لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۵

احتمال آزادی کلوتيد ريس با سپردن وثيقه


کلوتید ریس در دادگاه
خیرگزاری رسمی ایران گزارش داده است که سفارت فرانسه در تهران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، شهروند فرانسوی بازداشت شده را در قبال دريافت وثيقه آزاد کنند.

خبر گزاری های داخلی ايران روز چهارشنبه به نقل از «يک منبع سياسی مطلع» از احتمال آزادی «کلوتيد ريس»، يک زن جوان فرانسوی در تهران خبر داده‌اند.

گفته می‌شود، سفارت سفارت فرانسه در تهران با ارسال يک ياداشت رسمی «ضمن تعهد و سپردن وثيقه» از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، «برابر مقررات خويش» خانم کلوتيد ريس را آزاد کنند.

کلوتيلد ريس ۲۴ ساله روز دهم تيرماه هنگام خروج از ايران به اتهام جمع‌آوری اطلاعات برای سفارت فرانسه در تهران درباره اعتراضات مردمی نسبت به نتايج انتخابات رياست جمهوری دستگير و هم‌اکنون در زندان اوين به سر می‌برد.

اين در حالی است که برنار کوشنر، وزير خارجه فرانسه، روز دوشنبه درگفت‌وگو با نشريه «لو پاريزين» گفته است، خانم ريس تنها دو بار در راه‌پيمايی شرکت کرده و «برداشت‌های شخصی خود را در يک صفحه برای يک موسسه تحقيقاتی فرانسوی نوشته است.»

پيشتر آقای کوشنردر واکنش به ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد «جاسوسی» اين شهروند فرانسوی به تمسخر گفته بود که دولت فرانسه آنقدر با کمبود پرسنل روبرو نشده است که يک دختر جوان ۲۴ ساله را برای جاسوسی بفرستد.

از سوی ديگر لوک شاتل، سخنگوی دولت فرانسه در گفت‌وگو با شبکه تلويزيونی «ار‌تی‌ال» آلمان از پيشرفت در مسئله محاکمه اين شهروند فرانسوی خبر داد که «می‌تواند به حل سريع اين پرونده بينجامد.»

در همين حال سعيد مرتضوی روز چهارشنبه در واکنش به انتشار اخباری در باره احتمال آزادی خانم ريس به خبرگزاری فارس گفته است:« ريس بازداشت است ولی دادگاه رسيدگی به اتهام وی تمام شده و هر نوع تصميمی در رابطه با اينکه وی با وثيقه تا زمان صدر حکم و اجرای مجازات آزاد باشد و يا اينکه در بازداشت به سر برد در اختيار شخص قاضی صلواتی است.»

وی همچنين اعلام کرد، در صورت پذيرفتن وثيقه و آزاد شدن ريس، وی تا زمان صدور رای دادگاه اجازه خارج شدن از ايران را نخواهد داشت.

به گفته سعيد مرتضوی «اين دادگاه است که می‌تواند با يک وثيقه سنگين وی را تا صدور حکم و تجديد نظر آزاد کند و يا اينکه وی را در زندان نگه دارد.»

روز سه شنبه نازک افشار، يکی از کارکنان ايرانی سفارت فرانسه در تهران که پيشتر بازداشت و محاکمه شده بود، آزاد شد.

به گفته پسر خانم افشار، وی روز پنج شنبه ۱۵ مرداد بازداشت و روز شنبه ۱۷ مرداد، در دومين جلسه دادگاه متهمان معترض به نتايج انتخابات رياست جمهوری، به عنوان متهم حاضر شده بود.

اتهام اصلی عنوان شده در دادگاه برای نازک افشار ارسال ايميل به دوستانش در مورد اخبار و وقايع اعتراضی پس از انتخابات ۲۲ خرداد و «اغتشاش‌گری و ايجاد شبکه و پناه دادن به اغتشاش‌گران در بخش فرهنگی سفارت فرانسه» بود.

پيشتر اتحاديه اروپا به جمهوری اسلامی در مورد اقدام عليه کارکنان سفارتخانه‌ها و شهروندان کشورهای عضو اين اتحاديه هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG