لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۵

شمار قربانیان زلزله هائیتى به بیش از ۱۱۱ هزار نفر رسید


یک جسد در خیابان‌های هائیتی
در حالى که مقام‌هاى هائیتى از پایان عملیات جست و جو و نجات زلزله‌زدگان در این کشور خبر مى‌دهند، نخستین آمار رسمى از کشته شدن بیش از ۱۱۱ هزار نفر در زلزله حکایت مى‌کند.

به گزارش خبرگزارى آسوشیتدپرس و بر اساس اعلام مقام‌هاى سازمان ملل متحد، دولت هائیتى تصمیم گرفته است، به عملیات جستجو و نجات زلزله‌زدگان در این کشور پایان دهد.

بر اساس اعلام دفتر هماهنگى کمک‌هاى بشر دوستانه سازمان ملل متحد، با گذشت بیش از ۱۰ روز از وقوع زمین‌لرزه در هائیتى، تیم‌هاى نجات بین‌المللى تاکنون ۱۳۲ نفر را در پورت و پرنس، پایتخت این کشور از زیر آوار زنده بیرون آورده‌اند.

دولت هائیتى مى‌گوید، تصمیم به توقف عملیات جست و جو و نجات پس از مشورت با کارشناسان بین‌المللى گرفته شده و تیم‌هاى امدادى کار پاکسازى ویرانه‌هاى ناشى از زلزله را آغاز کرده‌اند.

در جریان زلزله هفت ریشترى که حدود ۱۰ روز پیش پایتخت هائیتى و مناطق اطراف آن را در هم کوبید، صدها هزار نفر بى‌خانمان و ده‌ها هزار نفر کشته ‌شده‌اند.

در این میان شبکه خبرى سى‌ان‌ان آمریکا روز شنبه در سایت اینترنتى خود نوشته است، بر اساس نخستین آمار رسمى اعلام شده از سوى دولت هائیتى که در اختیار سازمان ملل متحد قرار گرفته است، تاکنون مرگ ۱۱۱ هزار و ۴۸۱ نفر در زلزله روز دوازدهم ژانویه تایید شده است.

پیشتر وزیر کشور هائیتى شمار قربانیان زلزله را تا ۲۰۰ هزار نفر برآورد کرده و چند روز پیش نیز سازمان بهداشت جهانى شمار جان باختگان را تا ۵۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

زلزله هائیتى از زمان واقعه سونامى در چند کشور آسیایی در سال ۲۰۰۴ تاکنون پرتلفات‌ترین زمین‌لرزه در جهان به شمار مى‌آید. همچنین این زلزله از نظر شمار قربانیان در بیش از سه دهه گذشته در مکان دوم قرار گرفته است.

بر اساس اعلام دفتر هماهنگى کمک‌هاى بشر دوستانه سازمان ملل متحد حدود ۶۰۹ هزار نفر نیز در پورت و پرنس و مناطق اطراف آن خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند.

تامین سرپناه و ارایه کمک‌هاى غذایى و دارویى به صدها هزار تن از زلزله‌زدگان همچنان ادامه دارد و همزمان دهها هزار نفر نیز با ترک پایتخت به مناطق روستایى مى‌روند. دولت هائیتى نیز زلزله‌زدگان را به ترک مناطق زلزله زده تشویق مى‌کند.

در این میان روند ارسال کمک‌هاى خارجى به زلزله‌زدگان نیز بدون وقفه ادامه دارد و روزانه ۱۲۰ تا ۱۴۰ هواپیماى حامل کمک‌هاى خارجى در تنها باند فرودگاه پورت و پرنس فرود مى‌آیند.

یک روز پس از زلزله در هر روز تنها ۲۵ هواپیما امکان فرود در فرودگاه آسیب دیده پورت و پرنس را مى‌یافتند.

به دنبال زلزله هائیتى و بروز هرج و مرج در فرودگاه پایتخت، دولت هائیتى کنترل مهم‌ترین فرودگاه این کشور در پورت و پرنس را به ارتش آمریکا واگذار کرده‌ بود، تا روند امدادرسانى به زلزله‌زدگان با هماهنگى و سرعت بیشترى انجام شود.
XS
SM
MD
LG