لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۵۷

آمریکا: ایران برای دور زدن تحریم‌ها در پی تاسیس بانک در کشورهای اسلامی است


شعبه بانک ملت در استانبول
سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، گزارش روزنامه واشنگتن‌پست را درباره تلاش ایران برای تاسیس بانک‌هایی در کشورهای اسلامی با هدف دور زدن تحریم‌های بین‌المللی تایید کرده و آن را نشان دهنده تاثیرگذار بودن تحریم‌ها دانسته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، گزارش‌ روزنامه واشینگتن‌پست را درباره تلاش ایران برای تاسیس بانک‌هایی به منظور بی‌اثر کردن تحریم‌ها تایید کرده است.

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌پست روز چهارشنبه در گزارشی به نقل از مقام‌های عالی‌رتبه دولت آمریکا نوشته بود، جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی تلاش می‌کند، به طور مخفیانه بانک‌هایی در کشورهای اسلامی تأسیس کند.

بر اساس این گزارش، این بانک‌ها در کشورهایی مانند عراق و مالزی و با استفاده از اسامی ساختگی تاسیس می‌شوند و جزئیات مربوط به مالکیت آنها افشا نمی‌شود.

سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا این گزارش را تایید می‌کند یا خیر، گفته است: «این چیز تازه‌ای نیست، و ما پیشتر نیز شاهد تلاش‌های آنها در این راستا بوده‌ایم.»

مارک تونر همچنین افزوده است:‌ «در واقع این مساله در راس گفت و گوهای ما با متحدان و شرکایمان در منطقه و سایر نقاط جهان قرار دارد و به نظر ما این امر نشان دهنده آن است که تحریم‌ها (علیه ایران) تاثیر گذار هستند.»

به دنبال تصویب آخرین قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران که در خرداد ماه سال جاری صورت گرفت، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های یک‌جانبه‌ دیگری علیه ایران اعمال کرده‌اند که به مراتب فراگیرتر از تحریم‌های شورای امنیت است.

افزون بر تحریم‌های شورای امنیت و نیز تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و اتحادیه اروپا، کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی نیز هر کدام محدویت‌های یک‌جانبه‌ تازه‌ای در مراودات تجاری خود با ایران در نظر گرفته‌اند.

ممنوعیت سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز ایران، ممنوعیت فروش تجهیزات و کالاهای دارای کاربرد دوگانه و نیز محدویت‌های بانکی و بیمه‌ای از جمله مواردی است که در تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی گنجانده شده است.

در این میان دولت ایالات متحده آمریکا با فرستادن نمایندگان خود به کشورهای مختلف طرف، تلاش کرده است، این کشورها را برای اجرای کامل تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی متقاعد سازد که در همین راستا به تازگی استوارت لوی، که وظیفه هماهنگ ساختن تحریم‌ها علیه ایران را در وزارت خزانه‌داری آمریکا بر عهده دارد، به کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

از سوی دیگر به نوشته روزنامه واشینگتن‌پست، وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۶ بانک ایرانی را به دلیل مشارکت در برنامه هسته‌ای ایران و «فعالیت‌های تروریستی» در لیست سیاه خود قرار داده و کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی نیز با اتخاذ تدابیری علیه بانک‌های ایران در این زمینه از آمریکا دنباله‌روی کرده‌اند.

همچنین یکی از مقام‌های‌ عالی‌رتبه آمریکایی با بیان این که جمهوری اسلامی در تأسیس بانک‌های تازه موفق نخواهد بود، ‌به واشینگتن‌پست گفته است:‌ «می‌خواهند در جاهای مختلف بانک بخرند و بانک تأسیس کنند، در جاهایی که تصور می‌کنند می‌توانند بدون ایجاد مانع از سوی آمریکا معاملات خود را انجام دهند.»

این روزنامه به نقل از یکی از مقام‌های دولت عراق نیز افزوده است، جمهوری اسلامی تاکنون دست‌کم دو بانک در شهر بغداد تأسیس کرده است که «یکی از آنها با بانک ملی در ارتباط است.»

به گفته این مقام عراقی،‌ تهران همچنین تلاش کرده است در منطقه کردستان عراق نیز بانک تأسیس کند، اما در این زمینه ناکام مانده است.

دیدن نظرات (۱۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG