لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۴۷

دادستانی فرانسه با تحویل مجید کاکاوند به آمریکا مخالفت کرد


دادستانی فرانسه با درخواست دادگاهی در آمریکا برای تحویل یک مهندس ایرانی مظنون به دست داشتن در صدور کالاهای حساس به ایران و نقض تحریم‌های کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نمایندگان دادستانی فرانسه روز چهارشنبه با درخواست آمریکا برای تحویل یک مهندس ایرانی به نام مجید کاکاوند مخالفت کردند.

دادگاهی در کالیفرنیا حکم بازداشت این مهندس ۳۷ ساله ایرانی را به اتهام صدور تجهیزات الکترونیکی دارای کاربرد دوگانه به ایران و نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی صادر کرده بود.

دادستانى فدرال آمریکا اعلام کرده است شواهدى در اختیار دارد که نشان مى‌دهد مجید کاکاوند از طریق یک شرکت ثبت شده در مالزى به نام «اورتاپ سرویسز» تجهیزات الکترونیکى حساس را در آمریکا و یا کشورهاى اروپایی خریدارى کرده و به ایران منتقل مى‌کرد.

بر اساس قوانین ایالات متحده، صدور هر گونه تجهیزات و فن‌آورى‌هاى حساس به ایران که ممکن است در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی کارایی داشته باشد نیازمند دریافت مجوزهاى لازم از مقام‌هاى مسئول در آمریکاست.

آقای کاکاوند در ۲۰ مارس سال ۲۰۰۹ بر اساس حکم صادره از سوی پلیس بین‌الملل در فرودگاه شارل‌ دوگل پاریس و در جریان یک سفر توریستی به فرانسه بازداشت شده بود.

دادگاه فرانسوی رسیدگی‌کننده به این پرونده در روز ۱۱ فروردین‌‌ماه سال جاری برای ششمین بار تصمیم‌گیری در باره درخواست تحویل مجید کاکاوند را به تعویق انداخته و خواستار اعلام نظر کارشناسان صنایع تسلیحاتی فرانسه درباره اقلام صادر شده توسط آقای کاکاوند به ایران شده بود.

در جریان جلسه روز چهارشنبه دادگاه که در آن برخی از مسئولان قضایی آمریکا هم حضور داشتند، نمایندگان دادستانی فرانسه اعلام کردند کارشناسان آژانس تسلیحاتی این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که کالاهای خریداری شده توسط مجید کاکاوند را نمی‌توان به عنوان «کالاهای خطرناک دارای کاربرد دوگانه» دانست.

هر چند دادستانی فرانسه با استناد به نظر کارشناسی آژانس تسلیحاتی این کشور اتهام‌های وارده از سوی آمریکا علیه مجید کاکاوند را جرم ندانسته است، با این حال این شهروند ایرانی تا صدور رای نهایی دادگاه در اوایل ماه مه همچنان در حبس خانگی باقی خواهد ماند.

مخالفت دادستانی فرانسه با تحویل کاکاوند به آمریکا در حالی است که کلوتیلد ریس، یک دختر ۲۴ ساله فرانسوی، همچنان در سفارت فرانسه در ایران در انتظار صدور حکم دادگاه انقلاب درباره پرونده دستگیری خود در جریان اعتراضات مردم ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است.

پیشتر گزارش‌هایى از درخواست مقام‌هاى ایرانى براى مبادله مجید کاکاوند با کلوتیلد ریس بازداشت شده در ایران و مخالفت فرانسه با این درخواست منتشر شده بود.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG