامی آن کشور اعلام کرده و قرار است تا سال ۲۰۲۵ حدود ۳۰۰ میلیارد یورو در این زمینه هزینه کند.

در این صورت حجم بودجه دفاعی فرانسه به دو درصد از تولید ناخالص ملی کشور خواهد رسید. در حال حاضر بسیاری از کشورهای عضو ناتو به این هدف نرسیده‌اند و به عنوان مثال بودجه دفاعی فرانسه در حال حاضر ۱.۸ درصد تولید ناخالص ملی است.

در این میان خبرگزاری‌ها به نقل از فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشتند که که پیمان دفاعی اتحادیه اروپا، تهدیدی برای ناتو نخواهد بود و نقش ناتو در محافظت از اروپا با تشکیل این پیمان جدید مورد تهدید قرار نمی‌گیرد.

خانم موگرینی در این زمینه گفت که به طور مشخص در معاهده‌های اروپایی بر این موضوع تأکید شده و در معاهده اتحادیه اروپا از از ناتو به عنوان سازمان دفاع جمعی برای آن دسته از کشورهای اروپایی عضو این سازمان یاد شده و مشخص است که آنچه ما در قالب پیمان دفاعی اتحادیه اروپا دنبال می‌کنیم، با هدف جایگزینی ناتو نیست.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز جمعه با احتیاط از اقدامات اتحادیه اروپا برای تقویت توان دفاعی این کشورها استقبال کرد و گفت: «تا جایی که این طرح‌ها در رقابت با ناتو نباشند، باعث تقویت این پیمان خواهند شد».

او در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ تأکید کرد که «اتحادیه اروپایی به تنهایی نمی‌تواند از اروپا دفاع کند».

آقای استولتنبرگ در عین حال به خبرنگاران گفت که «یک روسیه تهاجمی‌تر برای ناتو و اتحادیه اروپا چالش مشترکی است».

او افزود: «ما با اقدامات متناسب و سنجیده تلاش می‌کنیم از وقوع یک مسابقه تسلیحاتی و جنگ سرد دیگر پیشگیری کنیم».

دبیرکل ناتو گفت قرار است با سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه که در کنفرانس مونیخ شرکت دارد به طور جداگانه گفت‌وگو کند، و یادآور شد که «گفت‌وگو همواره مهم است به خصوص در شرایطی که مثل امروز تنش افزایش یافته است».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس؛ ش.ر.-م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG