لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۳

گزارش سازمان ملل: کره شمالی تجهیزات اتمی به ایران ارسال کرده است


بر اساس یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد، کره شمالی فن‌آوری هسته‌ای و تجهیزات نظامی در اختیار چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ بر اساس یک گزارش پیشتر محرمانه سازمان ملل متحد،‌ که روز جمعه علنی شده است، کره شمالی فن‌آوری هسته‌ای و نیز تجهیزات مربوط به موشک‌های بالستیک در اختیار ایران،‌ سوریه و میانمار قرار داده است.

این گزارش شش ماه پیش آماده شده بود، اما چین، که یکی از اعضای دایم شورای امنیت و از حامیان کره‌شمالی به شمار می‌آید، با اعمال فشار مانع انتشار و علنی شدن آن در این مدت شده بود.

بر اساس این گزارش کره شمالی، از طریق «پنهانکاری» اقدام به انتقال تجهیزات هسته‌ای و موشکی و نیز فن‌آوری هسته‌ای به کشورهای ایران، سوریه و میانمار کرده است.

به دنبال انتشار این گزارش،‌که به کمیته نظارت بر تحریم‌های شورای امنیت ارایه شده است، کارشناسان سازمان ملل متحد خواستار هوشیاری بیشتر و کنترل دقیق‌تر به منظور جلوگیری از انتقال مواد هسته‌ای توسط کره شمالی و نقض تحریم‌ها شده‌اند.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است،‌ کره شمالی با استفاده از روش‌های مختلفی مانند ایجاد شرکت‌های صوری و نقل و انتقال پول نقد، اقدام به دور زدن تحریم‌ها و انجام مبادلات مورد نظر خود می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌هایی را علیه کره شمالی به سبب آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای این کشور اعمال کرده است که آخرین دور این تحریم‌ها در ماه ژوئن سال گذشته میلادی وضع شده است.

کره شمالی در سال ۲۰۰۶ نخستین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد و سپس این کشور در ماه مه سال ۲۰۰۹ نیز از آزمایش یک سلاح هسته‌ای خبر داده بود.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که از زمان تصویب آخرین دور تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی تاکنون چهار مورد از «نقض تحریم‌ها، شامل صدور جنگ‌افزار» توسط کره‌ شمالی برملا شده است.

به کارشناسان سازمان ملل متحد،‌ استفاده از هواپیماهای مدرن باری که قادرند بدون نیاز به سوختگیری از کره‌شمالی در کشورهای خاورمیانه پرواز کنند، این امکان را به کره شمالی داده است که بتواند تجهیزات مورد نظر را بدون هرگونه نظارتی به کشورهای دیگر ارسال کند.

به موجب تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، کره شمالی اجازه صدور تجهیزات هسته‌ای و تجهیزات مربوط به موشک‌های بالستیک را ندارد.

گزارش سازمان ملل درباره ارسال تجهیزات هسته‌ای و موشکی از سوی کره شمالی به ایران و سوریه در حالی منتشر شده است که در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری نیز، آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل پیونگ‌یانگ را متهم کرده بود که جنگ‌افزار و موشک در اختیار ایران و سوریه قرار می‌دهد که بخشی از این جنگ‌افزارها نیز برای حزب‌الله و حماس ارسال می‌شود.

هر چند کره شمالی این سخنان را رد کرده بود، اما به گفته وزیر امور خارجه اسرائیل یک فروند هواپیمای ترابری که در روز ۱۲ دسامبر سال گذشته از پیونگ یانگ عازم تهران بود، حامل ۳۵ تن جنگ‌افزار بوده است.

این هواپیما در راستای اجرای تحریم‌های شورای امنیت علیه کره شمالی در فرودگاه بانکوک مجبور به فرود شده و محموله آن نیز توسط دولت تایلند توقیف شد.
XS
SM
MD
LG