لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۹

شیرین عبادی: خانواده‌ام را تحت فشار گذاشته اند


شیرین عبادی در کنفرانس خبری در سئول
شیرین عبادی بار دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی را متهم کرده است که اعضای خانواده‌اش را به منظور وادار ساختن وی به پایان بخشیدن به فعالیت‌هایش تحت فشار قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیرین عبادی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در سئول، پایتخت کره جنوبی، با اعلام این مطلب افزود مقام‌های ایرانی به همسر وی اجازه خروج از کشور را نمی‌دهند و تمامی حساب‌های بانکی وی را مسدود کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته خانم عبادی همسرش «کاری به سیاست ندارد».

به گفته خانم عبادی، حکومت جمهوری اسلامی همسر وی را در ایران تحت فشار قرار داده است تا به وی از جانب دستگاه‌های امنیتی هشدار دهد که «در هیچ جای جهان امنیت نخواهد داشت».

پیشتر نیز خانم عبادی در گفت‌وگویی با رادیوفردا با اشاره به این که تمام حساب‌های بانکی و حقوق بازنشستگی خود او و همسرش در ایران ضبط و توقیف شده است، گفته بود که مأموران دولت جمهوری اسلامی حتی «مدال نوبل، مدال لژیون دونور، انگشتر آزادی بیان و جوایز دیگر» متعلق به وی را ضبط کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی با انکار خبر توقیف مدال نوبل گفته‌اند که اموال خانم عبادی به خاطر ندادن مالیات توقیف شده است.

به گفته خانم عبادی، مقام‌های ایرانی یک‌باره پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر و اعتراض‌های وی به نقض حقوق شهروندان در ایران، خواستار دریافت ۴۱۰ هزار دلار مالیات شده‌اند، در حالی که بر اساس قوانین ایران نمی‌توان بر هیچ جایزه‌ای مالیات بست.

شیرین عبادی روز سه‌شنبه با تاکید دوباره بر غیرقانونی بودن دریافت مالیات از جایزه نوبل ابراز امیدواری کرد که «دستگاه قضایی ایران اعتراض وی را بپذیرد».

خانم عبادی در سال ۲۰۰۳ به پاس تلاش‌هایش برای استقرار دموکراسی و حقوق بشر در ایران جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

وی که پیش از انتخابات ریاست جمهوری خردادماه از ایران خارج شده بود، از زمان آغاز اعتراض‌های مردم ایران به نتایج این انتخابات بر شدت فعالیت‌های خود افزوده و از جمله در دیدار با دبیرکل سازمان ملل خواستار توجه وی به نقض حقوق بشر در ایران شده است.

انتشار اخبار مربوط به توقیف جوایز شیرین عبادی در ایران بازتاب گسترده‌ای در جهان داشته است. بر اساس اعلام دولت نروژ، توقیف جایزه نوبل تاکنون در جهان سابقه نداشته است.

وزارت امور خارجه نروژ با احضار کاردار سفارت ایران در اسلو به این اقدام جمهوری اسلامی اعتراض کرده و ایالات متحده نیز با محکوم کردن توقیف جوایز و اموال خانم عبادی خواستار پایان دادن به تهدیدها علیه این مدافع حقوق بشر شده است.

خانم عبادی در اظهارات روز سه‌شنبه خود نیز یک بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست به فشارها علیه فعالان حقوق بشر پایان بخشیده و به کنوانسیون جهانی حقوق بشر احترام بگذارد.

وی همچنین با اشاره به بالا گرفتن تنش بر سر مساله هسته‌ای ایران خواستار همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد و افزود: «به نظر من دولت ایران باید پیشنهاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیرد، چرا که این کار به تقویت صلح و آرامش در ایران منجر می‌شود.»

پس از آن که جمهوری اسلامی پیشنهاد مبادله اورانیوم غنی‌شده خود را با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران به دنبال افشای وجود یک مرکز غنی‌سازی دیگر در ایران نپذیرفت، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه دیگری علیه ایران صادر کرد که می‌تواند راه را برای تشدید تحریم‌های این کشور توسط شورای امنیت هموار سازد.

برنده ایرانی جایزه صلح نوبل در بخش دیگری از سخنان خود در سئول از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که هر چه زودتر پنج شهروند بریتانیایی بازداشت شده در آب‌های خلیج فارس را آزاد کنند.

روز دوشنبه وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده بود که پنج سرنشین بریتانیایی یک قایق تفریحی که احتمال می‌رود اشتباهی وارد آب‌های ایران شده باشند توسط نیروهای ایرانی بازداشت شده‌اند.

خانم عبادی با اشاره به بازداشت این پنج بریتانیایی توسط ایران اظهار داشت: «متاسفانه به جای آن که پیشتر به این افراد هشدار داده شود که منطقه را ترک کنند، آنها را بازداشت کرده‌اند. به نظر من دولت ایران باید فوراً این افراد را آزاد کند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG